Blog a poradenstvo
Videá a články na témy zdravia, ktoré vás zaujímajú alebo trápia. Písané našimi odborníkmi.
Ako bojovať s alergiou na peľ?
Jarné a letné obdobie sa mnohým ľuďom spája s neustálym kýchaním, kašľom, svrbením či výtokom z nosa. Všetky tieto príznaky patria k prejavom alergie. Medzi najčastejšie alergie v tomto období patrí alergia na peľ. Trápi aj vás tento problém? Poznáte preventívne opatrenia, ktoré by mali peľoví…
6 min.
Bezpečný spôsob opaľovania sa. Vyvarujte sa týmto chybám.
Opálenie našej pokožky sa deje vďaka pôsobeniu UV žiarenia. Je to vlastne obranná reakcia nášho organizmu na slnečné žiarenie. Vďaka tomuto žiareniu sa v našej pokožke začína proces tvorby vitamínu…
Čítať viac
7 min.
Čo všetko potrebujete pre svojho domáceho miláčika?
Viete, čo všetko sa vám zíde pri starostlivosti o vášho psa či mačku? Okrem základných potrieb, ako sú miska na vodu a jedlo, pelech, vôdzka či kvalitné krmivo, by ste mali myslieť aj na ich zdravie.…
Čítať viac
6 min.
Čo je to inkontinencia moču, prečo vzniká a čo pomôže si s ňou poradiť?
Inkontinencia moču je únik moču, ktorý nemôžete, resp. neviete kontrolovať. Závažnosť sa pohybuje od občasného úniku moču pri kašľaní či kýchaní až po nutkanie na močenie, pri ktorom sa nemusíte včas dostaviť na toaletu. Inkontinencia moču nie je choroba. Avšak, môže ovplyvniť aj emocionálny a spoločenský život. Ide o medicínsky problém, ktorý sa dá riešiť, a tým je možné zvýšiť kvalitu života.…
8 min.
Prečo sa oslavuje Svetový deň proti bolesti a čo sa o nej oplatí vedieť?
Svetový deň proti bolesti, ktorý sa každoročne pripomína v októbri, upriamuje pozornosť na tému, ktorá ovplyvňuje milióny ľudí po celom svete. Tento deň slúži na zvýšenie povedomia o možnostiach liečby bolesti a podporuje lepšiu starostlivosť o pacientov, ktorí s ňou bojujú. Ak vás zaujíma, ako bolesť vzniká, ako ju efektívne liečiť, čítajte ďalej.
11 min.
Trápi vás zavodnenie organizmu? Ako na efektívne odvodnenie tela?
Prítomnosť nadbytočného množstva vody v organizme sa označuje ako zavodnenie a jeho typickým prejavom je vznik opuchov, hlavne v oblasti nôh a hlavy, ale aj na pľúcach. Zavodnenie môže mať rôzne príčiny, počnúc nezdravým životným štýlom cez hormonálne zmeny až po závažné ochorenia.
7 min.
Ako si poradiť s príznakmi histamínovej intolerancie? Čo pomôže rýchlo a efektívne príznaky zvládnuť
Histamín je jedna z mnohých chemických zlúčenín, ktorá je tvorená naším telom. Radí sa do skupiny tzv. biogénnych amínov a okrem toho, že je produkovaný našimi bunkami, dostáva sa do nášho tela aj z vonkajších zdrojov – z potravy a nápojov. Hoci má histamín v našom tele mnoho dôležitých úloh, niekedy môže spôsobovať aj nepríjemné stavy.
10 min.
Čo znamená zvýšený tyrozín v moči? Je to varovný prst pre naše telo?
Dnešná doba je veľmi uponáhľaná. Mnohí z nás žijú v každodennom kolotoči – práca, starostlivosť o domácnosť a rodina. Väčšinou nás dokáže „zastaviť“ až nejaké ochorenie – ak ide len o obyčajnú chrípku, je to ten lepší prípad. Horšie je to však v prípade, ak sa u nás objaví závažnejšie ochorenie. Tým najzákernejším ochorením je asi rakovina – môže sa rozvíjať dlhodobo bez akýchkoľvek príznakov či…
6 min.
