Späť na Rady lekárnika

Váhate s očkovaním proti chrípke? Všetky podstatné informácie

8 min.
Váhate s očkovaním proti chrípke? Všetky podstatné informácie

Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané rýchlo sa šíriacim premenlivým vírusom. Častokrát býva braná ako banálne ochorenie, môže však spôsobiť komplikácie, ktoré si vyžiadajú hospitalizáciu. V porovnaní s prechladnutím je nástup ochorenia náhly. Ak nedôjde k závažným komplikáciám, príznaky zväčša vymiznú po 3 – 5 dňoch. Úplné uzdravenie však nastáva až po 2 – 4 týždňoch od objavenia sa prvých príznakov. Najčastejšie komplikácie, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu, sú zápal priedušiek, stredného ucha, prínosových dutín a zápal pľúc. U vysoko rizikových osôb môžu tieto komplikácie spôsobiť smrť. 

  1. Aké sú príznaky chrípky?
  2. Ako sa proti chrípke brániť?
  3. Prečo sa očkovať proti chrípke?
  4. Kedy sa treba očkovať proti chrípke?
  5. Je potrebné sa očkovať proti chrípke každý rok?
  6. Kto by sa mal dať zaočkovať proti chrípke?
  7. Čo sa deje v tele po očkovaní proti chrípke a ako sa správať?
  8. Môže spôsobiť očkovanie proti chrípke vedľajšie účinky?
  9. Môžu sa očkovať proti chrípke aj deti a tehotné ženy?
  10. Koľko stojí očkovanie proti chrípke?
  11. Výhody a nevýhody očkovania proti chrípke

Aké sú príznaky chrípky?

Príznaky chrípky sú výrazné:

  • vysoká horúčka dosahujúca až 40 °C,
  • silná bolesť hlavy, svalov, kĺbov, "celého tela",
  • bolesť hrdla,
  • suchý kašeľ,
  • upchatý nos,
  • extrémna únava.

Ako sa proti chrípke brániť?

V prevencii chrípky platí dodržiavanie všeobecných zásad zdravého životného štýlu, ku ktorým patrí:

  • vyvážená strava bohatá na ovocie a zeleninu,
  • dostatočný príjem tekutín (hlavne čistá alebo minerálna voda a bylinkové čaje),
  • pobyt na čerstvom vzduchu, a teda prechádzky v prírode spojené s otužovaním,
  • pravidelné vetranie miestností, v ktorých sa dlhodobo zdržiava väčšie množstvo ľudí,
  • adekvátne oblečenie,
  • dostatok oddychu.

Počas chrípkového obdobia (od októbra do apríla) by sme mali obmedziť kontakt s cudzími osobami, ideálne je sa vyhýbať miestam, kde sa zdržiava väčšie množstvo ľudí, prípadne aspoň obmedziť fyzický kontakt s nimi, ako napríklad podávanie rúk. S tým je spojená aj dostatočná osobná hygiena zahŕňajúca pravidelné umývanie rúk, napríklad aj po zakašľaní, kýchnutí a vyfúkaní nosa. V týchto prípadoch by sme mali používať jednorazové hygienické vreckovky, ktoré treba po použití čo najskôr bezpečne zlikvidovať. Netreba zabúdať ani na posilňovanie imunity, a to príjmom vitamínov (vitamín C a D), minerálov (zinok a selén), prípadne iných látok (probiotiká a omega-3 mastné kyseliny).

Najúčinnejšiu ochranu proti chrípke predstavuje očkovanie. Bráni jej ťažkému priebehu a chráni organizmus pred jej možnými negatívnymi dopadmi, ako aj smrťou spôsobenou závažnými komplikáciami.

Prečo sa očkovať proti chrípke?

Chrípka nie je vo všeobecnosti braná ako závažné ochorenie, avšak, pre rizikové skupiny môže mať nepriaznivý dopad, a to aj smrť. Môže vyvolať rôzne komplikácie, čo spôsobí, že jej priebeh bude dlhší ako bežných 5 dní a môže si vyžiadať hospitalizáciu. Očkovanie zabezpečuje ochranu pred vírusom chrípky s účinnosťou na 70 – 90 % (podľa Úradu verejného zdravotníctva SR) a taktiež predchádza riziku vzniku komplikácií spojených s chrípkou, ako napríklad zápal stredného ucha či zápal pľúc. Okrem toho tým chráni aj osoby, ktoré by sa od vás mohli následne nakaziť.

Kedy sa treba očkovať proti chrípke?

