Zápal mandlí - aké sú príznaky a kedy ide o chronický zápal?

Bolesti hrdla, problémy s prehĺtaním či zvýšená teplota– poznáte to? Zápal mandlí trápi deti aj dospelých a hoci sa môže javiť ako banálne ochorenie, dokáže poriadne potrápiť. Zápal mandlí patrí medzi časté ochorenia, ktoré však netreba podceňovať. V tomto článku sa pozrieme na typické príznaky, varovné signály a situácie, kedy už nejde len o prechodný problém.
- Čo je to zápal mandlí?
- Aké sú príčiny zápalu mandlí?
- Kedy je potrebné vyhľadať lekára?
- Ako sa diagnostikuje zápal mandlí?
- Aké sú možnosti liečby zápalu mandlí?
- Môže zápal mandlí spôsobiť vážne zdravotné problémy?
- Kedy hovoríme o chronickom zápale mandlí?
- Kedy je potrebné podstúpiť chirurgické odstránenie mandlí?
Čo je to zápal mandlí?
Zápal mandlí tiež známy ako tonzilitída (angína) je infekčné ochorenie, ktoré postihuje mandle a hrdlo. Krčné mandle tvoria prvú obrannú líniu proti infekcii a sú najčastejšie postihnuté pri angíne. Zápal mandlí môže byť spôsobený vírusmi alebo baktériami, pričom najčastejším bakteriálnym pôvodcom je Streptococcus pyogenes.
Aké sú príčiny zápalu mandlí?
Zápal mandlí (tonzilitída) patrí medzi časté infekčné ochorenia, ktoré sa šíria najmä kvapôčkovou cestou– teda kýchaním, kašľom alebo blízkym kontaktom s infikovanou osobou. Častokrát šíriteľom nákazy môže byť aj osoba, ktorá zatiaľ nepociťuje žiadne príznaky. Inkubačná doba, teda čas od kontaktu s infekciou po objavenie prvých príznakov, sa pohybuje zvyčajne medzi 1 až 3 dňami. Za spúšťače tohto ochorenia možno považovať najmä:
- Bakteriálny zápal mandlí
Najčastejším pôvodcom bývajú baktérie rodu Streptococcus alebo Staphylococcus.
Streptococcus pyogenes – najčastejší pôvodca angíny
Streptococcus pneumoniae – môže tiež spôsobiť tonzilitídu - Vírusový zápal mandlí
Spôsobujú ho najmä vírusy z herpetickej skupiny, ale aj iné vírusy ako adenovírusy či Epstein-Barrovej vírus (mononukleóza).
Často je sprevádzaný ďalšími príznakmi ako nádcha, kašeľ alebo zápal spojiviek.
Mykotický zápal mandlí
Zriedkavá príčina, vyskytuje sa najmä u ľudí s oslabenou imunitou (napr. HIV pozitívni, onkologickí pacienti na chemoterapii alebo po transplantáciách).
Najčastejším pôvodcom je Candida albicans.
Aké sú príznaky zápalu mandlí?
Medzi typické príznaky zápalu mandlí môžeme zaradiť:
- Náhla bolesť v krku so sťaženým prehĺtaním
- horúčka
- zväčšené lymfatické uzliny
- bolesť hlavy, bolesť v ušiach
- mandle sú červené, zväčšené, niekedy s viditeľnými bielymi bodkami (tzv. čapy) alebo povlakmi
POZOR vírusová angína sa rozvíja pomalšie ako streptokoková preto aj prejavy môžu byť menej výrazné.
Kedy je potrebné vyhľadať lekára?
Vášho lekára odporúčame vyhľadať, ak príznaky zápalu mandlí pretrvávajú dlhšie ako niekoľko dní alebo sa výrazne zhoršujú. Medzi varovné signály patrí vysoká horúčka nad 39°C, silná bolesť hrdla, ktorá sa zhoršuje a sťažuje prehĺtanie či dýchanie. Dôležité je vyhľadať lekára aj v prípade, ak sú prítomné zväčšené a bolestivé lymfatické uzliny.
Okamžitá lekárska pomoc je nevyhnutná, ak dôjde k ťažkostiam s dýchaním alebo objavíme výrazný opuch, ktorý sťažuje možnosť rozprávania. Takáto včasná diagnostika a správna liečba je dôležitá na prevenciu závažnejších komplikácií.
Ako sa diagnostikuje zápal mandlí?
Zápal mandlí odhalí váš lekár, ktorý vykoná potrebné vyšetrenie ústnej dutiny. Počas tohto vyšetrenia lekár skontroluje, či sú mandle opuchnuté, začervenané alebo pokryté bielym povlakom. Následne sa urobí výter z hrdla, aby sa presnejšie určilo, či sa jedná o bakteriálnu alebo vírusovú infekciu. Výsledky pomôžu nastaviť správnu liečbu nakoľko vírusové infekcie sa liečia symptomaticky, zatiaľ čo bakteriálne vyžadujú antibiotickú liečbu.
