Zápaly a opuchy C+V Pharma
(4)Najpredávanejšie produkty
C + V Pharma Obklad gélový teplý / studený (7,5 x 13 cm)
1 gélový vankúšikC + V Pharma Obklad gélový teplý / studený (13 x 14 cm)
1 gélový vankúšikC + V Pharma Obklad gélový teplý / studený (16 x 26 cm)
1 gélový vankúšikC + V Pharma Obklad gélový teplý / studený (12 x 29 cm)
1 gélový vankúšikZápal je obranná reakcia organizmu na poškodenie rôzneho typu. Podľa dĺžky trvania rozlišujeme zápal akútny (trvá pár dní) alebo chronický (môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov). Podľa lokalizácie je to zápal vonkajší alebo vnútorný.
Medzi hlavné príznaky vonkajšieho zápalu patrí: začervenanie, opuch, bolesť, zvýšená teplota v mieste postihnutia a porucha funkcie postihnutého miesta (napríklad zhoršenie pohyblivosti).
Mierne formy zápalov a opuchov môžete zvládnuť aj pomocou voľnopredajných liekov alebo výživových doplnkov. Ak sú prejavy výrazné, sprevádzané silnou bolesťou alebo vznikli náhle a týkajú sa väčšej plochy, prípadne ide o opuch celého tela, je nevyhnutné lekárske vyšetrenie.
Najčastejšie ide o zápaly a opuchy v súvislosti s pohybovým aparátom – poranenia, úrazy, pomliaždeniny, vyvrtnutia, výrony končatín, krvné podliatiny, atď.
- Prvá pomoc je chladenie postihnutého miesta:
- chladivé gélové vankúšiky alebo špeciálne spreje s chladiacim účinkom (vhodné najmä pre športovcov – okamžite zmierňujú bolesť a opuch),
- pri zápaloch a opuchoch sa vyhnite aplikácii hrejivých prípravkov (zhoršujú priebeh).
- Lokálne analgetické krémy a gély s obsahom nesteroidného antiflogistika (ibuprofén, diklofenak, naproxén, indometacín, nimesulid, aceklofenak):
- tlmia bolesť, zápal a opuch,
- pôsobia priamo v mieste poškodenia.
- Prípravky s rastlinnými výťažkami:
- kostihoj lekársky, arnika, escín (výťažok z pagaštanu konského).
- Pri výskyte modrín a hematómov (krvných podliatin) sú vhodné prípravky s obsahom heparínu a iných heparinoidov.
- Pri liečbe opuchov sú osvedčené aj octanové prípravky vo forme krémov, gélov alebo sáčkov na prípravu obkladov:
- chladivý a sťahujúci účinok,
- aj na opuchy po uštipnutí alebo bodnutí hmyzom.
- Na liečbu opuchov je vhodné aj užívanie tabliet s obsahom escínu.
- Prírodné enzýmy (tzv. systémová enzymoterapia) podporujú hojenie, urýchľujú vstrebávanie opuchov, tlmia zápal rôzneho typu a zmierňujú jeho následky.
Ak na tlmenie bolesti nestačí lokálna liečba, je možné krátkodobo užívať lieky s obsahom nesteroidných antiflogistík, ktoré tlmia bolesť, pôsobia protizápalovo (a znižujú horúčku). Patrí sem ibuprofén, diklofenak a naproxén.
Opuchy a zápaly sa často objavujú aj v súvislosti s dolnými končatinami – pocit ťažkých, unavených nôh, opuchnuté nohy, niekedy aj nočné kŕče, výskyt tzv. metličiek a kŕčových žíl, ktoré vznikajú v dôsledku nedostatočnej funkcie cievneho systému.
- Úľavu poskytnú gély a krémy s výťažkom z pagaštanu konského.
- V prípade zápalov žíl sú vhodné prípravky s obsahom heparínu a heparinoidov.
- Ak sú ťažkosti výrazné, vhodná je celková liečba prostredníctvom venofarmák (bioflavonoidov – diosmín, hesperidín), ktoré posilňujú cievne steny, pôsobia protizápalovo a znižujú opuch.
- Dôležité je aj dodržiavanie režimových opatrení (t.j. pravidelný pohyb, udržiavanie si primeranej hmotnosti, zdravá strava, dostatočný pitný režim, používanie kompresných pančúch či podkolienok).
- Opuchy dolných končatín však môžu signalizovať aj iné vážne ochorenia súvisiace so srdcom, s obličkami, s ochorením pečene, ale aj upchatie ciev (trombózu), atď. Preto je vždy potrebné lekárske vyšetrenie.