Späť na Rady lekárnika

Príčiny vzniku, príznaky a liečba ulceróznej kolitídy

5 min.
Príčiny vzniku, príznaky a liečba ulceróznej kolitídy

Ulcerózna kolitída je typ chronického zápalového ochorenia čreva. Príznaky sa môžu pohybovať od miernych až po závažné. V niektorých prípadoch nemusia byť žiadne. Na ulceróznu kolitídu neexistuje špecifický liek, ale používaná liečba môže pomôcť znížiť zápal. Toto ochorenie čreva sa môže vyvinúť v akomkoľvek veku, ale zvyčajne sa objaví prvýkrát u ľudí vo veku 15 až 30 rokov. Ak vás úvod zaujal, čítajte ďalej.

  1. Čo je to ulcerózna kolitída?
  2. Typy ulceróznej kolitídy
  3. Aké sú príčiny jej vzniku?
  4. Príznaky ulceróznej kolitídy
  5. Aké druhy liečby existujú?
  6. Kedy k lekárovi?

Čo je to ulcerózna kolitída?

Ulcerózna kolitída spôsobuje podráždenie a vredy v hrubom čreve. Patrí medzi zápalové ochorenia čreva. Zápal pri ulceróznej kolitíde zvyčajne začína v konečníku a postupne sa môže rozšíriť a ovplyvniť časť alebo celé hrubé črevo. Závažnosť ulceróznej kolitídy závisí od rozsahu zápalu a jeho intenzity. Ak trpíte týmto ochorením, môžete si všimnúť vzorec vzplanutia, keď sú príznaky horšie. Počas obdobia remisie (stav, ktorým sa označuje zmiernenie alebo vymiznutie príznakov choroby) môžete mať slabé alebo žiadne príznaky.

Ulcerózna kolitída patrí spolu s Crohnovou chorobou medzi tzv. nešpecifické (idiopatické) zápaly čreva, označované aj ako IBD (Inflammatory Bowel Disease). Základný rozdiel medzi nimi je ten, že kým ulcerózna kolitída postihuje konečník a hrubé črevo, Crohnova choroba môže postihnúť akúkoľvek časť tráviaceho traktu

Typy ulceróznej kolitídy

Podľa miesta výskytu zápalu sa ulcerózna kolitída delí na 4 typy:

  • Ulcerózna proktitída – zapálený je len konečník. Považuje sa za miernu formu ulceróznej kolitídy.
  • Ľavostranná kolitída – postihuje ľavostrannú časť hrubého čreva – spôsobuje zápal v oblasti medzi ohybom sleziny (v blízkosti hornej časti hrubého čreva, kde sa ohýba) a posledným úsekom hrubého čreva. Ľavostranná kolitída je tiež známa aj ako distálna ulcerózna kolitída.
  • Rozsiahla kolitída – označuje sa ako pankolitída a spôsobuje zápal v celom hrubom čreve. Považuje sa ťažkú formu ulceróznej kolitídy.
  • Fulminantná kolitída – postihuje celé hrubé črevo. Pacient trpí silnými bolesťami a úpornou krvavou hnačkou, čo môže viesť k dehydratácii organizmu a šokovému stavu. Je to život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu. 

Aké sú príčiny jej vzniku?

Príčiny vzniku tejto choroby nie sú úplne jasné. Lekári sa domnievajú, že to môže byť výsledkom nadmernej aktivity imunitného systému. Nie je však jasné, prečo niektoré imunitné systémy reagujú útokom na hrubé črevo a iné nie. Medzi faktory, ktoré môžu hrať úlohu pri rozvoji ulceróznej kolitídy, patria:

  • gény – môžete zdediť gén od rodiča, ktorý zvyšuje vašu šancu na ulceróznu kolitídu,
  • iné poruchy imunity – ak máte poruchu imunitného systému, šanca na rozvoj tejto choroby je vyššia,
  • patogény – baktérie, vírusy,
  • stres,
  • nesprávna životospráva,
  • nerovnováha v črevnej mikroflóre.

Príznaky ulceróznej kolitídy

Príznaky ulceróznej kolitídy sa môžu medzi ľuďmi líšiť. Príznaky tiež prichádzajú a odchádzajú v priebehu času, pretože zápal sa rozvinie a potom sa opäť zmierni. Príznaky môžu zahŕňať:

  • krvavú hnačku (s hlienom),
  • časté nutkanie na stolicu (tenezmy),
  • kŕče v bruchu,
  • bolesť brucha,
  • únavu,
  • zníženú chuť do jedla,
  • stratu váhy,
  • nevoľnosť,
  • horúčku (vo vážnejších prípadoch),
  • anémiu (znížený počet červených krviniek).

