Späť na Rady lekárnika

Aké riziká môže predstavovať cysta v tele a aké sú možnosti jej odstránenia?

10 min.
Aké riziká môže predstavovať cysta v tele a aké sú možnosti jej odstránenia?

Cysta – pravdepodobne sa už každý z vás s týmto slovom stretol. Niektorým možno už lekári povedali túto diagnózu a viete, čo to tá cysta je. Iní možno len tušia, ale určite sú aj takí, ktorí ani nevedia, čo cysta je, kde sa môže nachádzať a aké komplikácie sú s ňou spojené.

  1. Čo je to cysta?
  2. Aké sú príčiny vzniku cysty?
  3. Kde sa cysty zvyčajne tvoria?
  4. Aké sú najčastejšie sa objavujúce cysty?
  5. Aké sú príznaky cysty?
  6. Aké riziká sa spájajú so vznikom cysty?
  7. Ako prebieha diagnostika cysty v tele?
  8. Aké sú možnosti liečby cysty a kedy je potrebné cystu odstrániť?
  9. Aká je prevencia vzniku cysty?

Čo je to cysta?

Cysta je odborný názov pre malý útvar, ktorý sa nachádza v našom tele. Mohli by sme si ho predstaviť ako malé vrecko tvorené tkanivom, ktorého vnútro je vyplnené tekutinou alebo hnisom (v prípade, že sa cysta infikuje a zapáli) či iným druhom tkaniva – napr. tukom.

Aké sú príčiny vzniku cysty?

Príčiny vzniku cysty môžu byť rôzne – často sú príčinou ich vzniku zranenia, infekcie, upchatie vývodných kanálikov, ale aj iné fyziologické dôvody.

Kde sa cysty zvyčajne tvoria?

Cysty sa môžu objaviť takmer kdekoľvek na našom tele či pod našou kožou. U žien sa častokrát cysty vyskytujú napr. na vaječníkoch, v maternici či v prsníku. U mužov to zase môžu byť cysty nadsemenníka. V prípade oboch pohlaví sa cysty môžu objaviť v pečeni, v obličkách či pod kolenom. Výnimku však netvoria ani podkožné cysty, cysty na slizniciach, cysty vo vlasatej časti hlavy či napríklad aj cystické akné.

Aj keď cysty môžu vznikať prakticky kdekoľvek na našom tele, u žien sa predsa len vyskytujú akosi častejšie. Ak zatiaľ patríte medzi tie „šťastnejšie“ a nebola priamo vám diagnostikovaná cysta, určite máte kamarátku, sestru, mamu, starú mamu či inú príbuznú, ktorá už cystu mala, či stále má. Prečítajte si viac o najčastejších typoch cýst u žien.

Aké sú najčastejšie sa objavujúce cysty?

Cysty sa delia na rôzne typy, najmä na základe orgánov, na ktorých alebo v ktorých sa objavili.

Cysty na pečeni

  • Cysty na pečeni sú vyplnené tekutinou, poväčšine benígne (nezhubné) a neovplyvňujú funkcie pečene. Cysty na pečeni nie sú tak bežné a postihujú približne len 5 % populácie. U väčšiny pacientov sa na pečeni objavuje len jedna cysta. U niektorých ľudí sa však môže vyvinúť ochorenie s názvom polycystická pečeň – kedy sa na pečeni objavuje mnoho cystických výrastkov. Ani tento stav však nemusí ovplyvňovať pečeň v jej funkcii.
  • Cysty na pečeni sa tvoria ako dôsledok poruchy v žlčových cestách, pričom presná príčina týchto porúch nie je známa. Pečeňové cysty môžu mať niektorí ľudia už od svojho narodenia, pričom sa diagnostikujú až v neskoršom veku pri objavení symptómov. Pečeňové cysty môžu byť spôsobené aj parazitárnym ochorením, ktoré spôsobujú echinokoky. Tento parazit sa vyskytuje v mäse dobytka a oviec, pričom sa môžete nakaziť konzumáciou kontaminovaného mäsa. Echinokoky zapríčiňujú tvorbu cýst po celom tele, nielen v pečeni.

