Späť na Produkty

Zápcha – ako si s ňou poradiť a ako jej predchádzať

4 min.
Zápcha – ako si s ňou poradiť a ako jej predchádzať

Žijete hekticky, zabúdate na pravidelné a zdravé stravovanie, vo fastfoodoch vás už poznajú po mene a váš pitný režim je minimalistický? Nešportujete a necvičíte, vaším denným spoločníkom je stres a ako bonus máte sedavé zamestnanie? Potom ste vhodným adeptom na výskyt zápchy. Dokonca je dosť možné, že vám už stihla znepríjemniť život.

Ako zápche predchádzať a ako si s ňou poradiť účinne, ale pritom šetrne, sa dozviete v článku. 

ČO JE ZÁPCHA? 

Pre zápchu je charakteristické sťažené a bolestivé vyprázdňovanie s frekvenciou dve alebo menej stolíc týždenne, tvrdá stolica, silný tlak a námaha počas vyprázdňovania a pocit neúplného vyprázdnenia či upchatého konečníka. Môže ju sprevádzať aj bolesť brucha, nadúvanie a plynatosť a celková nepohoda.

Z hľadiska dĺžky trvania rozlišujeme zápchu akútnu a chronickú.

  • Akútna zápcha je krátkodobá, trvá pár dní a najčastejšie súvisí so zlým jedálničkom a nedostatkom tekutín, so zmenou stravovacích návykov alebo so zmenou prostredia (počas cestovania či dovoleniek). Môže ju zapríčiniť aj stres.
  • Chronická (dlhodobá) zápcha predstavuje vážnejší zdravotný problém, ktorý netreba podceňovať. Vždy je nutné ju vyšetriť a stanoviť príčinu jej vzniku, pretože okrem nesprávneho životného štýlu môže byť príznakom niektorých ochorení (tráviaceho traktu, neurologických a psychiatrických, zníženej funkcie štítnej žľazy či cukrovky) alebo nežiaducim účinkom pravidelne užívaných liekov či výživových doplnkov.
Aké faktory najviac prispievajú ku vzniku zápchy? 1
  • zlé stravovacie návyky
    • strava chudobná na vlákninu, nadbytočný príjem jednoduchých cukrov, bielej múky (pečiva) a tukov
    • nepravidelné stravovanie
    • nedostatočný pitný režim
  • nesprávny životný štýl 
    • nedostatok pohybu, sedavý spôsob života
  • niektoré pravidelne užívané lieky a výživové doplnky (napríklad s obsahom železa, antacidá s obsahom hliníka a vápnika, antidepresíva,...)
Kto trpí zápchou najčastejšie?

Zápcha patrí k veľmi častým zdravotným problémom týkajúcich sa tráviaceho traktu. Postihuje všetky vekové kategórie, mužov aj ženy, avšak je preukázané2, že:

PREVENCIA ZÁPCHY

Aby ste sa vyhli problematickému vyprázdňovaniu, je dobré dodržiavať niekoľko nasledujúcich pravidiel.

  • Zaradiť do jedálnička stravu bohatú na vlákninu – ovsené vločky, celozrnné obilniny, čerstvé ovocie (jablká, hrušky, slivky, hrozno), sušené slivky, zeleninu (najmä listovú), strukoviny, orechy, chia semiačka, ľanové semiačka a iné.
  • Vyhýbať sa potravinám, ktoré k zápche prispievajú (biela ryža, biele pečivo a celkovo výrobky z bielej múky, kakao a čokoláda, čierny čaj, nezrelé banány).
  • Prijímať dostatočné množstvo tekutín (aspoň 2 litre tekutín denne), vhodné sú minerálky s obsahom magnézia – horčíka.
  • Pomáha aj užívanie probiotík, ktoré upravujú trávenie.
  • Nezabúdať na pravidelný, každodenný pohyb. 
  • Dôležité je nezadržiavať nutkanie na stolicu.
LIEČBA ZÁPCHY

S občasnou, krátkotrvajúcou zápchou si vo väčšine prípadov vieme poradiť aj sami. Ako prvá pomoc funguje zvýšenie príjmu vlákniny v potrave, zvýšenie príjmu tekutín a zvýšenie fyzickej aktivity. Krátkodobo sa môžu použiť aj laxatíva, t.j. lieky, ktoré podporujú vyprázdňovanie. 

