Kozmetika na mastnú a aknóznu pleť Ženy po pôrode
(0)Najpredávanejšie produkty
Obráťte sa prosím na našu infolinku , prípadne nám napíšte na eshop@vasalek.sk, kde vám náš tím poradí a skúsi nájsť vhodné riešenie.
Rýchlo a nadmerne sa mastiaca a lesknúca pleť, rozšírené póry pripomínajúce pomaranč, drsný povrch pleti. To sú základné charakteristiky mastnej pleti. Jej ďalším negatívom je častý výskyt akné v rôznej forme – od ľahších foriem (čierne a biele bodky) až po závažné (zapálené vyrážky a vriedky, tzv. papuly, pustuly a cysty), ktoré si vyžadujú dermatologickú liečbu. Nadmerná produkcia kožného mazu je daná geneticky, súvisí tiež s hormonálnou aktivitou (predovšetkým v období puberty, ale aj v tehotenstve či pred menštruáciou). Stav pleti môžu zhoršiť aj vonkajšie vplyvy, ako je UV žiarenie, znečistené ovzdušie, prach a smogové častice, ďalej nevhodná starostlivosť o pleť a používanie nesprávnej kozmetiky.
Akú kozmetiku používať?
Kozmetika na mastnú a aknóznu pleť má byť nekomedogénna (neupchávajúca póry) a s nemastným zložením (oil free, oil control). Prípravky regulujú tvorbu kožného mazu, uvoľňujú póry, zjemňujú a vyhladzujú povrch pleti, pôsobia upokojujúco.
Jej najčastejšie zložky sú:
- kyselina salicylová (BHA kyselina, preniká dovnútra pórov, uvoľňuje nahromadený maz),
- kyselina mliečna a glykolová (AHA kyseliny, pôsobia ako exfolianty – chemický peeling, zbavujú pleť odumretých buniek, zjemňujú a vyhladzujú pleť),
- zinok (znižuje tvorbu kožného mazu),
- niacínamid (vitamín B3, upokojuje pleť a sťahuje póry).
- Z prírodných látok je to napríklad čajovníkový olej, aktívne uhlie, koloidné striebro, íl.
Ako sa starať o mastnú a aknóznu pleť?
- Alfou a omegou je pravidelné a dôkladné čistenie pleti dvakrát denne, najmä však večer. Ak používate make-up, aj jej odlíčenie. Vhodné sú čistiace gély alebo peny bez obsahu mydlových zložiek, ktoré by pleť vysušovali. Pri nedostatočnom čistení dochádza k nadmernému hromadeniu kožného mazu a nečistôt a upchávaniu pórov.
- Po vyčistení pleti použite pleťovú vodu alebo pleťové tonikum. Obľúbené sú adstringentné (sťahujúce) pleťové vody, ktoré uvoľňujú a sťahujú rozšírené póry. Je však potrebné dávať si pozor na vyššie množstvo alkoholu, ktorý môže pôsobiť vysušujúco.
- Následne aplikujte pleťové sérum, ktoré preniká do hlbších vrstiev pokožky a zameriava sa na riešenie nedokonalostí, ako je nadmerná tvorba kožného mazu, čierne bodky, upchaté póry.
- Pleťové krémy na mastnú a aknóznu pleť neobsahujú oleje a majú ľahkú textúru (ľahké krémy alebo gély). Majú zmatňujúce, upokojujúce a hydratačné účinky (dôležité najmä v prípade, ak podstupujete aj dermatologickú liečbu, ktorá zvykne pôsobiť vysušujúco a dráždivo). Dostupné sú aj krémy na lokálne ošetrenie problematických miest.
- Nezabúdajte na každodenné používanie opaľovacích prípravkov s SPF. Kozmetika na akné môže obsahovať látky zvyšujúce citlivosť pokožky na slnečné žiarenie a, navyše, častý je aj vznik tzv. pozápalových hyperpigmentácií (tmavého sfarbenia a fľakov).
- Kozmetickú rutinu doplňte používaním peelingov (vyhnite sa im však v prípade zapálených prejavov) a čistiacich pleťových masiek. Používajú sa 1 až 2-krát týždenne (podľa pokynov výrobcu).
- Ak sa líčite, používajte dekoratívnu kozmetiku vhodnú na tento typ pleti.
- Vyrážky si nevytláčajte!