Ako si vybrať vhodné pastilky na hrdlo a kedy po nich siahnuť?
Bolesť hrdla je častým sprievodným príznakom sezónnych ochorení, aj keď jej príčiny sú multifaktoriálne. Najobľúbenejšou liekovou formou pri bolestiach hrdla sú pastilky. Pastiliek však existuje na trhu množstvo druhov – ako sa medzi nimi zorientovať a kedy ktoré zvoliť, vám napovie tento článok.
9 min.
Ako schudnúť zdravo a bezpečne, ale pritom efektívne? Čo je pri chudnutí najdôležitejšie?
Chudnutie je horúcou témou nielen povianočného obdobia a novoročných predsavzatí, ale aj leta. Každý z nás chce na dovolenke vyzerať čo najlepšie, a preto sa často púšťame do rôznych diét. Aby však chudnutie bolo efektívne a zdravé, musí byť kontrolované a postupné. Ako na to a na čo si dať pozor?
15 min.
Čo je to zápal maternice, prečo vzniká a ako ho liečiť?
Ženské telo má svoj komplexný a citlivý systém, ktorý sa vyrovnáva s rôznymi vnútornými a vonkajšími faktormi, vrátane infekcií. Reprodukčný systém ženy je obzvlášť náchylný na infekcie kvôli svojej jedinečnej anatómii a fyziologickým procesom. Čo sa teda deje so ženským telom, ak nastane zápal maternice?
6 min.
Aké sú možné príčiny opuchnutých členkov a čo pomôže opuch účinne zmierniť?
Opuchnuté členky nie sú zvyčajne samotným ochorením, ale len symptómom inej komplikácie. Môže ísť o výsledok dlhodobého státia či sedenia, avšak, v niektorých prípadoch môžu byť predzvesťou závažnejšej komplikácie, ako sú napríklad ochorenia srdca či obličková alebo pečeňová nedostatočnosť.
7 min.
Čo vám hrozí, ak máte zvýšenú hladinu kyseliny močovej v krvi?
Zvýšená hladina kyseliny močovej (hyperurikémia) je pomerne častým laboratórnym nálezom, či už u klinicky zdravých osôb, alebo pri rôznych ochoreniach. V nemocničnej populácii sa vyskytuje približne u 7 – 8 % pacientov. V súčasnosti stále nie je vyriešená otázka, či je hyperurikémia markerom ochorenia alebo samostatným rizikovým faktorom. Spoznajte, čo všetko vám hrozí, ak tento problém…
8 min.
Čo pomôže na opuchnuté oči? Aké sú príčiny opuchnutých viečok a kedy vyhľadať lekára?
Opuchy a zápaly oka tvoria rozsiahlu skupinu ochorení. Nachádzame infekčné alebo neinfekčné príčiny. Môže ísť o ochorenia, ktoré postihujú len jednotlivé štruktúry oka a okolia oka, tiež môžu byť príznakom celkových ochorení. Najčastejšie ide len o ochorenia a stavy zvládnuteľné ambulantným terapeutickým postupom. V tomto článku sa pozrieme na časté príčiny opuchnutých očí a na to, kedy by mal…
6 min.
Ako predchádzať zápalu prsníka?
Budúca matka, ktorá sa teší na príchod svojho dieťaťa, si predstavuje dojčenie ako krásny a intímny moment spojenia s bábätkom, pričom nepredpokladá žiadne komplikácie. Zápal prsníka však môže postihnúť každú dojčiacu mamičku. Prejavuje sa silným napätím v prsníku, ostrou bolesťou a horúčkou, čo často vedie k pocitom bezmocnosti a obavám o svoje zdravie aj o dieťa. Ako zápalu prsníka predchádzať?
4 min.