Bolesť svalov Ibalgin
(11)Najpredávanejšie produkty
Svalové bolesti patria medzi najčastejšie problémy týkajúce sa pohybového aparátu. Ide najmä o bolesti chrbta v oblasti krčnej chrbtice alebo krížov, bolesti svalov po preťažení a nadmernej fyzickej aktivite, po cvičení ("svalovica"), natiahnutie svalov, svalové kŕče v dolných končatinách, ale aj bolesti svalov v dôsledku úrazov a poranení. Svalové bolesti sú charakteristické pre chrípkové ochorenie, k stuhnutým svalom výrazne dopomáha nedostatok pohybu, sedavý spôsob života a takisto stres.
Liečba bolesti svalov záleží od jej intenzity.
Ak je bolesť mierna, je postačujúca lokálna liečba.
- Masážne prípravky (gély, krémy, oleje)
- obľúbené sú s obsahom konopného oleja, kostihoja, arniky, mentolu či gáfru
- prinášajú rýchlu úľavu a osvieženie
- Náplasti
- napríklad kapsaicínové, ktoré obsahujú extrakt z plodov papriky (Capsicum), prípadne aj iné látky (mentol, gáfor) – podporujú prekrvenie a prehriatie svalov a následne dochádza k úľave od bolesti
- Analgetické krémy a gély (s obsahom ibuprofénu či diklofenaku)
- Na rýchle zmiernenie bolestí (napríklad u športovcov) sa môžu použiť špeciálne chladivé spreje so syntetickým ľadom, ktoré bolestivé miesto okamžite schladia a pôsobia znecitlivujúco.
Ak lokálna liečba nezaberá alebo sú bolesti výraznejšie, úľavu poskytnú lieky proti bolesti – tzv. nesteroidné antiflogistiká (ibuprofén, diklofenak, naproxén), ktoré majú aj protizápalový účinok alebo lieky s obsahom paracetamolu (ten však nepôsobí proti zápalu). Rýchlejším nástupom účinku sa vyznačujú granuláty (prášky na prípravu nápoja) alebo mäkké želatínové kapsuly. Samoliečba má byť krátkodobá. Silné a dlhodobé bolesti patria do rúk lekára.
Ak ide o bolesť chrbta, ktorá je opakovaná, chronická alebo neurologického pôvodu (vystreľuje do ramena, do ruky alebo je spojená s mravenčením v končatine), je vhodné (po konzultácii s lekárom) užívať špeciálne lieky s obsahom vitamínov B-skupiny vo vysokých dávkach, ktoré vyživujú a regenerujú poškodené nervy.
V prípade svalových kŕčov je potrebné doplniť magnézium – horčík (kvôli lepšej vstrebateľnosti sa kombinuje s vitamínom B6) a draslík, sú dostupné aj špeciálne kombinované prípravky.
Pri svalových bolestiach sú nápomocné tiež rôzne masážne prístroje, pomôcky, akupresúrne podložky. Svalové napätie zmierni a stuhnuté svalstvo uvoľní aj suché teplo – hrejivé gélové vankúšiky, infračervené lampy, hrejivé náplasti (nesmie sa však aplikovať na opuchnuté, zapálené miesta, na pomliaždeniny, pri akútnych poraneniach svalov, na poranenú a poškodenú pokožku – ekzémy, vyrážky).
Ak vás trápi bolesť krčnej chrbtice, v článku Bolesť krčnej chrbtice nájdete rady a tipy, ako si s týmto problémom poradiť.