Späť na Produkty

10 dôvodov, prečo dojčiacim matkám predčasne klesá tvorba mlieka

3 min.
10 dôvodov, prečo dojčiacim matkám predčasne klesá tvorba mlieka

Slabá laktácia, o ktorej sa často hovorí aj ako o nedostatočnej tvorbe mlieka u mamičiek, naozaj existuje. Je však dôležité zdôrazniť, že tento jav nemá s kvalitou samotného mlieka nič spoločné – aj málo mlieka obsahuje cennú výživu pre vaše bábätko a pokiaľ sa vám ho “iba“ tvorí málo, netreba sa dojčenia vzdávať, práve naopak, je potrebné ho znovu rozprúdiť. Ako na to? Pomôže vám k tomu nasledujúci manuál.

  1. Starostlivo preskúmajte svoju techniku dojčenia. Ak nie je ideálna, je dôležité ju upraviť a natrénovať správne. Ak sa dieťa neprisáva k prsníku správne, nemusí byť schopné účinne stimulovať tvorbu mlieka. Pomôcť vám môžu ako rôzne dostupné videá a návody, tak aj skúsená laktačná poradkyňa.
  2. Dojčite tak často a dlho, ako si to bábätko žiada, pre rozbeh tvorby mlieka je to nesmierne dôležité. Časté a pravidelné dojčenie je nevyhnutné na udržanie zásob mlieka. Ak dieťa nie je dojčené na požiadanie, alebo ak sú sedenia dojčenia príliš krátke, môže to viesť k zníženej tvorbe mlieka.
  1. Pravidelne jedzte a pite dostatočné množstvo tekutín. Nedostatočný príjem kalórií a tekutín najprv vyčerpáva matku a následne pôsobí aj na tvorbu mlieka. Dojčiaca matka musí dodržiavať zdravú stravu a zostať dobre hydratovaná, aby sa jej tvorilo dostatočné množstvo mlieka.
  1. Ak pociťujete stres a úzkosť, pokúste sa uvoľniť a relaxovať. Vysoká úroveň stresu, úzkosti alebo únavy môže narušiť hladinu hormónov vrátane tých, ktoré sú zodpovedné za tvorbu mlieka.
  1. Neprehliadajte svoje osobné zdravotné ťažkosti. Niektoré zdravotné stavy, ako je hormonálna nerovnováha (napr. syndróm polycystických vaječníkov), poruchy štítnej žľazy, cukrovka alebo zadržané úlomky placenty, môžu ovplyvniť laktáciu.
  1. Pozor na lieky, ktoré užívate. Niektoré lieky môžu potláčať laktáciu alebo zasahovať do tvorby mlieka.

  1. Na mieste je tiež kontrola prsníkov. Niektoré ženy môžu mať v prsníkoch nedostatočné žľazové tkanivo, čo vedie k nižšej schopnosti tvorby mlieka.
  1. Dôvodom môžu byť aj predchádzajúce operácie prsníkov. Napríklad zmenšenie alebo zväčšenie prsníkov môže niekedy ovplyvniť mliekovody a viesť k zníženiu tvorby mlieka.
  1. Skúste (aspoň v prvých týždňoch života bábätka) odolať zavádzaniu cumlíkov alebo príkrmov. Používanie cumlíkov alebo dokrmovanie umelým mliekom môže znížiť dopyt dieťaťa po vašom prsníku a materskom mliečku, čo vedie k zníženiu tvorby mlieka.
  1. Ak je to možné, urobte všetko preto, aby ste sa vyhli príliš skorému odstaveniu a odčerpávaniu mlieka. Ak sa dojčenie preruší príliš skoro, ešte pred úplným vytvorením zásob mlieka matky, môže to mať za následok slabú laktáciu.

Pomoc z lekárne

  • Ricinus communis 5CH
    • Je homeopatickým liekom prvej voľby pri nedostatočnej tvorbe mlieka.
    • Je vhodné užívať ho opakovane vždy počas dojčenia s nedostatočnou tvorbou mlieka v dávkovaní 5 granúl 2x denne.
    • Je dôležité poznamenať, že pri nedostatočnej tvorbe mlieka vždy volíme dynamické riedenie 5CH. Odporúčané riedenie svojvoľne nemeníme.

Boiron Ricinus Communis CH5

4 g homeopatických granúl v tube
Na sklade >10ks
Môžete mať 13.5.2024
3,89 €

Druhou voľbou, ak prvý spomenutý liek nemá dostatočný účinok na tvorbu mlieka, keď sú prsníky opuchnuté a citlivé, je Urtica urens 5CH.

Viac o homeopatickej podpore ženy mamičky a bábätka sa dozviete v E-booku od MUDr. Danuše Sivekovej, dostupný online.  

  • MUDr. Danuša Siveková: „Homeopatia je účinná prírodná liečba, ktorá pomáha organizmu dostať sa do rovnováhy. Časom sa bude zvyšovať dôvera v homeopatiu vďaka poznaniu jej schopnosti liečiť rozličné ťažkosti.“

Matky, ktoré majú problémy s dojčením, môžu vyhľadať podporu laktačnej poradkyne, poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo podpornej skupiny pre dojčenie. Môžu pomôcť identifikovať príčinu a poskytnúť poradenstvo na zlepšenie tvorby mlieka a úspešnosti dojčenia.

Ricinus communis 5CH a Urtica urens 5CH sú voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. O spôsobe použitia sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Okrem uvedeného riedenia sa môžu použiť aj iné riedenia, no v takomto prípade je použitie veľmi individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára alebo lekárnika. Zdroj: Materia medica homeopatica

Tipy, ako sa (nielen) v lete chrániť pred slnkom
Mohlo by vás zaujímať
Tipy, ako sa (nielen) v lete chrániť pred slnkom
Benefity zdravej výživy a 10 pravidiel, ako ju dodržiavať
Benefity zdravej výživy a 10 pravidiel, ako ju dodržiavať
Zdravá výživa je v posledných rokoch často konzultovaná téma, v ktorej sa však aj názory odborníkov nezriedka rozchádzajú. Ako sa v nej vyznať a ako jesť a žiť tak, aby naše telo dostalo všetko, čo potrebuje, a to bez drastických diét?
7 min.
Čítať viac
Nenechajte si pokaziť dovolenku Faraónovou pomstou
Nenechajte si pokaziť dovolenku Faraónovou pomstou
S blížiacim sa letom sa mnohí z nás chystajú na dovolenku, pričom častokrát ide o destinácie v tropických či subtropických pásmach. Práve v týchto oblastiach však stúpa riziko Faraónovej pomsty. Ak chcete vedieť, čo je to, ako ju liečiť a ako jej predchádzať, čítajte ďalej.
6 min.
Čítať viac