Späť na Rady lekárnika

Zarastajúcich nechtov sa viete jednoducho zbaviť. Poradíme vám.

5 min.
Zarastajúcich nechtov sa viete jednoducho zbaviť. Poradíme vám.

Zarastené nechty nielenže predstavujú bolestivý stav, ale ide aj o estetický problém. Dôležité je však to, že je riešiteľný. Aj keď je proces liečby zvyčajne zdĺhavý a môže byť aj bolestivý, neliečenie zarastajúcich nechtov by mohlo viesť k ďalším komplikáciám.

 1. Zarastený necht a jeho prejavy
 2. Príčiny zarastajúcich nechtov
 3. Prevencia zarastania nechtov
 4. Správne strihanie nechtov
 5. Spôsoby, ako zarastanie nechtov zastaviť
 6. Kedy k lekárovi?

Zarastený necht a jeho prejavy

Zarastanie nechtov je problém, ktorý sa týka prevažne dospelých, ale môže sa vyskytnúť aj u detí. Týka sa zvyčajne palca na nohe. Telo vníma necht zarastený v koži ako cudzie teleso. Koža je citlivá, hromadí sa v nej tekutina – opuchne a môže byť aj tvrdá. Objaví sa začervenanie a následne sa dostavia aj bolesti. Tie môžu mať pulzujúci charakter a môžu byť prítomné v celom postihnutom prste. Postupne dochádza k zápalu a k tvorbe hnisu, ktorý začne vytekať.

Príčiny zarastajúcich nechtov

Najčastejšou príčinou zarastania nechtov je ich nesprávne strihanie. Palec na nohe obsahuje oproti ostatným prstom veľa mäkkého tkaniva a z toho dôvodu je náchylnejší na zarastanie nechtu. Zarastenie sa zvyčajne objaví na vnútornej strane smerujúcej k ostatným prstom. Mäkké tkanivo je udržiavané na svojom mieste práve nechtom. V prípade, že je necht ostrihaný zle, tkanivo sa posúva a následne zavadzia nechtu, a tak necht zarastá do tohto tkaniva.

Ďalšími príčinami môžu byť nedostatočná hygiena, nesprávne zvolená obuv – príliš úzka alebo krátka obuv, príliš tesné ponožky, cukrovka a s ňou súvisiace zlé prekrvenie končatín, úrazy, kedy dochádza k poraneniu prstov, onychomykóza (pleseň na nechtoch) a dedičnosť.

Prevencia zarastania nechtov

V prvom rade treba dbať na správne strihanie nechtov, ktoré sa líši od strihania nechtov na rukách. Dôležitý je taktiež výber vhodnej obuvi. V prípade, že máte pocit, že sú vám topánky v prednej časti úzke, siahnite po inom strihu topánok. Ak sa vám mierne pokrčí v topánke palec, resp. druhý prst, v prípade, že je dlhší ako palec, zvoľte o číslo väčšie topánky. Veľmi dôležitá je aj v tomto prípade hygiena. Obuv by mala byť vetraná a po vyzutí by sme mali zabezpečiť jej vyvetranie. Vhodné je taktiež použiť dezinfekčné prostriedky do topánok. V prípade výskytu plesne na nechtoch dbajte na jej správnu liečbu, ktorá však trvá 9 – 12 mesiacov.

Správne strihanie nechtov

Pamätajte si, že nechty na nohách sa strihajú vždy dorovna. V prípade, že rohy zastrihneme veľmi oblo, môže dôjsť k posunu spomínaného mäkkého tkaniva. V prípade, že je vaše nechtové lôžko oblé, snažte sa necht ostrihať aj tak čo najviac zarovno. Nechty strihajte na 3 – 4 razy, aby ste zabránili ich prasknutiu. Voľný okraj nechtu, teda biela časť nechtu na vonkajšom okraji, by mala mať na nohách po ostrihaní približne 2 mm.

Spôsoby, ako zarastanie nechtov zastaviť

V prípade, že nedošlo k infekcii a necht nie je vrastený príliš hlboko, je možné zarastajúci necht liečiť doma. V prípade infekcie je potrebné vyhľadať lekára. Medzi prejavy infekcie patrí zvýšené teplo v danej oblasti, začervenanie, opuch, tvorba a vytekanie hnisu.

