Chystáte sa na dovolenku do niektorej z exotických destinácii a máte obavy z možných tráviacich ťažkostí? S cestovateľskou hnačkou sa stretáva približne 55 % turistov, ktorí sa vyberú za oddychom predovšetkým do rozvojových krajín. Čo robiť v rámci prevencie a ako si nenechať pokaziť dovolenku, sa dozviete v nasledujúcom článku.
- Čo je cestovateľská hnačka?
- Montezumova pomsta alebo faraónova pomsta
- Príčiny cestovateľskej hnačky
- Aké príznaky má cestovateľská hnačka?
- Ako predchádzať hnačke na dovolenke?
- Čo pomáha na cestovateľskú hnačku?
- Ako sa stravovať pri hnačke?
- Kedy vyhľadať lekára?
Čo je cestovateľská hnačka?
Cestovateľská hnačka predstavuje najčastejšie sa vyskytujúce ochorenie postihujúce cestujúcich ľudí. Je spojená s konzumáciou vody a potravín, ktoré obsahujú mikroorganizmy, na ktoré nie je organizmus zvyknutý. Preto sa vyskytuje najmä u tých ľudí, ktorí navštevujú nové, často exotické miesta a krajiny, kde sa môžu stretnúť s novými baktériami, parazitmi, prípadne inými infekciami. Za rok postihne odhadom až približne 10 miliónov cestujúcich po celom svete.
Medzi najviac rizikové patria rozvojové krajiny Latinskej Ameriky, Afriky, Stredného východu a Ázie. Okrem kontaminovaných potravín alebo vody, je rizikom nákazy aj blízky kontakt s miestnymi obyvateľmi, ktorí sú nositeľmi nebezpečných patogénov, hoci nemusia mať žiadne príznaky ochorenia. Okrem toho môže byť táto hnačka spôsobená aj nesprávnou prípravou, prípadne nedostatočnou tepelnou úpravou pokrmov alebo nevhodným skladovaním surovín na prípravu jedál v ubytovacích zariadeniach.
Montezumova pomsta alebo faraónova pomsta
Faraónova pomsta je názov pre infekčné bakteriálne ochorenie vyvolané najčastejšie E. Coli, Salmonellou či Shigellou, ktoré u postihnutého spôsobuje hnačky, nevoľnosť, vracanie, kŕče a horúčku. Okrem závažnej dehydratácie, poruchy vedomia a zlyhania orgánov hrozia tiež komplikácie, ako meningitída (zápal mozgových blán) a peritonitída (zápal pobrušnice). Často ňou trpia dovolenkári, ktorí cestujú do Egypta, a práve preto sa u nás ujal názov "faraónova pomsta". Podobné črevné problémy a hnačky, ktorými sa môžu nakaziť dovolenkári v Mexiku, sa označujú ako Montezumova pomsta.
Príčiny cestovateľskej hnačky
Ako sme už uviedli v predošlých riadkoch, hnačka cestovateľov je najčastejšie bakteriálneho, vírusového alebo parazitárneho pôvodu. Vyvolávateľmi býva napríklad E. Coli, Salmonella, Shigella, rotavírusy, adenovírusy a z parazitov améby či giardie. V niektorých prípadoch však môže byť spôsobená intoleranciou potravín, diétnou chybou (prejedaním sa a nevhodnou kombináciou jedál), malabsorbčným syndrómom (porucha vstrebávania živín) alebo otravou.
Aké príznaky má cestovateľská hnačka?
Samotná hnačka sa prejavuje tromi alebo viacerými neformovanými (riedkymi) stolicami za 24 hodín. Častými sprievodnými príznakmi sú nevoľnosť, vracanie a horúčka. Cestovateľov postihuje najčastejšie v tretí až štvrtý deň pobytu, pričom druhý vrchol môže nastať okolo desiateho dňa.
Ako predchádzať hnačke na dovolenke?
Aby sme si nepokazili dovolenku už v prvých hodinách či dňoch po príjazde, je dobré dodržiavať zopár praktických rád, ktoré nám môžu pomôcť v prevencii pred cestovateľskou hnačkou:
- Pravidelne si umývajte ruky – predovšetkým po návšteve toalety a pred jedením. Netreba však zabúdať na to, že voda môže byť kontaminovaná, preto si treba zo sebou brávať a používať dezinfekčný gél s obsahom alkoholu. Ten sa vám zíde aj vtedy, ak voda a mydlo nie sú po ruke.
- Používajte balenú vodu a v prípade potreby nebalenú vodu prevárajte – na pitie, umývanie zubov a oplachovanie ovocia a zeleniny je bezpečnejšie použiť balenú vodu. Ak chcete na tento účel použiť vodu z kohútika, nezabudnite ju predtým prevariť.
- Ovocie a zeleninu vždy ošúpte – ovocie a zelenina, ktoré sa nedajú ošúpať, radšej nejedzte. Tie, ktoré sa nešúpu, ako napríklad hrozno, treba poriadne umyť balenou vodou.
- Pri posedeniach v uliciach treba dávať pozor na ľad v nápojoch. Keďže nie je isté, z akej vody bol pripravený, je lepšie sa mu vyhnúť.
