Späť na Rady lekárnika

Čo sú osýpky a ako sa prejavujú

6 min.
Čo sú osýpky a ako sa prejavujú

Osýpky sú jednou z najnákazlivejších chorôb, s akými sa kedy ľudia stretli. V minulosti spôsobil vírus osýpok mnohé rozsiahle epidémie a aj v súčasnosti ide o veľmi rozšírené ochorenie. Vyskytuje sa hlavne v oblastiach s nedostatočne zaočkovanou populáciou, no občas sa vyskytne aj na našom území. Viete, aké sú prejavy tohto ochorenia, aká je inkubačná doba a ako sa dajú osýpky liečiť?

  1. Čo sú osýpky?
  2. Aká je inkubačná doba osýpok?
  3. Príznaky osýpok
  4. Liečba osýpok
  5. Ako sa vyhnúť osýpkam?
  6. Aké komplikácie môžu vzniknúť pri osýpkach?
  7. Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Čo sú osýpky?

Ide o akútne vírusové ochorenie, ktoré je vysoko nákazlivé. Vírus osýpok sa prenáša kvapôčkovou infekciou – kašľom alebo kýchaním nakazených osôb. Kvapôčky obsahujúce vírus môžu vo vzduchu zostať niekoľko hodín. Na kontaminovaných povrchoch zostáva infekčný vírus až dve hodiny. K takémuto prenosu však dochádza menej často. Vstupnou bránou vírusu do organizmu sú dýchacie cesty a očné spojivky (tenká sliznica pokrývajúca povrch oka). Ľudia sú jedinými prirodzenými hostiteľmi tohto vírusu.

Ak ste už niekedy počas života osýpky prekonali, váš organizmus si vybudoval protilátky voči tomuto vírusu a je veľmi nepravdepodobné, že sa nakazíte opäť.

Osýpkami sú najviac ohrozené malé deti do jedného roka, ktoré ešte neboli zaočkované.

Aká je inkubačná doba osýpok?

Inkubačná doba osýpok, teda obdobie od vstupu nákazy do organizmu po objavenie prvých príznakov, je vo väčšine prípadov 7 – 14 dní (v priemere 10 dní). Nakazená osoba však môže infekciu prenášať už pred objavením prvých príznakov. Pacient nakazený osýpkami je najinfekčnejší počas 4 dni pred objavením vyrážok a ostáva vysoko infekčným až do štvrtého dňa po ich prepuknutí.

Príznaky osýpok

Osýpky prebiehajú v dvoch štádiách – prvé štádium trvá asi 3 – 4 dni a vyznačuje sa príznakmi podobnými prechladnutiu alebo nádche. V druhom štádiu ochorenia dochádza k výsevu na koži. Medzi prvé príznaky osýpok patria:

Po niekoľkých dňoch od objavenia prvých príznakov sa môžu v ústnej dutine objaviť biele fľaky so začervenaným okolím – vyskytujú sa na ďasnách a vnútornej strane líc. Takýmto škvrnám sa hovorí Koplikove škvrny.

Typické červené vyrážky sa najprv vyskytujú v oblasti za ušami a pri línii vlasov, neskôr na tvári a krku a následne sa môžu rozšíriť na trup a končatiny. Sprevádza ich aj zvýšená telesná teplota alebo horúčka, ktorá môže dosiahnuť až 40 °C. Vyrážky môžu splývať do väčších plôch, pri vyvinutom tlaku blednú, nesvrbia a zvyčajne zmiznú do štyroch až piatich dní. Väčšina ľudí sa z osýpok zotaví približne do siedmich až desiatich dní.

Liečba osýpok

Osýpky sú spôsobované vírusmi, preto je antibiotická liečba neúčinná a neprichádza do úvahy. Na osýpky neexistuje špecifická antivírusová liečba. Pri liečbe si môžete pomôcť zmiernením symptómov, čo docielite:

  • oddychom na lôžku počas trvania liečby,
  • prijímaním dostatočného množstva tekutín – vhodná je najmä čistá voda,
  • pri zvýšenej telesnej teplote alebo horúčke užitím antipyretík, teda liekov, ktoré znižujú telesnú teplotu, napr. s obsahom paracetamolu
  • posilňovaním imunity – napríklad pomocou výživových doplnkov,
  • tlmením príznakov, ako sú upchatý nos a kašeľ – pomocou nosových sprejovprípravkov proti kašľu,
  • pri nahromadenom očnom výtoku použitím vatového tampónu namočeného do teplej vody a jemným pretretím očí,
  • v prípade podráždených očí vám pomôže aj polotma alebo šero.

Ak sa u vás objavia príznaky osýpok, kontaktujte lekára a zdržujte sa len doma. Úplne sa vyhýbajte kontaktu s inými ľuďmi. Obmedzíte tak ďalšie šírenie vírusu.

Ako sa vyhnúť osýpkam?

Najúčinnejšou prevenciou proti osýpkam je očkovanie. Používajú sa trivalentné MMR vakcíny – zabezpečujú ochranu pred osýpkami (anglicky measles), mumpsom a ružienkou, z čoho vznikla aj skratka MMR.