Chrípková sezóna trvá od októbra do apríla nasledujúceho kalendárneho roka. Protilátky, ktoré zabezpečia ochranu pred chrípkou, sa vytvárajú v priebehu 2 – 3 týždňov po očkovaní. Očkovanie proti chrípke sa teda odporúča v priebehu októbra a novembra, a tak by mal byť organizmus chránený počas celej chrípkovej sezóny. Chrípková sezóna môže mať druhú vlnu v jarných mesiacoch, a preto by sa nemalo očkovať skôr ako 4 mesiace pred hlavným vrcholom chrípky. Účinnosť vakcíny totiž klesá o 6 – 11 % každý mesiac, a tak by sa mohlo stať, že ochoriete na jar. V nevyhnutných prípadoch je možné očkovanie vykonať aj v neskorších mesiacoch. Očkovanie by ste mali odložiť v prípade, ak pociťujete prejavy chrípky alebo prechladnutia.

Je potrebné sa očkovať proti chrípke každý rok?

Vzhľadom na to, že chrípkové vírusy sa neustále geneticky menia a účinnosť vakcíny každým mesiacom o pár percent klesá, je potrebné dať sa zaočkovať každý rok. Imunita získaná po predchádzajúcej infekcii alebo očkovaní v minulom roku už nie je dostatočne silná proti chrípkovým vírusom, ktoré sa v priebehu roka geneticky pozmenili. Z toho dôvodu pred začatím každej chrípkovej sezóny dôjde k modifikácii vakcíny, ktorá tak zabezpečí lepšiu ochranu. Vakcína sa upraví tak, aby obsahovala časti tých vírusov, ktoré sa v priebehu minulej sezóny šírili medzi ľuďmi najčastejšie. Keďže sa chrípkové vírusy menia veľmi rýchlo, je možné, že k tomu dôjde už v priebehu jednej sezóny, a tak môžete ochorieť viackrát za sebou aj napriek očkovaniu. Zloženie vakcíny vždy odporúča Svetová zdravotnícka organizácia na základe zozbieraných údajov.

V prípade, že vakcína neobsahuje časti vírusu, ktorým sa nakazíte, môže u vás prepuknúť chrípka. Existujú však štúdie dokazujúce, že aj vtedy dokáže vakcína zmierniť príznaky ochorenia o 20 %. Pri rizikových skupinách má aj takáto ochrana veľký význam.

Kto by sa mal dať zaočkovať proti chrípke?

Očkovanie je vhodné hlavne pre rizikové osoby, medzi ktoré patria:

  • ľudia starší ako 59 rokov,
  • zdravotnícki a sociálni pracovníci,
  • ľudia s oslabenou imunitou a pacienti s chronickým ochorením, a to srdcovo-cievnym, pľúcnym či metabolickým,
  • osoby žijúce v jednej domácnosti s rizikovými osobami alebo osoby, ktoré sú v inom kontakte s týmito osobami – zamestnanci škôl, obchodov, služieb, pracovníci v doprave a pod.

Mladí a inak zdraví ľudia by tiež nemali zabúdať na očkovanie. Síce je u týchto ľudí priebeh chrípky relatívne mierny, prevencia aj tak nie je na škodu. Okrem toho tak pomôžu k tomu, aby nedošlo ku komunitnému šíreniu vírusu a ochránia tak aj svojich blízkych.

Očkovanie by nemali absolvovať osoby alergické na vaječný bielok, osoby, u ktorých sa v minulosti po podaní vakcíny proti chrípke prejavila alergická reakcia, a deti mladšie ako 6 mesiacov.

Čo sa deje v tele po očkovaní proti chrípke a ako sa správať?

Na povrchu vírusov sa nachádzajú špecifické štruktúry, tzv. antigény, ktoré náš imunitný systém po prvom kontakte rozpoznáva, a vytvára proti nim protilátky. Samotná vakcína obsahuje výrazne oslabené vírusy, prípadne mŕtve vírusy či ich časti, ktoré nesú špecifické antigény. Imunitný systém sa teda po očkovaní naučí, ako následne bojovať s vírusom rýchlejšie a efektívnejšie.

Aj napriek tomu, že dnes máme vysokoúčinné vakcíny proti chrípke, nie sú dokonalé. U niektorých osôb sa ani po očkovaní nemusí vytvoriť dostatočné množstvo protilátok na ochranu pred chrípkou, prípadne sa nemusia vytvoriť žiadne protilátky. Každý jedinec je iný, a preto nie je možné predpovedať, na koľko bude vakcína u danej osoby účinná.

Môže spôsobiť očkovanie proti chrípke vedľajšie účinky?