Aké sú možnosti liečby zápalu mandlí?
Liečba zápalu mandlí závisí od príčiny a celkového zdravotného stavu pacienta. Zatiaľ čo vírusové infekcie si väčšinou nevyžadujú špecifickú liečbu a organizmus si s nimi poradí viac menej sám, bakteriálne infekcie musia byť správne diagnostikované a liečené antibiotikami (penicilíny), aby sa predišlo vážnym následkom. Okrem hlavnej liečby je dôležitá aj podporná starostlivosť, ktorá pomáha zmierniť príznaky a urýchliť zotavenie.
- Antiseptiká- pomáhajú dezinfikovať sliznicu a znižovať množstvo baktérií a vírusov. Napríklad: Jox, Septofort, Tantum Verde
- Lokálne analgetiká- zabezpečujú krátkodobú úľavu od bolesti (paralen, Acylpyrín, Panadol…)
- Pastilky a kloktadlá
- Zvýšený príjem tekutín- teplý čaj (šalvia, lipa, zázvor…), vývar či teplá polievka
- Dostatočný spánok a odpočinok = kľudový režim
- Podpora imunity suplementovaním zinku, vitamínu C
Môže zápal mandlí spôsobiť vážne zdravotné problémy?
Áno. Pokiaľ zápal mandlí nie je adekvátne preliečený a pacient nedodrží postup liečby, môžu nastať závažnejšie komplikácie ako napríklad:
- Hnisavý absces
- hnisavé ložiská okolo mandle
- často vzniká po neliečenej alebo nedoliečenej angíne
- rizikové skupiny sú deti a tínedžeri
- Reumatická horúčka
- zriedkavá, ale vážna komplikácia po streptokokovej angíne
- postihuje srdce, kĺby a nervový systém
- rizikové skupiny sú deti a tínedžeri
- Poststreptokoková glomerulonefritída
- zápal obličiek po streptokokovej infekcií
obvykle sa stav sám zlepší ale u starších pacientov môže mať závažnejší priebeh.
Kedy hovoríme o chronickom zápale mandlí?
Chronická tonzilitída je dlhodobý, opakovaný zápal krčných mandlí. Často vzniká po viacerých prekonaných angínach, ktoré sa úplne nevyliečili.
V mandliach sa nachádzajú malé "jamky" (tzv. krypty), kde sa môžu hromadiť baktérie, odumreté bunky a hnis– detrit. Pri dlhodobom usádzaní, sa mandle nedokážu vyčistiť a zápal pretrváva. Mandle potom môžu byť stále zväčšené, bolestivé a pôsobiť ako "skryté ložisko infekcie" – čiže môžu ovplyvňovať aj iné časti tela. O chronickom stave angíny hovoríme ak sa angína opakuje viac ako 3-4 krát do roka alebo sú mandle trvalo zväčšené, bolestivé. V takomto prípade sa často uvažuje o odstránení mandlí.
Kedy je potrebné podstúpiť chirurgické odstránenie mandlí?
Chirurgické odstránenie podnebných mandlí, známe ako tonzilektómia, sa zvažuje v nasledujúcich prípadoch:
- Opakované zápaly mandlí (rekurentná tonzilitída): Ak pacient udáva opakované epizódy akútnej tonzilitídy v priebehu posledných 12 mesiacov.
- Peritonzilárny absces: Ak sa v okolí mandle vytvorí hnisavé ložisko (absces), najmä ak ide o opakovaný výskyt.
- Tonzilogénna sepsa: V prípade, že infekcia z mandlí vedie k celkovej infekcii organizmu.
- Podozrenie na fokálnu infekciu: Ak chronický zápal mandlí predstavuje potenciálne ložisko infekcie, ktoré môže ovplyvňovať iné orgány alebo systémy v tele.
- Výrazné zväčšenie mandlí (hypertrofia): Ak mandle spôsobujú mechanickú prekážku v dýchacích cestách, vedú k problémom s prehĺtaním alebo sú spojené so syndrómom obštrukčného spánkového apnoe (OSAS).
- Nepríjemný zápach z úst: Ak je prítomný silný zápach z úst nereagujúci na konzervatívnu liečbu.
- Podozrenie na nádorové ochorenie mandle: Ak je prítomné jednostranné zväčšenie mandle alebo iné príznaky naznačujúce možný nádor.
Rozhodnutie o tonzilektómii by malo byť vždy individuálne, založené na dôkladnom posúdení zdravotného stavu pacienta zo strany lekára a závažnosti príznakov.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.


