Seboroická dermatitída
(5)Najpredávanejšie produkty
Seboroická dermatitída (seborea) je chronické neinfekčné zápalové kožné ochorenie charakteristické zvýšenou tvorbou a výskytom mastných šupiniek a lupín, a to predovšetkým na miestach s väčším výskytom mazových žliaz (vlasová pokožka, hlava – čelo, obočie, okolie nosa, hrudník).
Súvisí s nadmernou produkciou kožného mazu, čo vedie k následnému premnoženiu kvasiniek rodu Malassezia (tie sa prirodzene nachádzajú na koži). Ich premnoženie vyvolá zápal a vznik zápalových ložísk, kožné bunky sa rýchlejšie obnovujú – výsledkom je vznik šupiniek.
K zhoršovaniu seborey dochádza vplyvom rôznych spúšťačov, ako napríklad: depresia a stres, chronická únava a vyčerpanie, oslabená imunita, nesprávna životospráva, fajčenie, pitie alkoholu, zmena ročných období, nadmerné potenie, používanie nevhodnej kozmetiky či hormonálne výkyvy u žien. Stav sa zvykne zlepšovať v lete a, naopak, horší priebeh je v jesenných a zimných mesiacoch.
Seborea sa vyskytuje už u detí v dojčenskom veku (od cca 1 mesiaca) – označovaná ako mliečna chrasta, potom u mládeže v období puberty a v dospelosti (predovšetkým u mužov a u osôb s mastným typom pokožky). Prejavy u detí a dospelých sa líšia. Kvôli presnej diagnostike je najvhodnejšie obrátiť sa na lekára.
Seborea u dojčiat – mliečna chrasta (crusta lactea)
- Mastné žltkasté šupinky alebo chrastičky vo vlasoch (najčastejšie na temene hlavy) pevne lipnúce na pokožke (dajú sa len ťažko odstrániť)
- Niekedy sa vyskytujú aj v obočí, za ušami, na čele, v ryhe medzi nosom a ústami, na krku a pod pazuchami, v záhyboch v plienkovej oblasti
- Na liečbu ľahších prípadov sa používajú špeciálne šampóny alebo krémy s keratolytickým účinkom, ktoré šupinky zmäkčia a pomôžu ich ľahšie odstrániť (po aplikácii je potrebné ich nechať pôsobiť dostatočne dlhý čas a šupinky z vlasov následne vyčesať jemnou kefkou)
- Šupinky sa nesmú odstraňovať nasilu – riziko poškodenia kože a infekcie
Seborea u dospelých
- Na koži: tvorba ružovočervených zapálených ložísk (škvŕn) so žltými alebo bielymi šupinami, ktoré môžu nepríjemne svrbieť
- Vo vlasoch: tvorba mastných šupín, resp. lupín až nánosov lupín, ktoré sa spájajú do plakov, pevne lipnú na pokožke hlavy, dajú sa len ťažko odstrániť, začervenaná svrbiaca vlasová pokožka
- Používajú sa prípravky vo forme šampónov a vlasových sér, roztokov, sprejov, krémov, sprchových gélov (výber záleží od miesta aplikácie) – po aplikácii je potrebné ich nechať pôsobiť dostatočne dlhý čas (podľa návodu)
- Obsahujú látky, ktoré majú antimykotický účinok (pôsobia proti kvasinkám), keratolytický účinok (zmäkčujú šupinky a uľahčujú ich odlupovanie), upokojujú zápal a pokožku, znižujú tvorbu kožného mazu a zmierňujú svrbenie (ketokonazol, priroktón olamín, kyselina salicylová, zinok, síra a iné)
- Z prírodných látok sú často používané ichtamol a konopný olej
- Ak vás trápi seborea vo vlasoch, je dôležité vlasy po umytí vyfénovať a pokožku udržiavať v suchu, pretože vo vlhkej ľahko dôjde k premnoženiu kvasiniek (nechodiť spať s mokrými vlasmi)