Cysty na obličkách

  • Aj v prípade obličiek sa cysty na nich vyvíjajú bezpríznakovo a nemajú vplyv na funkciu obličiek. Problém nastáva vtedy, ak sa vyvinie polycystická choroba obličiek – v takomto prípade, narastajúce cysty môžu postihnutú obličku úplne zničiť. Príčina vzniku obličkových cýst nie je tiež úplne objasnená. Najpravdepodobnejšie vznikajú v prípade upchatia a opuchnutia jemných štruktúr, ktoré v obličke zhromažďujú moč. Tie sa následne vyplnia tekutinou.
  • Cysty na obličkách úzko súvisia aj s vekom – vo veku nad 40 rokov trpí obličkovými cystami asi 25 % ľudí, nad 50 rokov až 50 %, pričom muži majú vyššiu pravdepodobnosť, že budú postihnutí týmto ochorením. V prípade polycystického ochorenia obličiek zohráva veľkú úlohu genetika a s ňou spojená dedičnosť.

Cysta na kolene

  • Cysta ma kolene (niekedy označovaná ako Bakerova cysta) sa nachádza v zadnej časti kolena a je vyplnená tekutinou. Najčastejšie vzniká pri nadmernej produkcii synoviálnej tekutiny – tým sa zvyšuje tlak v kolene a tlačí do zadnej časti kolena, kde môže vzniknúť až cysta. Príčiny jej vzniku súvisia s ochoreniami kĺbov, ako je napr. artritída, reuma, opakovaný zápal kolena alebo poškodenie chrupavky, kedy práve dochádza k nadmernej tvorbe tejto synoviálnej tekutiny.

Cysty na slizniciach úst

  • Cysty na sliznici úst sa tvoria v dôsledku upchatia slinných kanálikov a sú vyplnené tekutinou. Najčastejšie sa objavujú na spodnej pere, ale môžu sa vyskytovať kdekoľvek v ústach. Príčinou ich vzniku je najčastejšie poranenie v ústnej dutine – hryzenie pery, prerazenie pery, uhryznutie do vnútornej strany líca, piercing, prasknutie slinnej žľazy či napríklad aj atypické postavenie zubov, ktoré spôsobuje permanentné poškodenie vnútornej strany sliznice. Nízka ústna hygiena či hryzenie pier alebo vnútornej strany líc vplyvom stresu, prispievajú k rozvoju cýst v ústnej dutine. Zaujímavosťou je, že tieto cysty najčastejšie trápia deti a mladých ľudí vo veku približne od 10. do 25. roku. Pravdepodobne to má súvis s vyššou tendenciou úrazov, a to nielen v oblasti úst.

Cysta v nadsemenníku

  • Cysta nadsemenníka sa odborne nazýva aj ako spermatokéla. Táto cysta sa nachádza v nadsemenníku (a nie semenníku, ako sa niektorí pacienti domnievajú) a jedná sa o bezbolestnú benígnu cystu. Je vyplnená tekutinou a zároveň môže obsahovať aj odumreté spermie. Tieto cysty nie sú viditeľné, nakoľko sa nachádzajú v miešku, dajú sa však nahmatať. Táto cysta je hladká, pevná a oddelená, pričom sa nachádza v hornej časti semenníka alebo za ním. Presná príčina vzniku týchto cýst nie je známa.

Aké sú príznaky cysty?

Väčšina druhov cýst sa vyvíja bezpríznakovo a neovplyvňuje funkciu daného orgánu. Príznaky sa väčšinou objavujú v prípade, ak cysta narastie do veľkých rozmerov, prípadne praskne alebo začne krvácať. Príznaky cýst sa líšia podľa ich typu a orgánu, na ktorom sa nachádzajú.

  • Cysty na pečeni – väčšina pečeňových cýst nespôsobuje žiadne problémy a nemá ani príznaky. Preto môže rásť na pečeni veľmi dlho. Ak sa cysta zväčší, môžu sa objaviť príznaky, ako je – nadúvanie či bolesti v pravej hornej časti brucha. Ak je cysta výrazne zväčšená, dá sa dokonca nahmatať aj z vonkajšej strany brucha. V prípade, ak cysta praskne či začne krvácať, objavuje sa náhla, silná a ostrá bolesť v hornej časti brucha. Niekedy sa toto krvácanie môže zastaviť aj samo.
  • Cysty na obličkách – ak sa cysta príliš zväčší alebo infikuje, môžu sa objaviť príznaky, ako – horúčka, tupá bolesť chrbta alebo boku v oblasti medzi rebrami a panvou, opuch brucha, častejšie močenie, krv v moči, tmavý moč, zablokovanie odtoku moču z obličiek. Ak nastane prasknutie cysty, tupá bolesť sa zmení na ostrú a závažnú.
  • Cysta na kolene – cysty na kolene veľmi často spôsobujú miernu až silnú bolesť a zároveň aj ovplyvňujú rozsah pohybu postihnutého kolena. To následne vedie k stuhnutosti v kolennom kĺbe. V zriedkavých prípadoch môže cysta aj prasknúť, pričom sa môže objaviť modrina až v okolí členka.
  • Cysty na slizniciach úst – príznaky cýst v ústnej dutine záležia od toho, ako hlboko sú umiestnené v sliznici, ale aj ako často sa objavujú. Cysty na sliznici úst bývajú bezbolestné a dočasné. Ak sa však neliečia, môžu vás trápiť natrvalo. Ak sa cysty opakujú často, môžu byť bolestivé. Ak sa cysta nachádza blízko kože, zvykne mať modrastú farbu a v jej okolí je zväčšený opuch. Hlbšie cysty sú skôr belavé a na dotyk mäkké.
  • Cysta v semenníku – ak sa cysta príliš zväčší, môže pacient pociťovať nepohodlie alebo bolesti v semenníku. Zároveň sa môžu objavovať pocity ťažkosti či plnosti v semenníkoch.

