Späť na Produkty

Ako správne užívať kolagén? + odporúčaná denná dávka

6 min.
Ako správne užívať kolagén? + odporúčaná denná dávka

Význam kolagénu by nik z nás nemal podceňovať. Je síce známy ako bielkovina krásy, ale v skutočnosti ho potrebuje celé naše telo. Táto stavebná bielkovina je najmä súčasťou chrupaviek a kože, no obsahujú ho napríklad aj šľachy, sliznice či ďasná. Kolagén sa však u ľudí v dostatočnom množstve prirodzene tvorí iba do určitého veku. Postupne jeho produkcia klesá, preto sú výživové doplnky s kolagénom výborným riešením, ako si túto dôležitú bielkovinu doplniť.

  1. Aké účinky má kolagén?
  2. Aký kolagén užívať pre maximálny účinok?
  3. Kedy užívať kolagén?
  4. Ako dlho užívať kolagén a ako ho dávkovať?

Aké účinky má kolagén?

Kolagén vo forme výživového doplnku má aj čoraz viac fanúšikov. Ľudia si postupne uvedomujú, že nepomáha len udržiavať krásnu elastickú pleť, bohaté vlasy a pevné nechty, ale dokáže toho omnoho viac. „Telu dodaný kolagén podporuje výživu kostí a chrupaviek, pomáha hojiť drobné poranenia, zvyšuje pevnosť svalov, šliach, väzív i kože,” potvrdzuje emeritný primár ortopédie MUDr. Milan Čarvaš. Aj množstvo štúdií potvrdzuje, že dlhodobé užívanie kolagénových peptidov, ktoré sa získavajú z vedľajších živočíšnych produktov a zväčša ich nájdete vo forme prášku, funguje ako prevencia degeneratívnych ochorení pohybovej sústavy a ako pomoc pri ich liečbe.

Preukázalo sa tiež, že pomáha regenerácii po zraneniach a môže pomôcť aj pri hojení kožných rán. „Hojenie rán môžeme rozdeliť do štyroch fáz a kolagén je súčasťou procesu hojenia rany od prvej fázy. Kolagén je zodpovedný za pevnosť a pružnosť vzniknutej jazvy,” potvrdzuje dermatologička kliniky Medoderm Jana Molčanová.

Kolagén je vhodný pre každého: ženy ho milujú pre jeho účinky na pleť – ako prevenciu tvorby vrások a podporu krásnej zdravej pleti, ale aj kvôli podpore vlasových korienkov, vďaka čomu pomáha zastaviť vypadávanie vlasov a zlepšiť ich kvalitu.

Na sklade >10ks
Môžete mať 7.5.2024
(0)
47,29 €

Ak užívate hydrolyzovaný kolagén v prášku, robíte svojmu telu dobrú službu. V prípade, že plánujete začať, ale neviete, aké má kolagén užívanie, čítajte ďalej. Nie je totiž jedno, aký kolagén užívate. Taktiež by ste mali vedieť aj to, ako dlho užívať kolagén, kým pocítite prvé účinky a aké je jeho dávkovanie.

Aký kolagén užívať pre maximálny účinok?

Dnes je ponuka kolagénov na trhu bohatá. V prvom rade však pozerajte na zloženie a spôsob výroby. Ide totiž o to, že kolagénové doplnky sa získavajú z vedľajších produktov hovädzieho alebo bravčového dobytka, ako sú kosti či koža, ale tiež aj z plutiev, kože, šupín a kostí morských rýb. Takto získaný kolagén je ešte potrebné štiepiť, pretože molekuly kolagénu sú priveľké na to, aby ich ľudské telo vstrebalo. Po štiepení by mali vzniknúť kolagénové peptidy, fragmenty kolagénu.