Liečba chronickej zápchy však patrí do rúk lekára. Pozostáva zo stanovenia a odstránenia príčiny jej vzniku (napríklad vysadenie alebo zmena liekov vyvolávajúcich zápchu, ak je to, samozrejme, možné), precvičovania pokojného vyprázdňovania bez nadmerného tlaku a dlhodobej úpravy stravy a pitného režimu. 

Ako vybrať vhodný liek na zápchu?

Zápcha dokáže narušiť rytmus bežných dní. Aby ste si mohli aj naďalej užívať život naplno, bez bolesti brucha a nepríjemných pocitov plnosti, siahnite po lieku, ktorý účinkuje rýchlo, má predvídateľný účinok, jednoducho sa aplikuje a je šetrný k organizmu. Taký je napríklad rektálny roztok Microlax®, ktorý prináša úľavu už do 20 minút, pôsobí lokálne a nezaťažuje tráviaci trakt (na rozdiel od perorálne podávaných laxatív). Zmäkčuje stolicu, vyvoláva vyprázdňovací reflex a je určený pre dospelých na liečbu občasnej zápchy.

 

Aké výhody poskytuje Microlax®?
  • pôsobí lokálne v oblasti konečníka, nezaťažuje tráviaci trakt a nespôsobuje toľko nežiaducich účinkov ako väčšina perorálnych preháňadiel
  • ľahko predvídateľný a rýchly nástup účinku – za 5 až 20 minút
  • jednoduchá a hygienická aplikácia
  • menšia veľkosť aplikátora v porovnaní s bežnými čapíkmi 
  • malý objem lieku (len 5 ml roztoku)
  • teplotne stabilný produkt (ideálny aj do dovolenkovej lekárničky)

 

 

Microlax®. Rýchla úľava od zápchy. 

 

Rektálny roztok Microlax® je určený na rektálne podanie. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

1. Rutter Paul, Opieka farmaceutyczna – Objawy, rozpoznanie i leczenie, pod red. Pluta J., 2009.

2. Jabłońska B, Żaworonkow D, Lesiecka M, Agafonnikov VF, Miroslavovich Pinkolsky P, Lampe P. Zaparcia – etiopatogeneza, diagnostyka i leczenie. Postępy Nauk Medycznych s1/2011, s. 33-38.

Trápia vás tráviace ťažkosti? Zistite, čo vám pomôže
Mohlo by vás zaujímať
Trápia vás tráviace ťažkosti? Zistite, čo vám pomôže
Ako si poradiť s hnačkou rýchlo a účinne?
Ako si poradiť s hnačkou rýchlo a účinne?
Hnačka patrí k veľmi častým zdravotným problémom a dokáže nejednému z nás privodiť krušné chvíle. Okrem toho, že je nepríjemná a spôsobuje diskomfort, môže mať aj vážnejšie následky v podobe dehydratácie organizmu. Buďte preto pripravení a majte vždy poruke liek na jej rýchle zastavenie. Poradíme vám, ako si ho vybrať a ako v prípade hnačky postupovať.
6 min.
Čítať viac
Senná nádcha – aké sú jej príznaky a čo na ňu pomáha
Senná nádcha – aké sú jej príznaky a čo na ňu pomáha
Trápi vás v jarnom období nadmerné kýchanie, svrbenie nosa, slzenie očí alebo kašeľ? Pravdepodobne patríte k "šťastlivcom", ktorí trpia sennou nádchou, a pre ktorých sú tak romantické prechádzky v topoľovej aleji či radovánky na lúke plnej rozkvitnutých kvetov tabu. Aké sú ďalšie príznaky sennej nádchy a ako si s ňou poradiť, sa dočítate v článku. 
5 min.
Čítať viac