Aké riziká sa spájajú so vznikom cysty?

Cysty sú zväčša benígne (nerakovinové) a ak pacient netrpí žiadnymi príznakmi, iba sa pozorujú. V prípade, že príliš zväčšia svoju veľkosť, vyžadujú si svoju liečbu, najmä z dôvodu ďalších komplikácií – primárne ide o prasknutie, ktoré so sebou prinášajú. Cysty nadsemenníka nemajú vplyv na plodnosť muža.

Ako prebieha diagnostika cysty v tele?

Tak, ako sa cysty môžu objaviť kdekoľvek na našom tele a ich príčina je rôzna, líši sa aj ich diagnostika.

Pečeňové či obličkové cysty sa poväčšine diagnostikujú až po objavení symptómov – zvyčajne sa na to využíva ultrazvuk alebo CT vyšetrenie (počítačová tomografia). Na diagnostiku cysty na kolene sa tiež využívajú zobrazovacie metódy – ultrazvuk a MRI (magnetická rezonancia).

Cystu na sliznici vašich úst môžete spozorovať sami, alebo vás na ňu upozorní váš zubár.

Lekár vykoná následne aj ďalšie diagnostické testy, poprípade sa urobí aj biopsia tkaniva. Cysty nadsemenníka sa najčastejšie diagnostikujú nahmataním, nakoľko nie sú inak viditeľné. Pri dotyku či zatlačení na cystu môže pacient pociťovať bolesti. Na presnejšie určenie cysty sa následne využíva presvetlenie mieška alebo ultrazvuk.

Aké sú možnosti liečby cysty a kedy je potrebné cystu odstrániť?

To, či cysta vyžaduje liečbu, a akú liečbu, závisí od viacerých faktorov, ako sú – jej typ, umiestnenie, či cysta bolí alebo pacientovi zavadzia, či je zapálená alebo infikovaná. Väčšinou, ak cysta nespôsobuje pacientovi problémy, nepristupuje sa k jej okamžitej liečbe či odstráneniu.

Na odstránenie pečeňových alebo obličkových cýst sa používa najčastejšie laparoskopia. U niektorých pacientov s polycystickým ochorením pečene sa môže objavovať závažné krvácanie a bolesti, ktoré ovplyvňujú aj funkčnosť pečene. V takýchto závažných prípadoch sa pristupuje k transplantácii pečene. V prípade podozrenia na parazitárne ochorenie sa vykonávajú aj krvné testy. Pri pozitívnom náleze sa nasadia pacientovi adekvátne lieky.

V niektorých prípadoch sa pečeňové a obličkové cysty prepichnú za pomoci dlhej ihly zavedenej z vonkajšej strany, čo spôsobí vytečenie tekutého obsahu a zmrštenie cysty. Toto riešenie nie je vždy trvalé, lebo občas cysta nezmizne, a opäť sa zaplní tekutinou.

Aj v prípade cysty na kolene sa nepristupuje hneď k jej odstráneniu. Ak je cysta malá a nespôsobuje problémy, zvykne sama vymiznúť. Občas sa, podobne ako u iných druhov, prepichne za pomoci ihly a tekutina sa nechá vytiecť. V niektorých prípadoch vám lekár môže predpísať protizápalové lieky, avšak veľmi nápomocné je aj cvičenie, ľadovanie kolena či používanie kompresného obväzu. V tomto prípade je však dôležité liečiť aj primárnu príčinu vzniku cysty – a to je samotné ochorenie kolena, aby sa zabránilo jej opätovnému vzniku. Ak je cysta naozaj veľká a bráni výrazne v pohybe, pristupuje sa k jej odstráneniu.