Dieťa by malo dostať prvú dávku MMR vakcíny najskôr začiatkom jeho 15. mesiaca života, najneskôr však v 18. mesiaci života. Druhá dávka tejto vakcíny sa podáva v piatom roku života.1 Tieto dve dávky MMR vakcíny zabezpečujú približne 97 % účinnosť.2 Deti, ktoré dovŕšia 11 rokov, sú preočkované ďalšou dávkou vakcíny.1

V dospelosti sa preočkovanie proti osýpkam odporúča u ľudí, ktorí sú vystavení zvýšenému riziku nákazy osýpkami – napríklad zdravotnícky personál na infekčných oddeleniach alebo ľudia, ktorí cestujú do oblastí s vyšším výskytom tohto ochorenia. Vakcína sa však môže podať aj dospelým, ktorí nikdy neprekonali osýpky, a neabsolvovali očkovanie proti osýpkam v detskom veku. Nie je možné očkovať tehotné ženy alebo ženy, ktoré v blízkom čase plánujú otehotnieť.

Okrem očkovania je potrebné dodržiavať aj isté preventívne opatrenia, ktoré obmedzujú šírenie infekcií:

  • umývajte si ruky mydlom a teplou vodou,
  • pravidelne vetrajte,
  • vyhýbajte sa chorým osobám, ktoré majú príznaky respiračného ochorenia,
  • pri kýchaní alebo kašľaní používajte papierové vreckovky, ktoré ihneď po použití vyhodíte.

Aké komplikácie môžu vzniknúť pri osýpkach?

Osýpky môžu viesť k vážnym zdravotným problémom, medzi ktoré patria napríklad:

  • bakteriálny zápal pľúc,
  • zápal stredného ucha a iné ušné infekcie,
  • ťažkosti s dýchaním,
  • závažné hnačkové ochorenie a s ním súvisiaca dehydratácia organizmu,
  • encefalitída – zápal mozgového tkaniva, ktorý zahrňuje opuch mozgu, a patrí medzi závažnejšie možné komplikácie osýpok – môže viesť k poškodeniu mozgu, strate sluchu alebo zraku, až k smrti,
  • sklerotizujúca panencefalititída – vyskytuje sa zriedkavo, no ide o veľmi závažnú komplikáciu osýpok, kedy dochádza k nevratnému poškodeniu mozgu – toto ochorenie je neliečiteľné a môže trvať niekoľko rokov, choroba končí smrteľne.

Tieto problémy sa môžu vyskytnúť najmä u malých detí a ľudí s oslabeným imunitným systémom.

Osýpky sú nebezpečné aj pre tehotné ženy, pretože môžu spôsobovať potrat, predčasný pôrod alebo nízku pôrodnú hmotnosť dieťatka.

Aj keď sú antibiotiká pri liečbe osýpok neúčinné, používajú sa v boji proti niektorým vzniknutým zdravotným komplikáciám, ktoré so sebou osýpky môžu prinášať – napríklad bakteriálny zápal pľúc.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Lekára kontaktujte, ak:

  • máte vy alebo vaše dieťa príznaky osýpok,
  • ste boli v kontakte s pacientom nakazeným osýpkami a nie ste očkovaný, prípadne ak ste nikdy osýpky neprekonali,
  • ste tehotná a spozorujete na sebe príznaky osýpok,
  • máte oslabený imunitný systém a máte príznaky osýpok, prípadne ak ste prišli do kontaktu s nakazenou osobou.

V týchto prípadoch je potrebná okamžitá lekárska pomoc:

  • ak máte vy alebo vaše dieťa výrazné ťažkosti s dýchaním,
  • ak horúčka neustupuje ani po podaní liekov na zníženie telesnej teploty.

 

Pred použitím ktoréhokoľvek výživového doplnku alebo lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu a návod na používanie. 

Zdroje:

1. https://www.uvzsr.sk/docs/info/ockovanie/Ockovaci_kalendar_pre_pravidelne_povinne_ockovanie_deti_a_dospelych_na_rok_2023.pdf

2. https://www.uvzsr.sk/web/uvz/uvz-sr-najcastejsie-otazky-a-odpovede-v-suvislosti-s-osypkami?p_l_back_url=%2Fweb%2Fuvz%2Fvyhladavanie%3Fq%3Dos%25C3%25BDpkami

Prvá pomoc po vianočnom prejedaní sa
Mohlo by vás zaujímať
Prvá pomoc po vianočnom prejedaní sa
Ako riešiť problémy so suchou a dehydrovanou pokožkou
Ako riešiť problémy so suchou a dehydrovanou pokožkou
Suchá koža je jedným z najčastejších problémov, ktorý privádza pacientov k návšteve kožného lekára. Spôsobuje totiž začervenanie, nepríjemné svrbenie, no nezriedka aj bolesť. Postihnutým nepochybne znižuje kvalitu života a bráni im vykonávať mnohé bežné činnosti. Týka sa suchá koža aj vás? Prečítajte si, ako riešiť tento problém, a ako sa mu vyhýbať.
5 min.
Čítať viac
Čo je to osteoporóza – príznaky a liečba
Čo je to osteoporóza – príznaky a liečba
„Pi mlieko, aby si bol silný a mal pevné kosti!“ počul asi každý z nás aspoň raz v detstve od svojich rodičov. Kosti sú veľmi dôležitou súčasťou organizmu, nakoľko tvoria celú stavbu nášho tela, chránia vnútorné orgány a umožňujú nám hýbať sa. S vekom sa však kosti unavia a začínajú rednúť. Prečo sa to deje a ako sa tomu dá zabrániť, si povieme v nasledujúcich riadkoch.
6 min.
Čítať viac