Existujú aj mimočrevné príznaky ulceróznej kolitídy, ktoré ovplyvňujú aj iné orgány a tkanivá – najčastejšie postihujú oči, kĺby, kožu, pečeň, ústa (výskyt áft). Pacienti s ulceróznou kolitídou majú zvýšené riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Ak ste u vás spozorovali nejaký z týchto príznakov, môžete si doma urobiť rýchlotest na črevný zápal. Test sa robí zo stolice, na prítomnosť kalprotektínu, čo je hlavný proteín nachádzajúci sa v zápalových bunkách. Výsledky konzultujte s lekárom.

Vitamin Station Rýchlotest Črevný zápal

1 samodiagnostický test zo stolice
Na sklade 10 kusov
Môžete mať už zajtra
14,19 €

Aké druhy liečby existujú?

Cieľom liečby je znížiť zápal, ktorý spôsobuje vyššie spomenuté príznaky ulceróznej kolitídy, aby sa zabránilo vzplanutiu, a mali ste dlhšie obdobie remisie. Podávajú sa protizápalové lieky, ako aminosalicyláty (napr. mesalazín), kortikosteroidy (napr. prednizón) alebo biologické lieky (napr. adalimumab, tofacitinib), ktoré sú len na lekársky predpis. V závislosti od závažnosti ochorenia a od rozsahu ochorenia sa tieto lieky podávajú v tabletkovej forme, v podobe čapíkov, vo forme klystíru alebo v injekčnej forme. Odporúča sa aj užívanie výživových doplnkov, ako sú:

Mali by ste sa vyhýbať potravinám, ktoré zhoršujú vaše príznaky, pravidelne cvičte, aby ste si zdvihli náladu a zmiernili stres. Ďalšou možnosťou liečby, resp. doplnkom liečby je tzv. fekálna mikrobiálna transplantácia. Pri tejto metóde sa transplantuje stolica od zdravej osoby do čreva pacienta pomocou sondy do čreva, klyzmy alebo počas kolonoskopie. V závažných prípadoch sa vykonáva chirurgický zákrok.

Kedy k lekárovi?

Lekára navštívte, ak sa u vás objavia príznaky, ako:

  • dlho pretrvávajúca hnačka,
  • silná bolesť brucha alebo kŕče,
  • krv vytekajúca z konečníka s krvnými zrazeninami v stolici,
  • neustála bolesť v bruchu a vysoká horúčka,
  • dehydratácia.

Ak máte ulceróznu kolitídu, je nevyhnutné spolupracovať so svojím lekárom. Užívajte lieky podľa predpisu, aj keď nemáte príznaky. Vynechanie liekov môže viesť k vzplanutiu zápalu a sťažiť priebeh ochorenia. Ak sa vám stav zhoršil, je dôležité to konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Ktoré vitamíny a minerály sú vhodné na podporu vašej imunity a ako ich doplniť?
Mohlo by vás zaujímať
Ktoré vitamíny a minerály sú vhodné na podporu vašej imunity a ako ich doplniť?
Prírodné antibiotikum – kapucínka väčšia. Ako môžeme využiť jej účinky?
Prírodné antibiotikum – kapucínka väčšia. Ako môžeme využiť jej účinky?
Kapucínka väčšia je liečivá rastlina známa hlavne pre svoje antibakteriálne účinky, preto je prezývaná aj ako prírodné antibiotikum. Jej užívanie so sebou prináša množstvo zdravotných benefitov vrátane zlepšenia obranyschopnosti organizmu. Kapucínka sa využíva pri infekciách močových ciest, dýchacích ciest a pomáha dokonca aj pri nadmernom vypadávaní vlasov. 
4 min.
Čítať viac
Aký význam majú pre nás sacharidy?
Aký význam majú pre nás sacharidy?
Sú strašiakom najmä pre ľudí, ktorí bojujú so svojou postavou. Ide o sacharidy, teda cukry, ktoré sú spolu s bielkovinami a tukmi základnými živinami, ktoré naše telo potrebuje. Sú súčasťou mnohých potravín, nielen sladkostí. Prírodným zdrojom energie je glukóza, ktorá sa taktiež nazýva ako hroznový cukor. Dlhodobo zvýšená hladina glukózy v krvi vedie k cukrovke. Prečo sú pre nás sacharidy…
7 min.
Čítať viac