Dôležité je, aby vzniknuté fragmenty boli bioaktívne. To sa dá splniť len vtedy, ak je štiepenie bez tepelných úprav. „Pri tepelnom spracovaní najmä živočíšnych kolagénov dochádza k určitej degradácii kolagénu a menšiemu pôsobeniu,” vysvetľuje atestovaný ortopéd MUDr. Vladimír Holoubek. Navyše, výsledkom štiepenia by mali byť peptidy rovnaké, so zachovanou štruktúrou trojzávitnice, čiže homogénne reťazce, ktoré sú stále biologicky aktívne pre ľudské telo. Vďaka tomu po užití dávok kolagénu a vstrebaní do obehu môže organizmus takéto reťazce využiť na stavbu nových molekúl kolagénu.

Česká značka Inca Collagen pred siedmimi rokmi vyvinula svoj morský kolagén v prášku vďaka metóde enzymatického štiepenia za studena. Morský kolagén si vybrala pre jeho výhodu, a síce: produkty zo studenokrvných živočíchov, ako sú ryby, totiž nie je nutné tepelne upravovať kvôli bezpečnosti. Morský kolagén sa teda používa za studena, po šetrnom enzymatickom štiepení, ktorého výsledkom je Inca Collagen – 100 % čistý hydrolyzovaný kolagén v prášku.

Tento kolagén neobsahuje žiadne prímesi, arómy ani príchute, pretože len stopercentná čistota peptidov zaručuje maximum účinkov. Už sedem rokov si Inca Collagen drží svoj štandard – bioaktívny, neochutený, 100 % čistý kolagén v prášku. Vďaka tomu skutočne účinkuje a obľúbilo si ho už viac než 200 tisíc spokojných zákazníkov. Je to trojzložkový kolagén, ktorý obsahuje kolagén typu I, II, III. Tieto tri typy kolagénov sú pre ľudské telo najpodstatnejšie, aby pokryli nielen deficit kolagénu v chrupavkách a kostiach, ale aj v pokožke a vlasoch.

Kedy užívať kolagén?

Kolagén je vhodný takmer pre všetky skupiny dospelých, ale najviac ho telo ocení vtedy, ak si prechádza nadmernou záťažou.

  • Môže dobre pomôcť seniorom, u ktorých po šesťdesiatke rapídne klesá tvorba vlastného kolagénu.
  • Je skvelým doplnkom pre profesionálnych športovcov, ktorí majú namáhaný pohybový aparát. Môže pomôcť regenerácii tela, posilniť kĺby a ako prevencia voči ochoreniam a zraneniam.
  • Mamičky po pôrode oceňujú pomoc kolagénu pri hojení panvového dna a kvôli jeho účinkom na vlasy, na spevnenie kože či na podporu zdravia ďasien a zubov. V tomto období zažíva ženské telo zvýšenú záťaž a rovnako je vhodné užívať kolagén počas obdobia dojčenia.

Ako dlho užívať kolagén a ako ho dávkovať?

Toto boli teda kritériá skutočne účinného kolagénu. Ako dlho ho však musíte užívať, aby ste sa dočkali krajšej pleti, silnejších vlasov a nechtov, aby ste sa cítili fyzicky lepšie a kĺby vás už neboleli tak ako predtým?

Je to individuálne, ale všeobecne platí, že kolagén by ste mali užívať na začiatku aspoň tri mesiace každý deň. Podľa realizovaných štúdií sa účinky kolagénu na pleť zvyknú prejaviť po 4 až 8 týždňoch užívania, podobne je to s vlasmi a nechtami, keďže tie rastú z pokožky. Pri účinkoch na pohybovú sústavu je to podľa výskumov asi 8 až 12 týždňov.

