Späť na Produkty

Aké účinky má kolostrum a prečo je vhodné nielen pre vaše deti?

6 min.
Aké účinky má kolostrum a prečo je vhodné nielen pre vaše deti?

Jesenná rovnodennosť, jav, ktorý nám signalizuje koniec leta, je za nami. Toto obdobie je spojené s krásnymi scenériami farebných stromov, no aj so sychravým a často upršaným počasím. Keď k tomu pridáme začiatok školského roka a návrat detí do kolektívov, vychádza nám vysoké riziko rôznych „soplíkov“, nachladnutí a iných respiračných chorôb. Ako sa tomu dá predchádzať? Aká je ďalšia možnosť posilnenia imunity detí okrem vitamínov a betaglukánu? Odpoveďou je kolostrum.

 1. Čo je to kolostrum?
 2. Aké sú výhody a účinky kolostra pre deti?
 3. Ako používať detské kolostrum?
 4. Aké kolostrum je vhodné pre deti?
 5. Kolostrum pre novorodencov
 6. Kolostrum a alergie u detí
 7. Kolostrum pre zdravý vývoj
 8. Kolostrum a ochorenia detí
 9. Na čo si dať pozor?

Čo je to kolostrum?

Kolostrum, označované tiež ako mledzivo alebo prvé mlieko, je materské mlieko cicavcov, ktoré sa tvorí od poslednej tretiny tehotenstva až po prvé dni po pôrode. Je bohaté na látky, ktoré sa podieľajú na podpore imunity a ochrane pred rôznymi infekčnými ochoreniami. Navyše, podporuje funkciu tráviacej sústavy a zloženie črevného mikrobiómu a podľa niektorých štúdii má tiež schopnosť zlepšovať športové výkony.

Kolostrum niektorých druhov cicavcov je vzájomne veľmi podobné. To platí napríklad pre kravské a kozie kolostrum, ktoré sa s obľubou využívajú v humánnej medicíne vo forme výživových doplnkov či kozmetických prípravkov. Obsahujú množstvo látok, ktoré stimulujú imunitný systém, ako sú protilátky (imunoglobulíny), vitamíny, minerály, laktoferín, enzýmy, ako je laktoperoxidáza, prípadne lyzozým, rastové faktory, prebiotiká a mnohé ďalšie.

Kravské (bovinné) kolostrum je v porovnaní s tým ľudským bohatšie na niektoré z týchto látok, čo súvisí s rozdielmi v placente. U ľudí mnohé tieto látky prestupujú k plodu už počas pobytu v maternici, kdežto u kráv (a niektorých ďalších druhov) k takémuto prestupu nedochádza. Kolostrum takých zvierat je zásadné pre prežitie mláďat po narodení. Napríklad u teliat, ktoré po narodení nedostávajú kolostrum, dochádza často k závažným infekciám vedúcim k smrti. Kravské kolostrum je 100 až 1000-násobne bohatšie než to ľudské. História jeho používania siaha až do tradičnej medicíny. Práve to je dôvodom, prečo bola v starovekej Indii a Egypte krava považovaná za posvätné zviera.

Pôvodne sa na konzumáciu používalo výlučne čerstvé kravské kolostrum, následne sa v niektorých kultúrach začalo používať pri výrobe syra a iných tradičných potravín. Dnes sa s kolostrom stretávame v rôznych formách vyrábaných pre účely farmaceutického priemyslu.

Aké sú výhody a účinky kolostra pre deti?

Hlavnou úlohou kolostra po narodení dieťaťa nie je výživa, ale posilnenie imunitného systému a naštartovanie tráviaceho traktu. Má vplyv na vylučovanie prvej stolice novorodenca (takzvanej smolky) a na dozrievanie čreva, čím bráni prestupu baktérií a alergénov.

Štúdium kolostra na ľuďoch preukázalo, že dojčené deti majú oproti deťom na umelej mliečnej výžive nižší výskyt infekcií a väčšiu chuť do jedla, vďaka čomu lepšie prospievajú. Pomáha tiež znižovať častosť respiračných (dýchacích) infekcií u detí, ale aj dospelých. A v neposlednom rade, zlepšuje funkciu čreva pri infekčných hnačkách u detí.

Ako používať detské kolostrum?

Detské kolostrum je na našom trhu dostupné vo viacerých liekových formách. Môžu to byť kapsuly na prehĺtanie, ampulky na pitie, cmúľacie tablety, vrecká s práškom na prípravu nápoja, prípadne sirup. Je na preferencii rodičov a dieťaťa, akú formu zvoliť. Spôsob užívania záleží od konkrétneho výrobcu, môže sa užívať buď pred jedlom alebo nezávisle na jedle.

Obsah niektorých kapsúl možno zmiešať s nápojom alebo potravou, čo je vhodné najmä pre deti, ktoré majú problém s prehĺtaním kapsúl. Treba však dať pozor na to, aby nápoj alebo pokrm neboli teplé, iba vlažné. Aj pri zapíjaní prípravkov obsahujúcich kolostrum všeobecne platí, že je vhodné zapíjať ich studenými, prípadne vlažnými nápojmi, teplé nápoje nie sú vhodné.

Aké kolostrum je vhodné pre deti?

Kolostrum je bohaté na látky zvané imunoglobulíny, čo sú vlastne protilátky, ktoré naše telo produkuje proti cudzorodej látke, ktorá sa doň dostane. Rozlišujeme viacero druhov imunoglobulínov, pričom kolostrum je bohaté najmä na IgG, ktoré zvyšujú schopnosť bielych krviniek pohlcovať cudzorodé látky a neutralizujú toxíny, a IgA, ktoré chránia kožu a sliznice pre uchytením cudzorodých látok.

