Panadol Duo 200 mg/500 mg 20 tabliet
Najnižšia cena, za ktorú sa produkt ponúkal počas posledných 30 dní pred zahájením akcie/výpredaja, bola 5,59 €.
Liek obsahuje 2 liečivá: paracetamol a ibuprofén.
- Ibuprofén patrí do skupiny tzv. nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) - zmierňuje bolesť, opuch a znižuje horúčku.
- Paracetamol - zmierňuje bolesť (analgetikum) a horúčku (antipyretikum) iným mechanizmom ako ibuprofén.
Používa sa u dospelých od 18 rokov a starších na:
- krátkodobú liečbu miernej až stredne silnej bolesti, ako je migréna, bolesť hlavy, bolesť chrbta, menštruačná bolesť, bolesť zubov, svalová bolesť, bolesť spojená s prechladnutím a chrípkou, bolesť hrdla a horúčka.
- úľavu od reumatickej bolesti a bolesti pri artritíde (len na odporúčania lekára).
Liek je vhodný najmä pri bolesti, na ktorú nepostačuje samotný paracetamol alebo ibuprofén. Viac na adc.sk
Dávkovanie a dávkovacie schémy
Má sa použiť čo najnižšia účinná dávka a čo najkratšiu dobu potrebnú na úľavu od príznakov.
Dospelí
Užíva sa 1 tableta najviac 3x denne (podľa potreby).
Ak dávka 1 tablety nezmierni príznaky, môžu sa užiť maximálne 2 tablety najviac 3x denne.
Pre pacientov s telesnou hmotnosťou 60 kg a viac - jednorazová dávka 2 tablety.
Interval medzi jednotlivými dávkami má byť najmenej 6 hodín.
Maximálna denná dávka je 6 tabliet (3 000 mg paracetamolu, 1 200 mg ibuprofénu) a nemala by sa prekračovať v priebehu 24 hodín.
Starší pacienti a pacienti s poruchou mierne až stredne závažnou poruchou funkcie obličiek/pečene
Dávkovanie sa má posúdiť individuálne.
U pacientov s prejavmi zhoršenia funkcie pečene sa odporúča zníženie dávky.
Dĺžka liečby
Len na krátkodobé použitie.
Ak sa do 3 dní pacient necíti lepšie, alebo sa cíti horšie, musí sa obrátiť na lekára.
Spôsob použitia
Tablety sa majú prehltnúť vcelku a zapiť pohárom vody. Na minimalizovanie vedľajších účinkov sa odporúča podávanie s jedlom.
Spôsob použitia
Liek je kontraindikovaný v 3. trimestri tehotenstva. Je potrebné vyhnúť sa používaniu lieku počas 2. a 3. trimestra tehotenstva.
Pri krátkodobej liečbe v odporúčaných dávkach nie je zvyčajne potrebné prerušenie dojčenia.
Liek môže dočasne zhoršiť plodnosť u žien, neodporúča ženám plánujúcim tehotenstvo. Po prerušení liečby vplyv na ovuláciu vymizne.
U žien, ktoré majú problémy s otehotnením alebo ktoré podstupujú vyšetrenie neplodnosti, sa má zvážiť ukončenie liečby.
Liek nie je určený pre deti a dospievajúcich mladších ako 18 rokov.
Liek sa má užívať s opatrnosťou u pacientov s miernou až stredne závažnou poruchou funkcie obličiek/pečene.
Liek je kontraindikovaný u pacientov so závažným zlyhávaním pečene a/alebo obličiek alebo závažným zlyhávaním srdca (NYHA trieda IV).
Liek je kontraindikovaný pri poruchách zrážanlivosti.
Počas liečby je potrebné pacienta pravidelne sledovať na gastrointestinálne krvácanie. Prestať užívať liek v prípade, že dôjde k takému krvácaniu alebo vredom.
Liek sa má vysadiť pri prvom výskyte vyrážky, slizničných lézií alebo iných príznakov precitlivenosti a kontaktovať lekára.
Liek sa má užívať s opatrnosťou u pacientov s bronchiálnou astmou alebo alergickým ochorením alebo s týmito ochoreniami
v anamnéze.
V prípade závažného ochorenia, vrátane závažnej poruchy funkcie obličiek alebo sepsy, pri podvýžive, chronickom alkoholizme je potrebná zvýšená opatrnosť. Ak sa objavia závažné dýchacie ťažkosti s hlbokým rýchlym dýchaním, ospalosť, pocit nevoľnosti (nauzea) a nevoľnosť (vracanie) treba ihneď upozorniť lekára.
Liek sa nesmie súbežne užívať s inými liekmi obsahujúcimi paracetamol. Príliš veľké množstvo paracetamolu totiž môže spôsobiť oneskorené závažné poškodenie pečene.
Liek sa nesmie súbežne užívať s inými liekmi obsahujúcimi NSAID vrátane selektívnych inhibítorov cyklooxygenázy-2 (COX-2) a dávok kyseliny acetylsalicylovej vyšších ako 75 mg denne.
Liek môže vyvolať nežiadúce účinky ako sú závrat, ospalosť, únava a poruchy zraku. Ak sa vyskytnú, pacienti nesmú viesť vozidlá ani obsluhovať stroje.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).
paracetamol, ibuprofén
