Späť na Rady lekárnika

Prečo u žien dochádza k vaginizmu?

6 min.
Prečo u žien dochádza k vaginizmu?

Vedeli ste, že vaginizmus postihuje 1 – 7 % ženskej populácie na celom svete? Ide o jeden z najčastejších ženských psychosexuálnych problémov. Pod pojmom vaginizmus rozumieme mimovoľnú kontrakciu (stiahnutie) vaginálnych svalov, ktorá sťažuje alebo znemožňuje pohodlný pohlavný styk. Výrazne ovplyvňuje kvalitu života, častokrát vedie k úzkosti až k frustrácii u oboch partnerov. Kľúčom k úspešnej liečbe je otvorená komunikácia s lekárom, prípadne s odborníkmi na sexuálnu terapiu.

  1. Čo je to vaginizmus?
  2. Typy vaginizmu
  3. Hlavné príčiny vzniku vaginizmu
  4. Ako sa vaginizmus prejavuje?
  5. Správna diagnostika
  6. Ako môžeme vaginizmus liečiť?
  7. Kedy vyhľadať lekára?

Čo je to vaginizmus?

Téma vaginizmu nie je v spoločnosti veľmi rozšírená. Patrí medzi poruchy sexuálnej funkcie. Našťastie sa nevyskytuje veľmi často, avšak mnoho žien sa môže hanbiť hovoriť o tomto probléme. Ide o pomerne náročný a komplikovaný stav, ktorý ženám znepríjemňuje partnerský život.

Vaginizmus je nedobrovoľné stiahnutie svalov v oblasti vagíny. Tieto neúmyselné svalové kŕče vznikajú ako reakcia tela na strach z vaginálneho prieniku (penetrácie), napr. penisu, prstov, tampónu, lekárskeho nástroja. Pošva je teda stiahnutá, čím je znemožnený pohlavný styk. Tieto kŕčovité stiahnutia bývajú nepríjemné alebo až veľmi bolestivé. Opakujúca sa bolesť počas pohlavného styku sa označuje lekárskym termínom ako dyspareunia.

Typy vaginizmu

Poznáme tri typy vaginizmu:

  • Primárny vaginizmus – postihuje ženu od začiatku pohlavného života. Žena pociťuje bolesť zakaždým, keď sa niečo snaží dostať do vagíny, to znamená, že žena ešte nikdy nedosiahla vaginálnu penetráciu.
  • Sekundárny vaginizmus – vyskytuje sa u žien, ktoré už mali aktívny bezbolestný sexuálny život, ale objavil sa určitý problém. Zvyčajne sa prejavuje po znásilnení a taktiež v období menopauzy. Nazýva sa aj ako získaný vaginizmus.
  • Generalizovaný vaginizmus – okrem pohlavného styku u žien nie je možné vykonať ani gynekologické vyšetrenie.

Taktiež rozoznávame globálny alebo situačný vaginizmus. Globálny vaginizmus sa vyskytuje ako reakcia na akýkoľvek typ vaginálnej penetrácie. Situačný vaginizmus sa vyskytuje, ak žena nie je schopná len určitej vaginálnej penetrácie, napr. je schopná zaviesť si tampón, ale nie je možné vykonať vyšetrenie panvy.

Existujú štyri stupne závažnosti vaginizmu:

  1. Pociťujete mierne nepohodlie alebo napätie pri pokuse o vaginálnu penetráciu (u žien, ktoré trpia vaginizmom, je sexuálny styk nemožný, alebo je možný, ale je sprevádzaný pocitmi pálenia či rezania v danej oblasti).
  2. Ak je možné vykonať pohlavný styk, zvyčajne je sprevádzaný silnou bolesťou.
  3. Nie je možné zaviesť prsty, tampón ani sexuálnu pomôcku do pošvy.
  4. Nie je možné vykonať gynekologické vyšetrenie bez narkózy.

Hlavné príčiny vzniku vaginizmu

Príčina vaginizmu nie je len jedna, ale spôsobujú ho rôzne fyziologické, psychologické či sociálne faktory. Vaginizmus môže byť niekedy idiopatický, to znamená, že skutočnú príčinu jeho vzniku nepoznáme.

Príčiny primárneho vaginizmu:

  • opakujúce sa infekcie (kvasinková infekcia, infekcie močových ciest),
  • iné gynekologické problémy (pohlavné choroby, endometrióza, cysty, vaginálna suchosť...),
  • sexuálne obťažovanie alebo zneužívanie,
  • obranná reakcia na nepríjemný zážitok (svedok sexuálneho obťažovania),
  • prísna náboženská výchova,
  • problémové detstvo, domáce násilie,
  • strach z prieniku alebo bolesti,
  • poruchy úzkosti a stres.

Príčiny sekundárneho vaginizmu:

  • strach zo straty kontroly počas sexuálneho styku,
  • strach z otehotnenia,
  • nedôvera voči partnerovi,
  • trauma počas pôrodu – poranenie pri pôrode, bolesť po pôrode, cisársky rez,
  • menopauza a hormonálne zmeny,
  • napätie svalov panvového dna,
  • nepríjemný pohlavný styk,
  • homosexuálna orientácia,
  • neobjavená alebo popieraná sexualita,
  • mylné predstavy o sexe,
  • nespokojnosť so svojím výzorom.

Ako sa vaginizmus prejavuje?

