Zachrípnutie, prípadne až strata hlasu, vzniká dráždením a opuchom hlasiviek. Najčastejšie pri infekciách dýchacích ciest (napr. laryngitíde) alebo ak sú hlasivky veľmi namáhané. Často sa objavuje u ľudí, ktorých pracovným nástrojom je hlas – veľa rozprávajú či inak si presiľujú hlasivky – učitelia, herci, speváci.
Ako si môžete pri zachrípnutí pomôcť?
- Potrebný je hlasový pokoj.
- To znamená – nerozprávať ani nešepkať (paradoxne, vtedy dostávajú hlasivky zabrať ešte viac).
- Spev, krik a iné podobné činnosti, pri ktorých sa hlasivky namáhajú, sú takisto tabu.
- Odporúča sa zvlhčovať vzduch, vyhýbať sa prekúreným či klimatizovaným miestnostiam, nefajčiť, nepiť alkohol ani veľmi studené (ľadové), horúce či bublinkové nápoje.
- Pomáha inhalácia prírodnej liečivej minerálnej vody Vincentky alebo roztoku kyseliny hyalurónovej (YABRO), ktorá pôsobí zvlhčujúco.
- Podpornou liečbou je užívanie kalcia (vápnika), ktorý má protizápalový efekt.
Lokálnu liečbu predstavuje používanie pastiliek na cmúľanie:
- s obsahom panthenolu – pôsobí regeneračne na hlasivky,
- kombinácia panthenolu a minerálnych solí, ktoré majú priaznivý účinok na sliznice ústnej dutiny – Vincentka pastilky,
- s výťažkami z islandského lišajníka,
- so zvlhčujúcim komplexom, ktorý na povrchu slizníc vytvára jemnú ochrannú vrstvu a zabraňuje tak jej ďalšiemu dráždeniu – GeloRevoice pastilky,
- homeopatia Homeovox.
Nezabúdajte na dostatočný pitný režim
Napríklad vo forme čajov (pozor, nie horúcich) – upokojujúci účinok na hrdlo a hlasivky má yzop lekársky, materina dúška alebo siahnite po hotových čajových zmesiach.
Doprajte si oddych a posilňujte imunitu
Zachrípnutie alebo strata hlasu zvyčajne prejde do pár (cca 3 až 4) dní. Ak trvá dlhšie, alebo sa pridruží zahlienenie a kašeľ či teplota nad 38,5 °C, je potrebné vyhľadať lekára.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na používanie.
Mohlo by vás zaujímať
Trápi vás zápal prínosových dutín a neviete si rady? Pomôžeme vám...
Zápaly močových ciest – výsostne ženský problém?
Zápaly močových ciest patria medzi najčastejšie problémy, ktoré privádzajú najmä ženy do lekární, resp. k lekárovi. Sú pomerne nepríjemné, potrápia a spôsobujú značný diskomfort. Ich výskyt je celoročnou záležitosťou a týka sa všetkých vekových kategórií – od dievčat v puberte cez ženy v produktívnom veku až po ženy v a po menopauze.
6 min.
Návrat detí do školy a škôlky – Vracanie a hnačky u detí
Školský rok sa ani poriadne nezačal a mnohí rodičia už musia riešiť prvé zdravotné problémy vyskytujúce sa v detských kolektívoch. Momentálne je najmä v škôlkach rozšírená črevná viróza. Jej pôvodcami sú najčastejšie vírusy. Začína náhle - bolesťou brucha a prudkým vracaním, môže byť prítomná aj horúčka, hnačka, postupne celková únava, nechutenstvo, bolesť celého tela.
3 min.