Ibalgin 200 mg 24 tabliet
Liek obsahuje liečivo ibuprofén, ktoré patrí do skupiny nesteroidných protizápalových liečiv (NSAID). Zmierňuje bolesť a zápal rôzneho pôvodu a tlmí horúčku, ktorá sprevádza napríklad choroby z prechladnutia.
Používa sa u detí od 6 rokov, dospelých a dospievajúcich pri:
- miernej až strednej bolesti (napr. pri bolesti hlavy, zubov, chrbta, pri bolestivej menštruácii, pri bolesti svalov a kĺbov sprevádzajúcich chrípkové ochorenia, pri poraneniach mäkkých tkanív ako je pomliaždenie a vyvrtnutie);
- pri horúčkovitých stavoch počas chrípkových a iných ochorení;
- pri zápalových a degeneratívnych ochoreniach kĺbov (artritída) a chrbtice alebo mäkkých tkanív pohybového ústrojenstva sprevádzaných bolestivosťou, začervenaním, opuchom a stuhnutosťou kĺbov (iba na odporúčanie lekára).
Dávkovanie a dávkovacie schémy
Pre deti mladšie ako 6 rokov je určený liek s obsahom ibuprofénu vo forme suspenzie.
Má sa použiť najnižšia účinná dávka počas najkratšieho obdobia, ktoré je potrebné na zmiernenie symptómov
Odstup medzi jednotlivými dávkami je najmenej 4 hodiny.
Deti vo veku do 6 do 12 rokov
1 tableta 2-3x denne (denná dávka je 20 – 35 mg/kg rozdelená v niekoľkých čiastkových dávkach).
Reumatoidná juvenilná artritída: 40 – 50 mg/kg/deň
U detí s telesnou hmotnosťou do 30 kg sa neodporúča prekračovať dávku 2 tablety (400 mg) denne.
Po dosiahnutí uspokojivej odpovedi je vhodná redukcia dávky, ktorá ešte zabezpečí kontrolu aktivity procesu.
Pre vydávanie bez lekárskeho predpisu je maximálna denná dávka obmedzená na 1,2 g ibuprofénu (6 tabliet).
Dospelí a dospievajúci od 12 rokov
Dávkovanie je v rozsahu 1,2 - 2,4 g denne
Dávka 2,4 g denne sa nemá prekročiť.
U niektorých pacientov postačuje udržiavacia dávka 0,6-1,2 g.
Účinok tabliet sa môže podporiť nanesením krému s obsahom ibuprofénu na postihnuté miesto (napr. kĺby, svaly, šľachy).
Dysmenorea (bolestivá menštruácia): 2 tablety (400 mg) opakovane po 4 – 6 hodinách.
Analgetikum – antipyretikum: 1-2 tablety (200 – 400 mg) 3 – 4x denne.
Dĺžka liečby
Bez poradenia sa s lekárom neužívať liek dlhšie ako 7 dní.
Deti a dospievajúci (6-18 rokov) → ak je potrebné podávať liek viac ako 3 dni alebo sa príznaky ochorenia zhoršujú, je potrebné poradiť sa s lekárom.
Dospelí → liek sa nemá užívať viac ako 3 dni v prípade horúčky a nie viac ako 4 dni pri liečbe bolesti.
Spôsob použitia
Tablety sa užívajú vždy vcelku a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny. Pri výskyte tráviacich ťažkostí sa odporúča podať tablety počas jedla alebo ich zapiť mliekom.
Upozornenie
Liek je kontraindikovaný v 3. trimestri tehotenstva.
Ak chce žena otehotnieť alebo počas 1. a 2. trimestra tehotenstva sa liek nemá podávať, pokiaľ to nie je jednoznačne nevyhnutné (dávka má byť čo najnižšia a dĺžka liečby čo najkratšia).
Liek sa neodporúča užívať v období dojčenia.
Liek nie je vhodný pre deti mladšie ako 6 rokov. Pre deti mladšie ako 6 rokov je určený liek vo forme suspenzie.
Liek sa nesmie užívať súbežne s inými NSAID.
Pred začatím dlhodobej liečby pacientov s rizikovými faktormi pre vznik kardiovaskulárnych udalostí (napr. hypertenzia, hyperlipidémia, diabetes mellitus, fajčenie) je potrebné dôsledné zváženie, najmä ak sú potrebné vysoké dávky ibuprofénu (2 400 mg/deň).
Liek je potrebné vysadiť pri prvom výskyte prejavov a príznakov závažných kožných reakcií, ako je kožná vyrážka, lézie na slizniciach alebo akýkoľvek iný prejav precitlivenosti (pozri PIL časť 4).
Dlhodobé užívanie vyšších ako odporúčaných dávok alebo predávkovanie môže viesť k renálnej tubulárnej acidóze a hypokaliémii.
Vyhnúť sa lieku počas ovčích kiahní.
Pri užívaní lieku sa môže vyskytnúť fotosenzitívna reakcia - citlivosť na svetlo (frekvencia neznáma).
Počas liečby nie je vhodné fajčenie a konzumácia alkoholických nápojov.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).
ibuprofén
