Späť na Produkty

Hemoroidy sa dajú vyliečiť. Tak prečo nimi trpieť?

4 min.
Hemoroidy sa dajú vyliečiť. Tak prečo nimi trpieť?

Nie ste v tom sami! So zlatou žilou, ako sa hemoroidom tiež hovorí, sa stretáva až polovica ľudí s ochoreniami žíl a aspoň raz za život sa s ním potrápi takmer polovica populácie nad 50 rokov, pričom výnimkou nie sú ani dospievajúci. Práve preto, že ide o zdravotný problém intímneho charakteru, situovaný v závere tráviaceho traktu, sú hemoroidy pre mnohých tabu. Trpiaci sa zdráhajú poradiť s lekárom o ich probléme pri počiatočnom štádiu, trpia až do stavu, kedy prichádza značné narušenie komfortu, bolesť, svrbenie, pálenie či krvácanie. To všetko je ale zbytočné, pretože hemoroidy sa dajú úspešne vyliečiť – a najrýchlejšie v samom počiatku.

Netrpte a nedajte hemoroidom šancu! Prečítajte si 9 faktov súvisiacich s ochorením a čo je nové v ich liečbe.

1. Ako hemoroidy vznikajú?

Hemoroidy sú výsledkom rozšírenia a opuchu žíl v konečníku alebo v jeho okolí (vnútorné alebo vonkajšie hemoroidy). Môžu byť spôsobené množstvom faktorov, napr. chronickou zápchou, tehotenstvom, dlhým sedením na toalete, zdvíhaním ťažkých bremien, obezitou alebo rodinnou anamnézou.

2. Ako viem, že ich mám?

Často sa prejavujú nepríjemnými príznakmi, ako je svrbenie, pálenie, bolesť a zápal v oblasti konečníka, hlienovitý výtok z konečníka alebo aj krv na toaletnom papieri alebo v stolici. Krv je jasne červená na povrchu stolice, na toaletnom papieri alebo odkvapkáva z konečníka do misy.

3. Kto to lieči?

Hemoroidy liečia rôzni lekári, vrátane praktických lekárov, proktológov, gastroenterológov a chirurgov. Lekár vykoná potrebné vyšetrenia, poradí s úpravou životosprávy, odporučí lokálnu liečbu (masti, čapíky) a rozhodne o používaní liekov na posilnenie žilovej steny. Práve pre intímny charakter ochorenia je najmä pri ľahších stavoch populárna a častá samoliečba, v taktom prípade je neoceniteľná pomoc odborníkov v lekárňach.

4. Kedy je potrebné navštíviť lekára?

Ak sa pri problémoch s hemoroidmi objavia neobvyklé a opakované krvácanie, neobvyklé bolesti v konečníku, striedanie zápchy a hnačky, bolesti brucha, alebo ak príznaky neustupujú aj napriek samoliečbe, odporúča sa vyhľadať lekára. Silné krvácanie z konečníka, ktoré môže byť sprevádzané závratmi alebo mdlobami, si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

5. Čím sa hemoroidy liečia?

Na hemoroidy môžu pomôcť rôzne lieky, ako sú rektálne masti, krémy a čapíky, ktoré uľavujú od bolesti a svrbenia, potláčajú zápal a zastavujú krvácanie. Ďalej môžu byť účinné lieky, ktoré sa užívajú perorálne (ústami), určené na posilnenie žilového systému, ktorého oslabenie je základnou príčinou vzniku hemoroidov. Ďalšími možnosťami sú chirurgické zákroky sklerotizácia, koagulácia, kryodeštrukcia alebo rozsiahlejší chirurgický zákrok.

6. V čom spočíva domáce ošetrenie?

Pri liečbe hemoroidov sa úspešne používajú rôzne účinné látky a ich kombinácie, v závislosti od toho, či ide o tablety, masti alebo čapíky. Ich cieľom je: po prvé – znížiť nepríjemné svrbenie a bolesť, napríklad lidokaínom, ktorý obsahuje viacero hemoroidálnych liečiv, a po druhé – upraviť narušenú funkciu stien hemoroidálnych žíl, tlmiť ich zvýšenú priepustnosť, zvýšiť ich odolnosť a znížiť tvorbu opuchov, napríklad kalciumdobestilátom. Masť s touto kombináciou, okrem iného, mechanicky chráni okolie konečníka. Prínosom je tiež fakt, že môže pomôcť ako dospelým, tak aj dospievajúcim od 15 rokov.