Ibalgin 400 mg

48 tabliet
-28%
Na sklade >10ks
Môžete mať 16.10.2024
4,99 €
6,89 €

Nurofen Rapid 400 mg Capsules

30 mäkkých kapsúl
Na sklade >10ks
Môžete mať 16.10.2024
5,19 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 16.10.2024
8,19 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 16.10.2024
6,19 €

Peha-fix

ovínadlo fixačné superelastické (10cm x 4m) 1x1 ks
Na sklade >10ks
Môžete mať 16.10.2024
0,29 €

Idealtex

ovínadlo elastické dlhoťažné (10cm x 5m) 1x1 ks
Na sklade >10ks
Môžete mať 16.10.2024
0,99 €

Idealflex

ovínadlo elastické krátkoťažné (15cm x 5m) 1x1 ks
Na sklade >10ks
Môžete mať 16.10.2024
2,89 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 16.10.2024
5,29 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 16.10.2024
7,79 €

Menšie a povrchové cysty v ústnej dutine sa zvyknú vyhojiť samé. Ak u vás však cysta pretrváva viac ako 2 mesiace, navštívte svojho lekára. Nikdy cysty neprepichujte sami – veľmi ľahko by ste si ich mohli infikovať. Ak je potrebné cysty v ústnej dutine odstrániť, využíva sa na to laser, kryoskopické zmrazenie či kortikoidné injekcie. V závažných prípadoch sa pristupuje k chirurgickému odstráneniu.

Spermatokéla je zvyčajne benígneho charakteru a jej výskyt je bezbolestný. Ak sa zväčší, lekár vám môže predpísať lieky na zmiernenie opuchu a bolesti. V prípade veľkých komplikácií sa pristupuje k chirurgickému odstráneniu.

Aká je prevencia vzniku cysty?

Prevencia vzniku cýst na pečeni či obličkách nie je možná, tieto ochorenia sa môžu vyvinúť kedykoľvek bez zjavnej príčiny, niektorí ľudia sa už narodia s týmito druhmi cýst.

V prípade prevencie cysty na kolene je dôležité najmä nezanedbávať primárne ochorenie kolena.

Prevencia vzniku cýst v ústnej dutine je najmä v dôslednej hygiene úst a obmedzenia hryzenia si pier a vnútornej strany líc. Zároveň je vhodné vyhýbať sa piercingom. Ak máte atypické postavenie zubov, ktoré vám spôsobuje nepríjemnosti, je vhodné riešiť aj to.

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/cyst

https://www.healthline.com/health/nabothian-cyst

https://www.healthline.com/health/liver-cyst

https://www.healthline.com/health/kidney-cyst

https://www.healthline.com/health/ruptured-bakers-cyst

https://www.healthline.com/health/dermoid-cyst

https://www.healthline.com/health/sebaceous-cyst

https://www.healthline.com/health/mucous-cyst

https://www.healthline.com/health/mens-health/spermatocele

Trápi vás tŕpnutie prstov? Čo to môže znamenať a je to treba liečiť?
Mohlo by vás zaujímať
Trápi vás tŕpnutie prstov? Čo to môže znamenať a je to treba liečiť?
Aké riziká môže predstavovať cysta v ženskom tele a aké sú možnosti jej odstránenia?
Aké riziká môže predstavovať cysta v ženskom tele a aké sú možnosti jej odstránenia?
Aj keď cysty môžu vznikať prakticky kdekoľvek na našom tele, u nás žien sa predsa len vyskytujú akosi častejšie. Ak zatiaľ patríte medzi tie „šťastnejšie“ a nebola priamo vám diagnostikovaná cysta, určite máte kamarátku, sestru, mamku, starú mamu či inú príbuznú, ktorá už cystu mala, či stále má.
10 min.
Čítať viac
Čo je dýchavičnosť? Aké sú prejavy, príčiny a liečba dyspnoe?
Čo je dýchavičnosť? Aké sú prejavy, príčiny a liečba dyspnoe?
Ťažkosti s dýchaním, známe aj ako dýchavičnosť, môžu byť spôsobené rôznymi príčinami. U každého človeka sa počas života môže vyskytnúť niekoľko epizód dýchavičnosti, napríklad v súvislosti so zvýšenou fyzickou aktivitou. V niektorých prípadoch však môže byť dýchavičnosť spojená práve so zdravotným problémom.
6 min.
Čítať viac