Cetalgen 500 mg/200 mg 20 tabliet
Najnižšia cena, za ktorú sa produkt ponúkal počas posledných 30 dní pred zahájením akcie/výpredaja, bola 5,59 €.
Liek obsahuje 2 liečivá:
- paracetamol - analgetikum, ktoré účinkuje na zmiernenie bolesti a horúčky;
- ibuprofén - patrí do skupiny liekov známych ako nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ktoré znižujú bolesť, znižujú opuch a znižujú vysokú telesnú teplotu.
Používa sa u dospelých od 18 rokov na krátkodobú liečbu:
- stredne silnej bolesti spojenej s bolesťou hlavy (nie migrénou), chrbta, menštruačnou bolesťou, bolesťou zubov, reumatickou a svalovou bolesťou, nachladnutím a chrípkou, zapáleným hrdlom a horúčkou;
- bolesti, ktorá si vyžaduje silnejšie potlačenie bolesti.
Dávkovanie a dávkovacie schémy
Má sa použiť čo najnižšia účinná dávka po čo najkratšiu dobu potrebnú na úľavu od príznakov.
Dospelí
Užívajú sa 1-2 tablety najviac 3x denne. Medzi jednotlivými dávkami má byť odstup najmenej 6 hodín.
Maximálna denná dávka je 6 tabliet (t.j. 3 000 mg paracetamolu, 1 200 mg ibuprofénu) a nesmie sa prekračovať.
Pacienti s poruchou funkcie obličiek
Rýchlosť glomerulárnej filtrácie 10 - 50 ml/min: 1 tableta každých 6 hodín.
Rýchlosť glomerulárnej filtrácie < 10 ml/min: 1 tableta každých 8 hodín.
Pacienti s poruchou funkcie pečene alebo Gilbertovým syndrómom
Dávka sa musí znížiť alebo sa má predĺžiť dávkovací interval
Ak príznaky pretrvávajú alebo sa zhoršujú alebo ak je potrebné tento liek užívať viac ako 3 dni, pacient sa má poradiť s lekárom.
Spôsob použitia
Tablety sa majú prehltnúť vcelku a zapiť pohárom vody. Odporúča sa podávanie s jedlom na minimalizovanie vedľajších účinkov.
Nezapíjať čajom z ľubovníka.
Spôsob použitia
Liek sa nemá používať počas tehotenstva pokiaľ potenciálny prínos pre pacienta neprevyšuje potenciálne riziko pre plod.
Liek je kontraindikovaný v 3. trimestri tehotenstva (môže poškodiť dieťa).
Liek nemajú používať ženy počas 1. a 2. trimestra tehotenstva alebo počas pôrodu, pokiaľ potenciálny prínos pre pacienta neprevyšuje potenciálne riziko pre plod. Ak je liečba potrebná a trvá dlhšie ako niekoľko dní (od 20. týždňa tehotenstva), lekár môže odporučiť dodatočné sledovanie.
Liek sa neodporúča ženám, ktoré plánujú tehotenstvo, užívanie tohto lieku môže poškodiť plodnosť u žien. Jav po ukončení liečby vymizne (je reverzibilný).
Pri krátkodobej liečbe v odporúčaných dávkach nie je zvyčajne potrebné prerušenie dojčenia.
Liek nie je určený pre deti a dospievajúcich mladších ako 18 rokov.
Liek je kontraindikovaný u pacientov so závažným zlyhávaním pečene a/alebo obličiek alebo závažným zlyhávaním srdca (NYHA trieda IV).
Liečba sa musí ukončiť pri prvom výskyte kožnej vyrážky, slizničných lézií alebo akýchkoľvek iných príznakov precitlivenosti.
Liek je kontraindikovaný u pacientov s precitlivenosťou na kyselinu acetylsalicylovú alebo iné nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) v anamnéze, s anamnézou gastrointestinálneho krvácania alebo perforácie, a aktívnym peptickým vredom alebo s poruchami zrážanlivosti krvi.
V prípade závažného ochorenia, vrátane závažnej poruchy funkcie obličiek alebo sepsy, pri podvýžive, chronickom alkoholizme je potrebná zvýšená opatrnosť. Ak sa objavia závažné dýchacie ťažkosti s hlbokým rýchlym dýchaním, ospalosť, pocit nevoľnosti (nauzea) a nevoľnosť (vracanie) treba ihneď upozorniť lekára.
Liek sa nesmie súbežne podávať s inými liekmi obsahujúcimi paracetamol alebo inými NSAID (vrátane kyseliny acetylsalicylovej).
Po dlhodobej liečbe (> 3 mesiace) analgetikami používanými každý 2. deň alebo častejšie, sa môže vyvinúť alebo zhoršiť bolesť hlavy. Podávanie analgetík sa má po konzultácii s lekárom prerušiť.
Ak sa vyskytnú závrat, ospalosť, únava a poruchy zraku, pacienti nemajú viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje.
Odporúča sa vyhnúť sa súbežnému užívaniu lieku s ľubovníkom bodkovaným (Hypericum preforatum).
Veľmi zriedkavo sa môže vyskytnúť fotosenzitivita (veľmi zriedkavá < 1/10 000).
Nepiť alkohol.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).
paracetamol, ibuprofén