7. Ako dlho trvá liečba?

Liečba hemoroidov sa môže líšiť v závislosti od ich typu a závažnosti. Drobné vonkajšie hemoroidy väčšinou vymiznú do niekoľkých dní až dvoch týždňov. Rozsiahlejšie vnútorné hemoroidy sú záležitosťou dlhodobej liečby. Dobrou správou však je, že hemoroidy je možné vyliečiť a v súčasnej dobe naozaj nie je dôvod na to, aby pacient znášal utrpenie, ktoré toto ochorenie so sebou prináša.

8. Čo hemoroidy zhoršuje?

Niektoré činnosti a návyky môžu stav hemoroidov skutočne zhoršovať. Patrí sem neliečená chronická zápcha alebo hnačky – tieto stavy v žiadnom prípade nepodceňujte, dlhé sedenie na toalete – noviny, časopisy a mobily so sebou na toaletu naozaj neberte, obezita, zlé stravovacie návyky, ako je konzumácia potravín s nedostatkom vlákniny, taktiež horúce kúpele, ktoré môžu podporovať vznik infekcie a zhoršovať už existujúci zápal.

9. Čo robiť, aby som ich vôbec nedostal/a?

Prevenciu hemoroidov je možné dosiahnuť niekoľkými jednoduchými zmenami životného štýlu. Dôležité je pravidelne konzumovať potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako je ovocie, zelenina a celozrnné produkty, piť dostatok tekutín, udržiavať telesný pohyb a primeranú telesnú hmotnosť a dbať na hygienu ritnej oblasti.

Tip z lekárne – DOBEXIL H UNG

  • Rektálna masť na ošetrenie hemoroidov, ktorá obsahuje zmes látok (lidokaín a kalciumdobesilát) tlmiacich príznaky hemoroidálnych a ďalších ochorení konečníka.
  • Používa sa u dospelých a dospievajúcich starších ako 15 rokov ako podporná liečba pri hemoroidoch a ďalších ochoreniach konečníka, ako sú bolestivé trhliny kože (análne fisúry) a svrbenie v okolí konečníka (pruritus ani).

Dobexil H Ung

20 g rektálna masť na ošetrenie hemoroidov
Na sklade >10ks
Môžete mať 3.12.2024
6,99 €

  • Masť sa aplikuje 2x denne (ráno a večer), najdlhšie počas 14 dní.
  • Pred každým ošetrením, a obzvlášť po stolici, treba okolie konečníka starostlivo umyť, najlepšie osprchovať studenou vodou.
  • Následne sa nanáša masť do okolia konečníka alebo sa vtláča do konečníka pomocou priloženého aplikátora.

Liek Dobexil H UNG je dostupný bez lekárskeho predpisu. Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu alebo sa poraďte s lekárom či lekárnikom.

Ako spoznať atopický ekzém a čo by v starostlivosti o atopickú pokožku nemalo chýbať?
Mohlo by vás zaujímať
Ako spoznať atopický ekzém a čo by v starostlivosti o atopickú pokožku nemalo chýbať?
Pociťujete tŕpnutie v končatinách? Toto sú možné príčiny.
Pociťujete tŕpnutie v končatinách? Toto sú možné príčiny.
Pocit mravčenia alebo necitlivosti v končatinách je častým javom a môže mať rôzne príčiny. Tento článok sa zaoberá možnými spúšťačmi tohto stavu, pričom zahŕňa neurologické, cievne a iné faktory. Ďalej sa zaoberá diagnostikou a poskytuje poznatky o účinnej liečbe na zmiernenie necitlivosti nôh a rúk. Či už uvažujete o domácich prostriedkoch, alebo o konzultácii s lekármi, pochopenie základných…
7 min.
Čítať viac
Zápal ischiatického nervu: ako mu dokážete predchádzať?
Zápal ischiatického nervu: ako mu dokážete predchádzať?
Úloha sedacieho nervu spočíva v prenose informácií prijímaných z mozgu do nôh, a to cez miechu. Okrem toho je zodpovedný aj za prenos signálov z nôh do miechy a umožňuje tak vnímať pocity v nohách. Prítomnosť bolesti v spodnej časti chrbta, ktorá sa šíri do zadnej časti dolných končatín, je signálom, že došlo k poškodeniu tohto nervu.
7 min.
Čítať viac