Späť na Veterina

Viete, ako liečiť svrab u psa či mačky?

6 min.
Viete, ako liečiť svrab u psa či mačky?

Na ulici si môžeme všimnúť mnoho túlavých zvierat. Mačky, psíky či iné domáce miláčiky, ktoré sa stratili, prípadne sa snažia odísť za lepším životom. Častokrát nevyzerajú reprezentatívne, niekedy až zúbožene. Zlá hygiena sa prejaví aj u týchto zvierat. Kožnými ochoreniami však nemusia byť postihnuté len zvieratká z ulice. Najčastejším strašiakom je svrab – scabies, ktorý dokáže zvieratko poriadne potrápiť. O čo vlastne ide?

  1. Čo je svrab?
  2. Aké sú príznaky svrabu?
  3. Ako môj pes/mačka chytili svrab?
  4. Ako liečiť svrab u psa?
  5. Ako liečiť svrab u mačiek?
  6. Môže sa svrab zo psa alebo mačky preniesť na človeka?

Čo je svrab?

Zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei) je roztoč, ktorý je hlavným aktérom v ochorení nazývanom svrab. Ide o kožné ochorenie, ktoré sa vyskytuje hlavne u túlavých, ale aj domácich maznáčikov – prioritne u psov.

Roztoč, ktorý svrab spôsobuje, je charakteristický tvorbou chodbičiek v koži (prípadne v ušiach), do ktorých si ukladá samička larvy. Tie časom spôsobujú pocit svrbenia, ktorý sa môže šíriť.

Aké sú príznaky svrabu?

Typickými príznakmi sú:

  • zapálená a červená pokožka,
  • svrbenie, ktoré vedie k častému škriabaniu, a spôsobuje podráždenie a nepokoj zvieraťa,
  • alopécia – vypadávanie srsti, hlavne na bruchu a nohách,
  • krvácanie z dôvodu nadmerného škriabania,
  • vredy na koži,
  • nepríjemný zápach,
  • strata chuti a apetítu u ťažko chorých zvierat.

V prípade neliečenia vredov koža zhrubne a môžu sa pridružiť iné, hlavne kvasinkové ochorenia kože.

Ako môj pes/mačka chytili svrab?

Zákožka je prítomná na koži a prenáša sa blízkym kontaktom zvieraťa nakazeného so zvieraťom zdravým. Aj keď svrabom trpia hlavne túlavé psy, hrozbou môžu byť aj parky, psie škôlky či dokonca psie salóny, kde sa roztoč môže zachytiť na povrchu a preniesť sa tak na iného psíka. Nepriamo môže byť psík infikovaný prostredníctvom kontaminovaných chovateľských pomôcok, ako sú špinavé misky, kefy alebo pelechy.

Proces rozmnožovania tohto parazita trvá 21 dní. Za ten čas dokáže samička naklásť vajíčka do vytvorených ,,tunelov” v pokožke. Inkubačná doba je 10 dní až 8 týždňov, čo je čas, kedy môžeme (ale nemusíme!) pozorovať vyššie uvedené príznaky svrabu.

K zhoršeniu ochorenia dochádza vo chvíľach, kedy je pes nútený sa škriabať, aby tlmil svrbenie, čím si infekciu roznáša aj na iné časti tela.

Ohrozené sú však aj psíky, ktorých hygienické návyky nie sú zanedbané, či dokonca sú až prehnané. Každodenným kúpeľom vášho domáceho miláčika ničíte jeho prirodzenú kožnú bariéru tvorenú hlavne mazovými žľazami. Práve tu sa môže vyskytnúť ,,inkognito svrab,” kedy je zákožka veľmi dobre ukrytá pod kožou, spôsobuje svrbenie, ale majiteľ nie je schopný roztoč lokalizovať.

Ako liečiť svrab u psa?

Liečba svrabu patrí do rúk veterinára.

Podľa správnosti by liečbou mali prejsť všetky zvieratá, ktoré boli v kontakte s už pozitívne diagnostikovaným pacientom.

V prípade privolania veterinára je klasickým postupom palpácia – vyšetrenie pohmatom. Týmto zistí prípadnú alopéciu či iné znaky typické pre svrab.

Neskôr sa pristúpi ku kožnému zoškrabu poškodenej pokožky zvieraťa, ktorou priamo zistíme prítomnosť parazita na koži. Do úvahy prichádza aj odber stolice či krvné testy, ktoré sú však nápomocné len v prípade, že pes trpí aj iným – sekundárnym – ochorením, ktoré mohlo byť zapríčinené zákožkou (napríklad zápal či sekundárna baktéria).

Ak je diagnostika na svrab pozitívna, je nutné OKAMŽITE začať liečbu.

Terapia začína ,,letným zostrihom,” pretože pokožka zvieraťa je značne poškodená, čo je možné liečiť len v prípade presnej lokalizácie chrást či ešte mokvajúcich rán.

Liečba môže byť lokálna alebo celková, prípadne kombinovaná: 

  • lokálna terapia prípravkami proti roztočom v krémoch alebo sprejoch,
  • pohodlnú aplikáciu zabezpečujú aj antiparazitické ,,spot on” prípravky, 
  • ,,kombo” terapia, kedy okrem lokálnej aplikácie liečiva využijeme aj aplikáciu perorálnu (tabletky) alebo injekčnú.

Prípravky využívané v terapii svrabu sú na báze antiparazitík a antihelminitík. Väčšina z nich je viazaná na veterinárny predpis, pričom aplikácia perorálnych a lokálnych foriem je možná majiteľom v domácnosti. 

