Bolesť svalov
(52)Svalové bolesti patria medzi najčastejšie problémy týkajúce sa pohybového aparátu. Ide najmä o bolesti chrbta v oblasti krčnej chrbtice alebo krížov, bolesti svalov po preťažení a nadmernej fyzickej aktivite, po cvičení ("svalovica"), natiahnutie svalov, svalové kŕče v dolných končatinách, ale aj bolesti svalov v dôsledku úrazov a poranení. Svalové bolesti sú charakteristické pre chrípkové ochorenie, k stuhnutým svalom výrazne dopomáha nedostatok pohybu, sedavý spôsob života a takisto stres.
Najpredávanejšie produkty
Herbacos Kostihojová masť
50 ml bylinná masťHerbacos Veral Herbal Kostihojová masť
100 ml bylinná masťFyto Bylinná čajová zmes Na kĺby a svaly
20x1,25 g nálevových vrecúšokMedPharma Konopný balzam
250 ml masážny balzamMedPharma Kostihojová masť Natural
75 ml bylinná masťDr. Müller Kostihojová masť
50 ml bylinná masťVirde Konský balzam s Konopou chladivý
250 ml bylinný balzamVirde Konský balzam s Konopou hrejivý
250 ml bylinný balzamVirde Reumafit kostihojový gél s borievkou a MSM
350 g bylinný gélVirde Pferde Balsam Forte Extra Hot
200 ml bylinný balzamVirde Pferde Balsam Forte Cold
200 ml bylinný balzamVirde Konopný krém Rýchla úľava a uvoľnenie
100 ml bylinný krémVirde Konopný krém Forte
100 ml bylinný krémNatura House Homeos Cream Arnika
75 ml bylinný krémLiečba bolesti svalov záleží od jej intenzity.
Ak je bolesť mierna, je postačujúca lokálna liečba.
- Masážne prípravky (gély, krémy, oleje)
- obľúbené sú s obsahom konopného oleja, kostihoja, arniky, mentolu či gáfru
- prinášajú rýchlu úľavu a osvieženie
- Náplasti
- napríklad kapsaicínové, ktoré obsahujú extrakt z plodov papriky (Capsicum), prípadne aj iné látky (mentol, gáfor) – podporujú prekrvenie a prehriatie svalov a následne dochádza k úľave od bolesti
- Analgetické krémy a gély (s obsahom ibuprofénu či diklofenaku)
- Na rýchle zmiernenie bolestí (napríklad u športovcov) sa môžu použiť špeciálne chladivé spreje so syntetickým ľadom, ktoré bolestivé miesto okamžite schladia a pôsobia znecitlivujúco.
Ak lokálna liečba nezaberá alebo sú bolesti výraznejšie, úľavu poskytnú lieky proti bolesti – tzv. nesteroidné antiflogistiká (ibuprofén, diklofenak, naproxén), ktoré majú aj protizápalový účinok alebo lieky s obsahom paracetamolu (ten však nepôsobí proti zápalu). Rýchlejším nástupom účinku sa vyznačujú granuláty (prášky na prípravu nápoja) alebo mäkké želatínové kapsuly. Samoliečba má byť krátkodobá. Silné a dlhodobé bolesti patria do rúk lekára.
Ak ide o bolesť chrbta, ktorá je opakovaná, chronická alebo neurologického pôvodu (vystreľuje do ramena, do ruky alebo je spojená s mravenčením v končatine), je vhodné (po konzultácii s lekárom) užívať špeciálne lieky s obsahom vitamínov B-skupiny vo vysokých dávkach, ktoré vyživujú a regenerujú poškodené nervy.
V prípade svalových kŕčov je potrebné doplniť magnézium – horčík (kvôli lepšej vstrebateľnosti sa kombinuje s vitamínom B6) a draslík, sú dostupné aj špeciálne kombinované prípravky.
Pri svalových bolestiach sú nápomocné tiež rôzne masážne prístroje, pomôcky, akupresúrne podložky. Svalové napätie zmierni a stuhnuté svalstvo uvoľní aj suché teplo – hrejivé gélové vankúšiky, infračervené lampy, hrejivé náplasti (nesmie sa však aplikovať na opuchnuté, zapálené miesta, na pomliaždeniny, pri akútnych poraneniach svalov, na poranenú a poškodenú pokožku – ekzémy, vyrážky).
Ak vás trápi bolesť krčnej chrbtice, v článku Bolesť krčnej chrbtice nájdete rady a tipy, ako si s týmto problémom poradiť.