Späť na Životný štýl

Očkovanie proti HPV – prečo by vás malo zaujímať?

2 min.
Očkovanie proti HPV – prečo by vás malo zaujímať?

Každoročne sa na Slovensku diagnostikuje približne 900 nádorových ochorení, ktorých pôvod sa dá vystopovať k HPV - ľudskému papilomavírusu. Asi najznámejším z nich je rakovina krčka maternice. Každý rok jej na Slovensku podľahne v priemere 200 žien.

Je až 70% pravdepodobnosť, že sa počas svojho života s vírusom HPV stretnete

Vírus HPV sa prenáša sexuálnym stykom a je najfrekventovanejšou sexuálne prenosnou infekciou na svete, s celoživotným rizikom infekcie až 70 %. Zriedkakedy sa prejaví navonok. Vírus skryto prežíva v tele hostiteľa, ktorý ho bez svojho vedomia môže šíriť ďalej. U časti infikovaných si protilátková a bunková imunita s vírusom neporadí. Rakovinové typy vírusu sa môžu prejaviť ako karcinóm krčka maternice, vagíny, krku, penisu či konečníka. Neonkogénne typy vírusu môžu spôsobiť bradavice na genitáliách a nezhubné ochorenia hrtana.

Jedinou účinnou ochranou je prevencia

Vyššie spomenuté ochorenia znejú hrozivo, no nie sú dôvodom na obavy! Proti vírusu HPV je možné chrániť sa očkovaním, ktoré je spolu so sexuálnou zdržanlivosťou jedinou prevenciou proti infekcii vírusom HPV. Vakcíny proti tomuto ochoreniu, Cervarix a Gardasil 9, sú dostupné aj na Slovensku. Cervarix chráni proti 2 typom HPV, Gardasil 9 poskytuje ochranu až proti 9 typom HPV a zabraňuje 90 % nádorových zmien spojených s HPV.

Skvelou správou je, že od mája tohto roku (2022) sú obidve očkovacie látky plne hradené deťom v 13. roku života (t.j. od 12 rokov do 12 rokov a 364 dní).

Staršie deti (od 13 rokov do 17 rokov a 364 dní) môžu využiť benefit, a to vo forme príspevku zdravotnej poisťovne na toto očkovanie.

Mám syna, mala by som ho nechať zaočkovať?

Infekcia HPV sa netýka len žien. Hoci najčastejšie skloňovaným ochorením v súvislosti s HPV je práve rakovina krčka maternice, riziko rakoviny penisu či bradavíc na genitáliách sa týka aj mužov. Očkovaním už v skorom veku získajú možnosť ochrániť seba a aj svoje budúce partnerky pred nepríjemnými zdravotnými komplikáciami.

Doteraz som o tomto víruse nepočula!

Napriek vysokej pravdepodobnosti, že sa za svoj život s HPV stretnete, je povedomie o ňom na Slovensku slabé. V súčasnosti neexistuje cielená vakcinačná kampaň. Nedostupné sú tiež údaje o percente zaočkovanosti slovenského obyvateľstva. Je na každom z nás, aby vzal zodpovednosť za svoje zdravie do vlastných rúk a informoval sa o možnostiach očkovania u pediatra, resp. u svojho všeobecného lekára.

Pred použitím ktoréhokoľvek lieku si pozorne prečítajte písomné informácie a návod na použitie.

Bezpečný spôsob opaľovania sa. Vyvarujte sa týmto chybám.
Mohlo by vás zaujímať
Bezpečný spôsob opaľovania sa. Vyvarujte sa týmto chybám.
5 tipov na boj s nevoľnosťou
5 tipov na boj s nevoľnosťou
Nutkanie na vracanie vie potrápiť v tých najnevhodnejších chvíľach.Ste tehotná a trápia vás rané nevoľnosti?Obracia sa vašim deťom žalúdok pri dlhých cestách autobusom?Neodolali ste občerstveniu na kúpalisku a teraz vaša tvár naberá nebezpečný zelený odtieň?V nasledujúcich bodoch si zhrnieme konkrétne rady na každý z uvedených problémov.
3 min.
Čítať viac
Čo na menštruačné bolesti a ako ich zmierniť?
Čo na menštruačné bolesti a ako ich zmierniť?
Menštruačné kŕče alebo menštruačné bolesti, tiež známe ako dysmenorea, sa môžu vyskytnúť pred alebo počas menštruácie. Prejavujú sa ako tupá bolesť hlavne v oblasti podbruška. S pojmom bolestivá menštruácia sa stretáva až štvrtina žien na Slovensku. Aj vy trpíte bolestivou menštruáciou? Poradíme vám, ako s ňou bojovať.
3 min.
Čítať viac