Späť na Starostlivosť o deti

Zdravé rady - ochrana detí pred slnkom

3 min.
Zdravé rady - ochrana detí pred slnkom

Ochrana pokožky pred slnkom je veľmi dôležitá pre všetky vekové skupiny, obzvlášť však pre deti. Deti na slnku trávia veľa času, najmä v jarných a letných mesiacoch, pričom ich pokožka je citlivejšia ako pokožka dospelých, a tak môže ľahko dôjsť k jej poškodeniu. Dbajte preto na správny výber opaľovacieho krému pre vaše dieťa.

Opaľovacie krémy pre deti

Prečo je dôležité deti natierať opaľovacím krémom?

 • detská pokožka je veľmi citlivá, môže sa rýchlejšie spáliť,
 • spálenie spôsobujú neviditeľné zložky slnečného žiarenia, ktoré nazývame UVA a UVB lúče
 • opaľovacie krémy chránia pokožku pred spálením.

Ako chrániť deti pred spálením pokožky?

 !!! Dôležité je:

 • vôbec nevystavovať deti do jedného roka priamemu slnečnému žiareniu
 • v letných mesiacoch obmedziť pobyt na slnku medzi 11. a 15. hodinou
 • chrániť časti tela vzdušným oblečením, pokrývkou hlavy, okuliarmi a vhodným opaľovacím krémom

Produkt spomenutý v článku
->

 Ako vybrať vhodný opaľovací krém pre deti?

Vhodný opaľovací krém pre deti by mal obsahovať: minerálne (fyzikálne) filtre- t.j. minerály (oxid zinočnatý a oxid titaničitý), ktoré odrážajú UV žiarenie a čo najmenej parfémov, farbív a konzervačných látok.

 •  - Nevýhodou opaľovacích prípravkov s minerálnymi filtrami je to, že sa horšie nanášajú a zanechávajú na pokožke biely povrch.
 •  + Sú však vodeodolnejšie a pokožkou lepšie znášané- nealergizujú a nedráždia pokožku- sú preto vhodné aj pre najmenšie deti a aj v prípade kožných problémov, ako sú atopická dermatitída, ekzémy, alergie na slnko.

Naše tipy na prípravky:

Sprej na opaľovanie s minerálnymi filtrami pre deti od 6 mesiacov.

Krém na opaľovanie s minerálnymi filtrami pre deti od 6 mesiacov.

Gél na opaľovanie pre deti so sklonom k alergii na slnko.

Vyskúšajte obľúbený detský sprej na opaľovanie s SPF 50+.

Staršie deti a deti bez kožných problémov môžu používať už aj opaľovacie krémy s chemickými filtrami. Ľahšie sa rozotierajú, nezanechávajú biely povlak na pokožke, u citlivých osôb však môžu vyvolať alergickú reakciu. Preto je dôležité pri každom novom produkte  vždy  vykonať test citlivosti- tzv. patch test- malé množstvo produktu sa nanesie napríklad na predlaktie a počas 48-72 hodín sa sleduje reakcia pokožky. Pre deti sú nevhodné opaľovacie prípravky s množstvom chemických látok (najmä oxybenzónom) a nanočasticami. Hodnota ochranného faktora (SPF) v detských opaľovacích krémoch by mala byť aspoň 30 (SPF 30). Použitím prípravku s veľmi vysokým ochranným faktorom (SPF 50+) sa však významne minimalizuje riziko poškodenia kože.

Po pobyte na slnku a vo vode je vhodné použiť prípravky po opaľovaní, ktoré citlivú detskú pokožku upokoja, dodajú jej potrebnú hydratáciu a majú príjemný chladivý efekt. Použite napríklad Ladival mlieko po opaľovaní s obsahom dexpantenolu a vitamínu E.

Viete opaľovacie krémy správne používať?

Ak už máte vybraný vhodný opaľovací krém pre svoje dieťa, venujte pozornosť nasledujúcim odporúčaniam:

 • vždy používajte dostatočné množstvo opaľovacieho krému- platí pravidlo, že stačí také množstvo krému, ktoré sa zmestí dieťaťu do dlane. Nedostatočné  množstvo alebo príliš tenká vrstva opaľovacieho krému výrazne znižuje jeho schopnosť chrániť pokožku
 • krém nanášajte na pokožku 20 až 30 minút pred pobytom na slnku
 • nezabúdajte  na citlivé miesta, ako sú krk, špička nosa, pokožka hlavy, chodidlá a uši, na pery používajte balzamy s  ochranným faktorom
 • natieranie krémom zopakujte po 2 hodinách alebo vždy po kúpaní (aj v prípade vodeodolných opaľovacích krémov), športovaní, spotení, hraní sa v piesku,...a to aj niekoľkokrát denne.  Ani prípravok s vysokým ochranným faktorom neposkytne celodennú ochranu pred slnečným žiarením
 • nepoužívajte otvorené opaľovacie krémy z minuloročnej sezóny- účinnosť filtrov v nich môže byť značne znížená
Ošetrenie drobných rán a dezinfekcia
Ošetrenie drobných rán a dezinfekcia
Drobné poranenia a úrazy sa nevyhýbajú nikomu z nás. Aj ten najopatrnejší človek si občas oškrie nohu, pri príprave obeda zareže namiesto do mäsa do prsta, príliš snaživé dieťa si pri výrobe prekvapenia pre rodiča zastrihne do ruky alebo dámy potrápia strhnuté pľuzgiere z nevhodne zvolenej obuvi.
4 min.
Čítať viac
Zdravé rady - detské repelenty
Zdravé rady - detské repelenty
Teplé a slnečné počasie láka do prírody množstvo ľudí. Častým, ale neželaným spoločníkom pri pobyte v prírode býva rôzny hmyz a nie sú to len lienky :-) Najlepšou ochranou proti hmyzu (komárom, kliešťom) sú repelenty.
3 min.
Čítať viac