Imunoglobulíny sú však citlivé na teplotu a mnoho výrobcov používa pri jeho výrobe vysokoteplotnú pasterizáciu a sušenie, čo spôsobuje, že sú imunoglobulíny v ňom obsiahnuté čiastočne denaturované, čím sa znižuje ich účinnosť. Preto je vhodné zvoliť také kolostrum, ktoré pochádza z mikrofiltračného procesu, ktorý umožňuje vyhnúť sa jeho tepelnému spracovaniu, vďaka čomu dochádza k zachovaniu imunoglobulínov a iných bioaktívnych látok v ňom.

Na trhu sú dostupné prípravky s obsahom čistého kolostra, ale tiež v kombinácii s vitamínmi, prípadne inými látkami na podporu imunity.

Na sklade >10ks
Môžete mať 16.7.2024
14,89 €

Kolostrum pre novorodencov

Je dokázané, že imunoglobulíny a laktoferín prítomné v kolostre posilňujú a budujú prirodzenú imunitu u novorodencov, čím pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam a zmierniť ich nielen u novonarodených detí, ale aj u dospelých. Kolostrum teda výrazne prispieva k počiatočnej imunologickej obrane u novorodencov, ale okrem toho podporuje aj vývoj a celistvosť ich tráviaceho systému.

Kolostrum a alergie u detí

Niektoré klinické štúdie ukazujú priaznivý vplyv užívania kolostra u detí, ktoré trpia alergologickými a imunologickými ochoreniami. Za tento vplyv sú pravdepodobne zodpovedné polypeptidy bohaté na prolín (PRP), ktoré sú schopné regulovať aktivitu imunitného systému.

Kolostrum pre zdravý vývoj

Vďaka obsahovým látkam má kolostrum potenciál na rast a opravu svalov a kostí. Je bohatým zdrojom minerálov a vitamínov, ako vápnik, fosfor či vitamín D.

Kolostrum a ochorenia detí

Kolostrum poskytuje vďaka imunostimulačným faktorom, najmä imunoglobulínom typu G, ktoré sú súčasťou špecifickej imunity, a rastovým faktorom zvýšenú odolnosť voči infekciám a taktiež napomáha posilňovaniu imunity. Okrem toho tieto rastové faktory preukázateľne aktivujú regeneráciu buniek, a tým pomáhajú telu zotaviť sa po infekciách.

Ďalšou látkou, ktorá je obsiahnutá v kolostre a ktorá pomáha telu bojovať proti infekciám a posilňovať imunitný systém, je už spomínaný laktoferín. Je to proteín, ktorý je súčasťou vrodenej imunity, má vysokú schopnosť viazať na seba železo, čím spomaľuje rast a rozmnožovanie patogénov v tele.

V kolostre tiež nájdeme tzv. polypeptidy bohaté na prolín (PRP), ktoré by sme mohli charakterizovať ako imunoregulačné látky, ktoré udržiavajú imunitný systém v rovnováhe, aktivujú ho v boji proti infekciám, ale sú tiež schopné tlmiť jeho prehnanú imunitnú odpoveď.

Kolostrum je teda vhodné

 • na podporu liečby akútnych ochorení,
 • ale tiež ako prevencia v období zvýšeného výskytu respiračných a črevných infekcií,
 • prípadne pri oslabenej imunite.

Vďaka svojim účinkom a veľmi dobrej tolerancii je vhodné aj na dlhodobé užívanie.

Na čo si dať pozor?

Prípravky s obsahom kravského kolostra sú všeobecne veľmi dobre tolerované. Kvôli obsahu mliečnej bielkoviny a laktózy však nie sú vhodné pre osoby s alergiou na bielkovinu kravského mlieka a intoleranciou laktózy

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje:

http://www.edukafarm.cz/data/soubory//casopisy/BT%203-2021/38%20vitamin%20C%20%20a%20kolostrum.pdf

http://www.edukafarm.cz/data/soubory//casopisy/BT%201-2-2020/14%20Kolostrum.pdf

https://www.1000dni.cz/wp-content/uploads/2016/11/Základné_info_MM_-kniha-celá-7.pdf

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2021.651721/full

Hemoroidy sa dajú vyliečiť. Tak prečo nimi trpieť?
Mohlo by vás zaujímať
Hemoroidy sa dajú vyliečiť. Tak prečo nimi trpieť?
Nepohodlie očí: Syndróm suchého oka a jeho príčiny
Nepohodlie očí: Syndróm suchého oka a jeho príčiny
Suché oči sú veľmi častým problémom, za ktorý môže najmä doba, v ktorej žijeme. Neustále pozeranie do obrazovky počítača či telefónu naše oči unavuje a vysušuje. V tomto článku zistíte, čo všetko môže stáť za vznikom syndrómu suchých očí, ako sa prejavuje a v neposlednom rade vám prezradíme, ako suché oči liečiť a ako im predchádzať.
6 min.
Čítať viac
Ako sa vyhnúť dehydratácii u detí?
Ako sa vyhnúť dehydratácii u detí?
Vysoké teploty, trávenie voľného času pri vode či nadmerné potenie počas leta môžu výrazne zvyšovať dehydratáciu u všetkých osôb, pričom najviac citlivé sú na ňu starší ľudia a deti. Dehydratácia však môže nastať aj v dôsledku hnačky, vracania či horúčky. Ako deti pred týmto neželaným javom chrániť a ako dehydratácii predchádzať?
6 min.
Čítať viac