Tak ako všetky lieky, aj vakcíny môžu vyvolať nežiaduce účinky. Tie sa však neprejavujú u každého. Signalizujú, že imunitný systém rozpoznal vo vakcíne antigén a dochádza k tvorbe protilátok. Ich neprítomnosť ale neznamená, že by vakcína neúčinkovala. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky vakcín proti chrípke patria bolesť alebo svrbenie v mieste vpichu a príznaky podobné chrípke – únava, horúčka, nevoľnosť, bolesť svalov a bolesť hlavy. Tieto príznaky zvyčajne odznejú v priebehu 2 – 3 dní. Môžete sa ich však pokúsiť minimalizovať, napríklad prikladaním studených obkladov na miesto vpichu alebo pomocou ľahkých cvičení ruky na zmiernenie jej bolesti. Čo sa týka bolesti hlavy alebo svalov, môžete siahnuť po voľnopredajných analgetikách (liekoch proti bolesti a horúčke), napríklad s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu.

Môžu sa očkovať proti chrípke aj deti a tehotné ženy?

Ženy, ktoré plánujú otehotnieť, by mali absolvovať všetky očkovania, ktoré pomôžu ochrániť ich samotné, aj ich dieťa. Medzi ne patrí aj očkovanie proti chrípke. Očkovanie proti chrípke je pre tehotné, ale aj dojčiace ženy veľmi dôležité a hlavne je bezpečné. Chrípka by u tehotnej ženy mohla vyvolať komplikácie, ktoré by mohli viesť k smrti matky, ako aj nenarodeného dieťaťa. Zaočkovaná dojčiaca žena znižuje riziko prenosu vírusu na dieťa.

Očkovanie je odporúčané aj deťom vo veku od 6 mesiacov do 3 rokov, kedy má chrípka častokrát ťažký priebeh, a je tu vysoké riziko závažných komplikácií. Vzhľadom na to, že deti staršie ako 3 roky už zväčša pravidelne navštevujú väčšie kolektívy, je dobré ich dať taktiež zaočkovať. To ochráni ich, ale aj členov domácnosti.

Koľko stojí očkovanie proti chrípke?

Očkovanie proti chrípke na chrípkové obdobie 2022/2023 je v prípade poistenej osoby plne hradené poisťovňou. Čo sa týka detí od 2 do 12 rokov, tým je plne hradená aj bezinjekčná vakcína podaná nazálne (do nosa). O očkovanie treba požiadať všeobecného lekára, resp. pediatra, ktorý vakcínu predpíše. V prípade tehotných žien ju môže predpísať aj gynekológ.

Výhody a nevýhody očkovania proti chrípke

Je potrebné si uvedomiť, že vakcína pozostáva z antigénov najčastejšie sa vyskytujúcich vírusov v populácii, a teda neobsahuje všetky antigény. Môže sa tak stať, že sa nakazíte aj napriek vytvoreniu dostatočného množstva protilátok. Dôvodom je to, že sa môžete nakaziť nie tak často vyskytujúcim sa vírusom chrípky, proti ktorému vakcína neponúka ochranu.

Medzi nevýhody očkovania patria nežiaduce účinky, ktoré však zväčša nie sú závažné. Ojedinele sa môže vyskytnúť anafylaktický šok (silná alergická reakcia), a preto je potrebné 15 minút po podaní vakcíny počkať v ambulancii, resp. v čakárni. V tomto prípade sa podanie vakcíny počas nasledujúcej chrípkovej sezóny neodporúča.

Vzhľadom na veľmi vysokú bezpečnosť vakcín proti chrípke a ich účinnosť spojenú s prevenciou ochorenia, benefity očkovania vysoko prevyšujú jeho riziká.

Zdroj: https://www.uvzsr.sk/docs/letaky/chripkova_sezona_2022_2023.pdf

 

Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informácie alebo návod na používanie.

Magnézium – trápi vás nedostatok horčíka?
Mohlo by vás zaujímať
Magnézium – trápi vás nedostatok horčíka?
Ako vybrať správny cumlík pre dieťa a ako ho sterilizovať
Ako vybrať správny cumlík pre dieťa a ako ho sterilizovať
Detské cumlíky sú považované za neoceniteľných pomocníkov pri upokojovaní a utišovaní bábätiek a detí, napomáhajú tiež k ich pokojnému spánku. Výber cumlíka však môže byť v niektorých prípadoch náročný – každé dieťatko je totiž iné, niekedy je potrebné vyskúšať viac typov, kým nájdete ten správny a vyhovujúci. Do úvahy je tiež potrebné brať vplyv cumlíka na vývoj ďasien, podnebia, čeľuste a…
4 min.
Čítať viac
Spoznajte dôležité tipy pre naštartovanie imunity
Spoznajte dôležité tipy pre naštartovanie imunity
Máte pocit, že ste každý týždeň chorý a aj keď sa choroby zbavíte, pri prvom kontakte s kýchajúcim človekom sa znova nakazíte? Páchateľom je v tomto prípade často slabá imunita. Ak sa pýtate, či môžete efektívne posilniť svoj imunitný systém, odpoveď je ÁNO. V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať vhodnému výberu výživových doplnkov a taktiež vám ponúkneme viacero rád, ako zmeniť svoj životný…
5 min.
Čítať viac