  • Paula Rovná, jedna zo zákazníčok, hodnotila užívanie kolagénu takto: „Zatiaľ užívam druhé balenie Inca Collagenu a som s ním nadmieru spokojná. Už teraz vidím výsledky – mám jasnejšiu a napnutejšiu pleť, menej vrások i ostatných nedokonalostí.”
  • Zákazníčka Michaela Kapustová a jej hodnotenie: „Užívam ho mesiac a vlasy mi naozaj prestali padať. Super mi pomohol.”
  • „Nedávno som užívala dva mesiace za sebou, zmiernili sa mi problémy s kĺbom na ruke,” hodnotila ďalšia zákazníčka Denisa Vincencová.
A čo dávkovanie?

Podľa odborníkov je ideálna denná dávka od 2000 do 3000 miligramov kvalitných kolagénových peptidov. Nemá zmysel užívať vyššie dávky, pretože na transport kolagénových peptidov potrebuje naše telo pomocné bielkoviny, ktoré ho prenesú tam, kam treba. „Tento transportný systém má pre svoju látku len určitú kapacitu. Čo naberie, to chráni a dopraví na miesto použitia. Čo nenaberie, je bez ochrany vystavené pôsobeniu hydrolytických (rozkladacích) enzýmov a skončí bez účinku. Účinné množstvo kolagénu bude vždy závisieť na kapacite jeho transportnej bielkoviny a ak dostane organizmus viac, proste ho nevyužije. Od určitého denného príjmu ďalšie zvyšovanie dávky nevedie k lepším výsledkom,” vysvetľuje doktorka biochémie RNDr. Dagmar Petrová.

Takže odporúčanie znie, nekupovať produkty s príliš vysokými alebo príliš nízkymi dennými dávkami. Produkty s 10 000 mg kolagénu v dennej dávke sú často len marketingovým ťahom. Viac však neznamená viac. Naopak, Inca Collagen je balený v dávkach po 3000 mg, čo je ideálne množstvo, aké ľudské telo denne dokáže spracovať.

Kolagén je tiež vhodné užívať spolu s vitamínom C, avšak nie v jednom produkte. Vitamín C podporuje syntézu vlastného kolagénu v tele, no mal by sa užívať separátne. Inca Collagen, keďže musí byť čistý kvôli jeho účinkom, dostanete so samostatným balením vitamínu C grátis.

Vsaďte na kvalitu a účinky nenechajú na seba dlho čakať. V prípade Inca Collagen si môžete byť istí, že dostanete účinný produkt. Nie náhodou je stále jednotkou v rebríčkoch hodnotení a obľúbenosti na Slovensku a v Česku.

Pred použitím výživového doplnku si pozorne prečítajte písomnú informáciu a návod na používanie.

Ako sa vyhnúť nevoľnostiam na dovolenkových cestách? 
Mohlo by vás zaujímať
Ako sa vyhnúť nevoľnostiam na dovolenkových cestách? 
Streptokok v hrdle? Liečte ho včas
Streptokok v hrdle? Liečte ho včas
Baktéria Streptococcus pyogenes sa vyskytuje v nose a hrdle a najčastejšie spôsobuje infekciu hrdla a mandlí. Práve bolesť hrdla môže byť hlavným znakom toho, že vy alebo vaše dieťa máte streptokoka. Vhodnou samoliečbou si môžete zmierniť bolesť hrdla a znížiť horúčku, ochorenie je však potrebné liečiť antibiotikami a zvyčajne sa pri správnej liečbe vylieči do 10 dní.
3 min.
Čítať viac
Čo je oxidačný stres a čo ho spôsobuje
Čo je oxidačný stres a čo ho spôsobuje
Každý z nás sa raz za čas ocitne v strese, či už vplyvom nahromadených povinností alebo tlaku okolia. Výnimkou nie sú ani naše bunky v tele. Tie zažívajú takzvaný oxidačný stres, ktorý ich poškodzuje, a môže vyvolať rôzne vážnejšie chorobné stavy. Čo je presne oxidačný stres buniek, čo ho spôsobuje a ako sa mu môžeme snažiť predísť, si povieme v nasledujúcich riadkoch.
3 min.
Čítať viac