„Pi mlieko, aby si bol silný a mal pevné kosti!“ počul asi každý z nás aspoň raz v detstve od svojich rodičov. Kosti sú veľmi dôležitou súčasťou organizmu, nakoľko tvoria celú stavbu nášho tela, chránia vnútorné orgány a umožňujú nám hýbať sa. S vekom sa však kosti unavia a začínajú rednúť. Prečo sa to deje a ako sa tomu dá zabrániť, si povieme v nasledujúcich riadkoch.
- Čo je osteoporóza?
- Čo je príčinou osteoporózy?
- Aké sú príznaky osteoporózy?
- Ako prebieha vyšetrenie osteoporózy?
- Kedy je osteoporóza vážna?
- Prevencia osteoporózy
- Liečba osteoporózy
- Kedy k lekárovi?
Čo je osteoporóza?
Osteoporóza (rednutie kostí) je postupne zhoršujúce sa metabolické ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty. Dochádza k oslabeniu kostí, ktoré sa stávajú krehkejšími, a sú náchylnejšie na zlomeniny, najmä u seniorov či žien po menopauze.
Čo sa deje v kostiach pri osteoporóze?
Kosti sa skladajú z dvoch typov tkanív: kompaktného a špongiózneho. Kompaktné tkanivo predstavuje tvrdšiu vonkajšiu vrstvu kostí, ktorá je hustá, pevná a silná. Špongiózne tkanivo je zastúpené v kostiach menej ako kompaktné, je redšie, ľahšie a ohybnejšie. Aj kosti sa musia po istom čase obnovovať a za takúto ich prestavbu sú zodpovedné najmä bunky, ako osteoklasty a osteoblasty. Práve osteoblasty sú tie, ktoré kostné tkanivo tvoria, a naopak, osteoklasty tkanivo rozkladajú a resorbujú (vstrebávajú). Tieto procesy musia byť navzájom vyvážené. Pri osteoporóze dochádza k narušeniu rovnováhy a zvyšuje sa aktivita osteoklastov. To znamená, že kostné tkanivo sa rýchlejšie rozkladá ako znovu tvorí.
Čo je príčinou osteoporózy?
Medzi rizikové faktory osteoporózy patria:
- nízke hladiny hormónu estrogénu (po menopauze, po 45. až 55. roku),
- nízke hladiny vápnika,
- nedostatok vitamínu D,
- nízka telesná aktivita,
- nadmerný príjem alkoholu a kofeínu,
- fajčenie,
- výskyt osteoporózy v rodine.
Kostná tvorba prevláda nad kostnou resorpciou (vstrebávaním) až do veku 30 rokov. Potom postupne a pomaly začína z kostnej hmoty čoraz viac ubúdať. U žien tento proces prebieha o niečo rýchlejšie ako u mužov. Prečo je tomu tak? Ženy v produktívnom veku v porovnaní s mužmi produkujú vo väčšom množstve estrogén, ktorý znižuje aktivitu osteoklastov rozkladajúcich kosné tkanivo. Vplyvom hormonálnych zmien v období menopauzy sa však produkcia estrogénu zníži. Dochádza k nedostatočnému potláčaniu aktivity osteoklastov, čo podmieňuje vznik postmenopauzálnej osteoporózy. Vyskytuje sa najmä 15 až 20 rokov po menopauze.
Typická je tiež senilná osteoporóza, ktorá sa vyskytuje u ľudí vo veku nad 70 rokov. Príčinou je s vekom sa znižujúca tvorba kostí a menej kolagénu v kostiach, ktorý im dodáva štruktúru a pevnosť. Niektoré sprievodné choroby, ako zväčšenie prištítnych teliesok, vedú k zníženému vstrebávaniu vápnika do kostí a ich rednutiu.
Osteoporóza vzniká aj v dôsledku iných chorôb a ich liečby. Vtedy sa klasifikuje ako sekundárna osteoporóza a môže byť spôsobená:
- nedostatkom pohlavných a rastových hormónov,
- poruchami trávenia a výživy a s tým spojeným nedostatočným príjmom vápnika či vitamínu D,
- dlhodobým užívaním glukokortikoidov.
Aké sú príznaky osteoporózy?
Toto ochorenie je väčšinou bezpríznakové a označuje sa aj ako „tichý zlodej kostí“. V mnohých prípadoch je prvým viditeľným príznakom až zlomenina. Príznakmi osteoporózy môžu byť:
- bolesti chrbta,
- zníženie telesnej výšky,
- zhrbenie v oblasti hrudnej časti chrbtice,
- zlomeniny stehennej kosti, zápästia, chrbtových stavcov.