Pri samoliečbe zarasteného nechtu platí, že v žiadnom prípade zarastenú časť nezastrihávame. Aj keď pri odstrihnutí tejto časti nechtu dôjde k úľave od bolesti, tento stav je len dočasný. Problém to ešte zhorší, keďže necht znova dorastie na to isté miesto a okrem toho môže dôjsť ku vzniku plesni, ktorá sa následne šíri pod nechtom. Pred každým ošetrením necht vydezinfikujte, aby ste zabránili vzniku infekcie.

 1. Teplý soľný kúpeľ. Nohu so zarasteným nechtom ponorte na približne 15 minút do teplého mydlového kúpeľa s obsahom soli. Vhodné je napríklad Kastílske mydlo alebo Epsomská soľ, ktorá môže priniesť ďalšiu úľavu. Kastílske mydlo obsahuje hlavne olivový olej a môže byť obohatené aj o kokosový, jojobový, konopný, citrónový či mandľový olej. V prípade soli siahnite po variante určenom na kozmetické účely. Kúpeľ môžete nohám dopriať aj niekoľkokrát denne. Pravidelný kúpeľ zmierňuje opuch a zabezpečí zmäkčenie nechtu.
 2. Môžete skúsiť každodenné, niekoľkominútové zatlačenie tkaniva pod vyrastajúci necht. Tento proces je však bolestivý a je potrebné ho opakovať, až kým necht nenarastie do pôvodnej polohy.
 3. K dispozícii sú taktiež náplasti na zarastajúce nechty. Tie majú špeciálny tvar, ktorý po nalepení na postihnutý necht ho núti narovnať sa, a bráni jeho zarastaniu.
 4. Problém môžu vyriešiť aj kvalifikovaní pedikéri pomocou špôn. Dĺžka terapie trvá 3 – 12 mesiacov, pričom závisí od stavu zarastajúceho nechtu.
 5. Vo väčšine prípadov je však nutný chirurgický zákrok, a to vtedy, ak domáca liečba neprináša zlepšenie stavu ani po 1 - 2 týždňoch. Pri chirurgickom ošetrení sa zabezpečí zúženie nechtu. Odstránenie celého nechtu je veľmi drastické a zvyčajne sa nepraktizuje.

Kedy k lekárovi?

V prípade, ak je zarastanie nechtu spojené so silnými bolesťami a zápalom, vyhľadajte lekára. To platí aj v prípade, ak domáca liečba nezaberá a stav sa nezlepšuje.

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Alergia na lepok, celiakia a intolerancia lepku – ako ich od seba odlíšiť a ako ich liečiť?
Mohlo by vás zaujímať
Alergia na lepok, celiakia a intolerancia lepku – ako ich od seba odlíšiť a ako ich liečiť?
Získajte dostatok vitamínu C a profitujte z jeho účinkov
Získajte dostatok vitamínu C a profitujte z jeho účinkov
Tento azda najznámejší vitamín nájdeme v mnohých potravinách, najmä však v ovocí a zelenine. Na jeho nedostatok – skorbut umierali ľudia už v praveku. Najviac sa však jeho história spája s námorníkmi, ktorí počas svojich dlhých plavieb na plachetniciach nemali možnosť doplniť si zásoby a umierali kvôli jeho nedostatku. V dnešnej dobe to už prakticky nepoznáme a vitamín C vieme získavať zo stravy,…
5 min.
Čítať viac
Čo spôsobuje kôrnatenie tepien a aké sú príznaky?
Čo spôsobuje kôrnatenie tepien a aké sú príznaky?
Kôrnatenie tepien – ateroskleróza je ochorenie tepien. Názov je odvodený od gréckeho „athéré“, čo znamená kaša a „skleros“, čo znamená tvrdý. Príznaky tohto ochorenia sa zvyčajne prejavujú až vo vyššom štádiu ochorenia a vo väčšine sa objavia až v starobe.
8 min.
Čítať viac