Migréna, bolesť hlavy a zubov
(8)Najpredávanejšie produkty
Panadol Baby 125 mg čapíky od 9kg+
10 rektálnych čapíkovPanadol Junior 250 mg čapíky od 15kg+
10 rektálnych čapíkovAquatherm Obkladový vankúšik chladivý (18 x 15 cm)
2 gélové vankúšikyBolesti hlavy a zubov patria k najčastejším dôvodom, prečo siahame po analgetikách (liekoch proti bolesti).
Rozlišujeme niekoľko typov bolestí hlavy, líšia sa od seba charakterom, dĺžkou trvania a intenzitou bolesti.
Najviac sa stretávame s tenznou (tlakovou) bolesťou hlavy. Je obojstranná, miernej až stredne silnej intenzity. Vyvoláva je najmä zvýšené napätie svalov krku (často spojené s bolesťou krčnej chrbtice ako dôsledok jej nadmerného zaťažovanie – práca na počítači, notebooku, telefóne). Spôsobuje ju aj stres a psychické vypätie, únava a nedostatok spánku, hlad, nedostatok tekutín, nadmerné fajčenie, nedostatok alebo nadbytok kofeínu. Môže byť aj príznakom niektorých ochorení (chrípka a prechladnutie, zápal prínosových dutín, vysoký krvný tlak, problém s očami, potravinové alergie a intolerancie a ďalšie).
Migréna je veľmi intenzívna, záchvatovitá, pulzujúca bolesť, ktoré zväčša postihuje len jednu stranu hlavy. Je silnej až veľmi silnej intenzity a často obmedzuje v bežnom živote. Môžu ju sprevádzať aj nevoľnosť a vracanie, bežná je citlivosť na svetlo a zvuky, niekedy sa objavia aj poruchy reči a zraku. O niečo častejšie sa objavuje u žien a môže byť dedičná.
Bolesť zubov je veľmi nepríjemná. Najčastejšie je prejavom zápalu zubného nervu, ktorý vzniká v dôsledku zubného kazu. Ďalšie príčiny sú napríklad citlivosť zubov na studené, horúce, sladké či kyslé potraviny, obnažené zubné krčky, zápaly ďasien, atď. Najlepšou formou prevencie je pravidelná a dôkladná dentálna hygiena (domáca, aj profesionálna).
LIEKY PROTI BOLESTI
Úľavu od akútnej bolesti vám poskytnú voľnopredajné lieky (analgetiká). Je potrebné zasiahnuť včas, aby bolesť neprepukla do neznesiteľných rozmerov. Rýchlejší nástup účinku majú šumivé tablety, granuláty (prášky na prípravu nápoja) alebo mäkké želatínové kapsuly. Samoliečba bolesti má byť krátkodobá. Pri užívaní liekov dodržiavajte odporúčané dávkovanie a intervaly medzi dávkami, aby nedošlo k predávkovaniu. Analgetiká voľte s ohľadom na váš celkový zdravotný stav, t.j. berte do úvahy ochorenia, ktorými trpíte alebo lieky, ktoré užívate –> pozorne čítajte písomné informácie pre používateľa!
Vhodný je napríklad ibuprofén alebo naproxén, ktoré tlmia bolesť a sú aj protizápalové. Naproxén má rýchly nástup účinku a dlhotrvajúci účinok. Ak pre vás nie sú vhodné, voľte lieky s obsahom paracetamolu.
Dostupné sú aj kombinované lieky s obsahom viacerých liečiv, vďaka čomu sú účinnejšie ako užívanie jednotlivých liečiv samostatne:
- špeciálne na migrénu sú vhodné lieky, ktoré obsahujú kombináciu paracetamol + kyselina acetylsalicylová + kofeín,
- ak máte bolesť hlavy, ktorá súvisí s bolesťou a napätím svalov krčnej chrbtice, vhodný je kombinovaný liek s obsahom paracetamolu + kofeínu + guajfenezínu (uvoľňuje svaly),
- pri bolesti zubov je napríklad overený liek s kombináciou propyfenazón + paracetamol + kofeín.
Ďalšie možnosti uľavenia od bolesti hlavy či zubov sú:
- chladenie postihnutej oblasti pomocou chladivých gélových vankúšikov,
- pri bolestiach hlavy môžete vyskúšať gély s obsahom esenciálnych olejov, ktoré sa natierajú na čelo, spánky, zátylok,
- ak mávate bolesti hlavy zo stresu, na jeho odbúranie je vhodné užívať magnézium (horčík) alebo výživové doplnky s obsahom rozchodnice ružovej (rhodiola rosea).
Bolesť hlavy, ktorá:
- vznikla náhle alebo po úraze,
- je veľmi silná,
- je spojená s vracaním, s tŕpnutím šije alebo končatín, so zmätenosťou, poruchami reči alebo zraku
má byť bezodkladne vyšetrená lekárom. Môže ísť o vážne, život ohrozujúce stavy. Takisto každá dlhotrvajúca alebo opakovaná bolesť (či už hlavy alebo zubov) patrí do rúk lekára.