Práve osteoporotické zlomeniny, na rozdiel od iných zlomenín, sú zapríčinené pôsobením faktorov, ktoré by za normálnych okolností zlomeninu kostí nespôsobili. Nakoľko sú kosti krehké, aj pád pacienta zo stoja vie kosť zlomiť.
Ako prebieha vyšetrenie osteoporózy?
Rednutie kostí sa vyšetruje na základe vyhodnotenia rizikových faktorov a predošlých diagnóz pacienta. Sleduje sa napríklad zmena výšky v porovnaní s výškou v mladosti, vykleňovanie brucha či predošlé zlomeniny. V prípade podozrenia na osteoporózu sa vyšetrí kostná minerálna hustota, ktorá informuje lekára o množstve kalcia (vápnika) v kostiach, a zmeria sa hustota kostí metódou nazývanou denzitometria. Je to vyšetrenie, ktoré meria stupeň vstrebávania röntgenových lúčov kosťami, najmä v oblasti stehennej kosti, spodnej časti chrbtice a predlaktia, čo sú miesta najčastejších zlomenín. Na určenie diagnózy sa používa tzv. T skóre vyjadrené číslom, ktoré predstavuje odchýlku výsledku merania pacienta v porovnaní s výsledkom mladých zdravých jedincov rovnakého pohlavia.
Kedy je osteoporóza vážna?
Podľa WHO1 normálna hodnota T skóre predstavuje hodnotu vyššiu ako -1. Predstupňom samotnej osteoporózy, čiže výsledok medzi hodnotami -1 až -2,5, znamená zníženú hustotu kostí, osteopéniu. Pacient s osteoporózou bude mať výsledok T skóre pod hodnotou -2,5. V prípade, že sa denzitometrickým vyšetrením osteoporóza potvrdila a vyskytujú sa u pacienta aj rôzne zlomeniny, ide o osteoporózu aj s príznakmi.
Prevencia osteoporózy
Rodičia s rozprávkami o mlieku a pevných kostiach veľmi dobre vedia, že na osteoporózu treba myslieť už v mladosti. Strážte si stravu, či je dostatočne vyvážená. Najdôležitejšími minerálmi pre naše kosti sú vápnik a fosfor. Tie sa nachádzajú v mliečnych produktoch, sóji, maku či tmavozelenej listovej zelenine, ako rukola, špenát a strukovinách. Udržujú kosti pevné, pomáhajú predchádzať ich poškodeniu pri nadmernej námahe a vieme ich dopĺňať aj výživovými doplnkami.
Okrem dbania na dostatočný príjem vápnika a fosforu zo stravy sa vyhýbajte nadmernej konzumácii alkoholu a kofeínu. Práve alkohol či príliš veľa šálok kávy sú rizikovým faktorom rednutia kostí. Obmedzte aj fajčenie, aby vaše kosti ostali pevné a zdravé.
Pravidelne sa hýbte a vyhýbajte sa dlhodobému sedavému štýlu života. Primeraná pravidelná fyzická aktivita sa stará aj o naše kosti, aby boli dostatočne odolné počas celého života.
Počas zdravotnej prechádzky načerpajte aj vitamín D zo slnečných lúčov. Tento vitamín prispieva k správnemu vstrebávaniu vápnika a fosforu do kostí a k udržaniu zdravých kostí a zubov. Po zamračenom jesennom a zimnom období doplňte chýbajúci vitamín D aj výživovými doplnkami.
Dôležitý je aj vitamín K2, ktorý podporuje ukladanie vápnika do kostí, a bráni jeho usadeniu v tepnách. Okrem zdravia kostí napomáha znižovať riziko kardiovaskulárnych chorôb. Vitamín C sa podieľa na posilňovaní imunity aj na tvorbe kolagénu, ktorý drží kostné tkanivo pokope.
Liečba osteoporózy
Základom prevencie aj liečby je doplnenie kalcia a vitamínu D so zámerom znížiť riziko zlomeniny. Používajú sa tiež lieky zabraňujúce rozkladaniu kostného tkaniva – bisfosfonáty a taktiež osteoanaboliká, teda lieky podporujúce tvorbu kostí. Liečba je dlhodobá, v trvaní od 1 až 10 rokov.
Kedy k lekárovi?
Osteoporóza je doživotné ochorenie. Aj keď sa po liečbe predpísanej lekárom hodnota T skóre vráti k norme, diagnóza pretrváva kvôli neustálemu riziku vzniku zlomenín. Ak patríte do rizikových skupín, alebo sa vám často lámu kosti, vyhľadajte odbornú pomoc lekára.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na používanie.