Pokiaľ zviera netrpí už väčšími komplikáciami, terapiu je možné aplikovať v pohodlí domova. Ak sa však v domácnosti vyskytujú aj iné zvieratá, je nutné aplikovať terapiu aj u nich. Toto platí aj v prípade, že sa u nich neprejavujú žiadne symptómy svrabu.

Liečba svrabu môže trvať  6 - 8 týždňov!  

V priebehu liečby by domácemu miláčikovi mal byť pravidelne čistený pelech či všetky miesta, kde sa zdržiava

Ako liečiť svrab u mačiek?

Svrab u mačky je zriedkavý a v prípade jeho prítomnosti je zapríčinený z dôvodu vytvorenia ,,regionálneho ohniska.” Okrem bežného roztoča Sarcoptes scabiei, je u mačiek prítomný aj Notoedres cati, známy aj ako ,,mačací svrab”.

Roztoč Otodectes cynotis je nepríjemný ,,parťák,” ktorý obľubuje práve uši (vonkajší zvukovod) mačiek, a spôsobuje u nich ušný svrab. U psov sa vyskytuje len zriedka. Hlavným znakom sú červené uši, ktorých koža je kôrovitá, pripomínajúca chrastu. Dochádza tiež k zvýšenej tvorbe ušného mazu, ktorý má čierno-hnedú farbu a je drobivý (pripomína kávovú usadeninu). Mačka si kvôli silnému svrbeniu neustále škriabe ucho a potriasa hlavou. V závažných prípadoch môže dôjsť až k ťažkým a chronickým zápalom zvukovodu či rozšíreniu zápalu aj do hlbších častí ucha.

Ostatné znaky pretrvávajúceho svrabu sú rovnaké ako pri psoch.

Terapia svrabu u mačiek je zhodná s terapiu svrabu u psov. Malou zmenou môže byť liečba ušného svrabu, pre ktorú je indikovaná okrem antiparazitík aj terapia ušnými kvapkami, často s obsahom antibiotickej účinnej látky. Túto liečbu indikuje veterinárny lekár.

Špecifikom terapie ušného svrabu je pravidelná aplikácia látok rozpúšťajúcich maz v uchu a jeho následné odstránenie, aby bola účinná látka aplikovaná priamo na poškodené miesto. Na tento účel je k dispozícii viacero prípravkov, napr. Aptus Orisolve Plus Roztok na čistenie uší psov a mačiek

Taktiež je potrebné ošetriť všetky zvieratá, ktoré prišli do kontaktu s chorou mačkou. 

Môže sa svrab zo psa alebo mačky preniesť na človeka?

Zákožka svrabová je roztoč, ktorá vyvoláva zoonotické infekcie. Tento pojem označuje infekciou, ktorú je zviera schopné preniesť na človeka. 

Takže áno - pes či mačka dokážu nakaziť svojho majiteľa svrabom. 

Zákožka svrabová (zvieracia) však nedokáže dokončiť svoj cyklus na koži človeka, a tak po pár minútach zahynie. Za sebou však zanechá stopy, ako:

  • nepríjemné svrbenie,
  • začervenanú pokožku, 
  • opuch podobný uštipnutiu komárom, 
  • alergická reakcia u citlivých osôb.

Tieto príznaky zvyčajne vymiznú po prerušení kontaktu so zvieraťom, resp. po jeho vyliečení.

Viac o svrabe u ľudí, jeho liečbe a prevencii si môžete prečítať v článku Viete, ako liečiť svrab?

Nezanedbajte zdravie seba a svojich štvornohých maznáčikov! V prípade podozrenia na svrab u vášho psa či mačky bezodkladne kontaktujte veterinára, je potrebné včas začať s liečbou. Ak máte podozrenie na svrab u seba, vyhľadajte kožného lekára. 

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom zdravotného stavu vášho zvieraťa s veterinárom. Pred použitím ktoréhokoľvek produktu si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s veterinárom.

Ako psovi alebo mačke vybrať kliešťa?
Mohlo by vás zaujímať
Ako psovi alebo mačke vybrať kliešťa?
Trpíte nedostatkom energie? Možno trpíte anémiou
Trpíte nedostatkom energie? Možno trpíte anémiou
Anémia je vážnym celosvetovým problémom, ktorý postihuje najmä malé deti, dospievajúce dievčatá, tehotné ženy a ženy po pôrode. Podľa WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) 40 % detí vo veku 6 - 59 mesiacov, 37 % tehotných žien a 30 % žien vo veku 15 - 49 rokov je anemických. Ide o stav charakterizovaný nedostatkom červených krviniek alebo zníženou koncentráciou hemoglobínu (červené krvné…
8 min.
Čítať viac
Prečo sú omega-3 mastné kyseliny dôležité pre naše srdce i mozog?
Prečo sú omega-3 mastné kyseliny dôležité pre naše srdce i mozog?
Omega-3 mastné kyseliny sú látky, ktorých priaznivý účinok na zdravie poznáme od 70. rokov minulého storočia. Istí dánski vedci sa totiž v tom čase zaoberali zdravotným stavom Inuitov (skupina obyvateľov z oblasti Grónska, Kanady a Aljašky), pričom zistili, že vo významne menšej miere trpia cukrovkou, astmou či srdcovo-cievnymi ochoreniami. Táto skutočnosť je veľmi pravdepodobne zapríčinená…
5 min.
Čítať viac