- Zabráňte náhodnému prehltnutiu vody pri kúpaní sa v bazéne alebo pri sprchovaní (hlavne u malých detí).
- Konzumujte dostatočne tepelne spracované potraviny – v prípade výberu reštaurácie zvoľte takú, do ktorej chodí veľa domácich, prípadne, kde sa stravujú aj deti. Nie je na škodu mať aj vlastný príbor.
- Vyhýbajte sa diétnym chybám – strava býva v takýchto destináciách častokrát naozaj lákavá. Vyhnite sa však nadmernému prejedaniu a nevhodným kombináciám jedál.
- Užívajte probiotiká – ideálne je začať s ich užívaním už niekoľko dní, prípadne týždňov pred odchodom na dovolenku, počas dovolenky, aj po návrate z nej.
Čo pomáha na cestovateľskú hnačku?
Liečba cestovateľskej hnačky je veľmi podobná ako liečba akejkoľvek inej akútnej hnačky. V jej prevencii a liečbe má veľký význam nepatogénna (nie je škodlivá) kvasinka Saccharomyces boulardii, ktorá bola pôvodne izolovaná z ovocia liči. Okrem cestovateľskej hnačky sa tiež osvedčila pri ďalších gastroenterologických poruchách, ako sú akútne hnačky, ochorenia vyvolané Helicobacter pylori, hnačky po užívaní antibiotík, hnačky spojené s Clostridium difiicile, hnačky u pacientov kŕmených enterálnou sondou, chronické hnačky súvisiace s Crohnovou chorobu či syndrómom dráždivého čreva.
Výhodou kvasinky Saccharomyces boulardii je, že nie je ovplyvnená súčasným užívaním antibiotík, preto nie je potrebné dodržiavať medzi ich užívaním odstup. Je tiež jediným druhom kvasiniek, u ktorého bola klinickými štúdiami preukázaná probiotická aktivita. Nie je však bežnou súčasťou črevnej mikroflóry a za normálnych podmienok trvalo neosídľuje črevný trakt. Je odolná voči pôsobeniu žalúdočných kyselín a žlče a z tráviaceho systému sa nevstrebáva. Zvyšuje populáciu bifidobaktérií a laktobacilov v čreve a zároveň znižuje počet patogénnych (škodlivých) mikroorganizmov.
Ďalším krokom sú lieky. Vo všeobecnosti platí, že hoci môžu pomôcť aj lieky proti hnačke zakúpené u nás, lieky v daných krajinách sú prispôsobené na bežne sa vyskytujúce baktérie, a tak môžu byť účinnejšie. V každom prípade môžete siahnuť aj po liekoch, ktoré si prinesiete z domu. Na hnačku môžu pomôcť lieky s obsahom diosmektitu alebo čierne uhlie (tie však fungujú ako črevné adsorbenciá, a preto je potrebné ich s inými liekmi užívať s časovým odstupom aspoň 2 hodiny), prípadne komplex tanínu a želatíny.
Dôležitým krokom v liečbe hnačky je rehydratácia, teda doplnenie tekutín a solí s cieľom vyhnúť sa dehydratácii organizmu, ktorá je nebezpečná najmä u rizikových skupín (seniori, malé deti, chronicky chorí pacienti, tehotné ženy). Podávame rehydratačné roztoky, vlažný čierny čaj, minerálne vody bez bubliniek. Pri príprave nápojov na rehydratáciu nezabudnite použiť balenú vodu.
Ako sa stravovať pri hnačke?
- Jedzte a pite častejšie, ale v malých množstvách.
- Zvýšte príjem sacharidov, ako sú sucháre, staršie pečivo, ryža či zemiaky.
- Vhodnými potravinami sú tiež chudé mäso z hydiny, mrkva a banány.
- Vyhnite sa konzumácii mliečnych výrobkov a mlieka, vajec, čerstvého a celozrnného pečiva, mastného, vyprážaného a ťažko stráviteľného jedla.
- Nevhodné sú tiež údeniny, strukoviny, potraviny, ktoré môžu spôsobiť nafukovanie, ako napríklad brokolica, kaleráb a kapusta.
- Počas liečby hnačky by ste sa tiež mali vyhnúť konzumácii alkoholu, kávy, ovocných štiav, sladených a sýtených nápojov.
Kedy vyhľadať lekára?
Ak je počet riedkych stolíc 6 alebo viac za deň, v stolici pozorujete hlien alebo krv, hnačku sprevádzajú silné kŕče alebo opakované vracanie, horúčka u postihnutého je vyššia než 38,5 °C, dochádza k dehydratácii, kolapsovým stavom či náhlemu úbytku hmotnosti, čo najskôr vyhľadajte lekára.
Cestovateľská hnačka nám na vysnívanej dovolenke môže spraviť skutočný škrt cez rozpočet. Preto treba pri balení cestovnej lekárničky myslieť aj na lieky na hnačku a správať sa zodpovedne aj pri užívaní si bezstarostných chvíľ voľna.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroj:
https://www.solen.sk/storage/file/article/c5c9d3363880c343e7a6c90b429f037d.pdf