  • Primárnym príznakom vaginizmu je nedobrovoľné stiahnutie vaginálnych svalov (vagína je zúžená a nie je možná penetrácia).
  • Nepohodlie a bolesť (pálivá alebo bodavá) počas vaginálnej penetrácie (dyspareunia).
  • Neschopnosť mať sex.
  • Zníženie sexuálnej túžby.
  • Úzkosť až strach z vaginálnej penetrácie.
  • Ťažkosti so zavádzaním tampónu počas menštruačného cyklu.
  • Nie je možné vykonať gynekologické vyšetrenie bez narkózy – pri vyšetrení lekár môže spozorovať drobné trhlinky, začervenanie či krvácanie sliznice pošvy, ktoré vznikli pri pokusoch o penetráciu.

Správna diagnostika

Cieľom diagnostiky je zistiť príčinu vzniku vaginizmu. Preto je dôležité zamerať sa na rôzne okolnosti, ktoré ho spôsobili, či už z fyzického alebo psychologického hľadiska.

Vyšetrenie u gynekológa – lekár sa vás opýta na vaše príznaky (kedy ste si prvýkrát všimli problém, prečo asi vaginizmus vzniká, taktiež sa informuje o vašom sexuálnom živote) a môže požiadať aj o vyšetrenie vašej vagíny a panvy. Mnohým ženám, ktoré majú podozrenie na vaginizmus, môže byť toto vyšetrenie nepríjemné. Avšak, vyšetrenie je pomerne rýchle, slúži na to, aby lekár vylúčil iné gynekologické problémy, ako je napr. infekcia.

Taktiež sa odporúča navštíviť psychológa alebo sexuológa, ktorí pomôžu riešiť emocionálne a psychické problémy, ktoré práve vedú k vaginizmu. Zvlášť pri tomto probléme je dôležitý postoj ženy k sexu, k samej sebe a taktiež je dôležité, aby sa na liečbe podieľali obidvaja partneri, keďže ide o párový problém.

Ako môžeme vaginizmus liečiť?

Liečba vaginizmu trvá pomerne dlho, aj niekoľko mesiacov. Môže sa líšiť v závislosti od závažnosti príznakov a rôznych potrieb každej pacientky. Možnosti liečby je dôležité skonzultovať s odborníkom. Zahŕňa kombináciu terapeutických metód, ktoré sa zameriavajú na fyzické, emocionálne a psychologické aspekty tohto stavu. Cieľom liečby vaginizmu je prekonať psychické či fyzické faktory, ktoré bránia pohodlnému vaginálnemu prieniku. V žiadnom prípade nie je možná chirurgická liečba.

Niektorým ženám môže pomôcť fyzioterapia, ktorá sa zameriava na posilnenie svalov panvového dna. Pomôže pri rozvoji povedomia a kontroly vaginálneho svalstva, obnovuje jeho funkciu, zlepšuje pohyblivosť a taktiež zmierňuje bolesti pri vaginálnom prieniku. Fyzioterapeuti pri liečbe využívajú rôzne techniky manuálnej terapie, vaginálne dilatátory (fyzioteraput vás naučí, ako s nimi správne pracovať), zameriavajú sa najmä na dýchanie, relaxáciu a desenzibilizáciu tkaniva.

Psychický stav má výrazný dopad na vznik vaginizmu, a preto sa odporúča vyhľadať psychológa či sexuálneho terapeuta. Pomocou nich dokážete lepšie pochopiť vaše telo, zmierniť strach a úzkosť spojenú s pohlavným stykom.

Na liečbu vaginizmu sa používajú lieky zo skupiny lokálnych anestetík, svalových relaxancií a anxiolytík. Lokálne anestetiká sa používajú na zmiernenie bolestí, ktorá práve vznikla pri opakovaných neúspešných vaginálnych penetráciach. Svalové relaxanciá zmierňujú svalové kŕče uvoľnením vaginálnych svalov. Anxiolytiká sa podávajú na zmiernenie úzkosti a napätia, keďže vaginizmus patrí medzi psychosomatický stav.

Kedy vyhľadať lekára?

Liečba vaginizmu určite patrí do rúk odborníka. Jeho príznaky sa u každej ženy prejavujú inak. Ak ste spozorovali ktorýkoľvek zo spomínaných prejavov vaginizmu, nebojte sa vyhľadať pomoc. Lekára je potrebné navštíviť, ak:

  • pri pohlavnom styku pociťujete pálivú alebo bodavú bolesť,
  • bojujete s prienikom do vagíny,
  • si neviete zaviesť tampón do pošvy,
  • po pôrode pociťujete bolesť počas pohlavného styku.

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1743609522011304

Tieto lieky si nezabudnite zbaliť na dovolenku
Mohlo by vás zaujímať
Tieto lieky si nezabudnite zbaliť na dovolenku
Zdravé tehotenstvo bez prehnaného kofeínu: Ako zvládať túžbu po káve?
Zdravé tehotenstvo bez prehnaného kofeínu: Ako zvládať túžbu po káve?
Kofeín je psychický stimulant. Pôsobí povzbudivo na našu centrálnu nervovú sústavu. Najznámejšími zdrojmi kofeínu sú určite káva a čaj. Ale kofeín obsahujú aj iné plodiny – napr. kakao či guarana. Aj keď konzumácia kofeínu počas tehotenstva a dojčenia v primeraných množstvách nie je spájaná so zdravotnými rizikami, odporúča sa počas obdobia tehotenstva obmedziť jeho príjem.
8 min.
Čítať viac
Viete, ako správne okúpať novorodenca?
Viete, ako správne okúpať novorodenca?
Obdobie tehotenstva je pre oboch rodičov časom radostného očakávania bábätka. Na príchod nového človiečika sa treba patrične pripraviť – nakúpiť a pozháňať množstvo vecí, zabezpečiť izbičku či naštudovať si rôzne veci. Avšak, pri tak veľkom množstve príprav sa môže stať, že niekedy pozabudneme na tie najbežnejšie a najzákladnejšie úkony – napríklad, ako novorodenca okúpať.
9 min.
Čítať viac