Späť na Rady lekárnika

Stojí za ňou dedičnosť, ale aj strava. Ako sa ochorenie dna prejavuje?

9 min.
Stojí za ňou dedičnosť, ale aj strava. Ako sa ochorenie dna prejavuje?

Dna je ochorenie, ktoré možno nie je veľmi časté a známe, no jeho existenciu opísal už sám Hippokrates. V tej dobe postihovala najmä ľudí z vyšších sociálnych vrstiev, ktorí žili v hojnosti, a konzumovali mnoho jedla. Dnes sa toto ochorenie týka všetkých. Nadmerná konzumácia alkoholu a údenín či iné ochorenia, ako cukrovka a obezita, patria k rizikovým faktorom vzniku dny. Chcete sa dozvedieť viac o tomto ochorení, máte na neho predispozíciu alebo poznáte niekoho, kto ním trpí? V tomto článku nájdete všetko potrebné.

  1. Čo je to ochorenie dna?
  2. Čo je kyselina močová?
  3. Prečo dochádza k hromadeniu kyseliny močovej v tele?
  4. Ako sa prejavuje choroba dna?
  5. Ako sa ochorenie diagnostikuje?
  6. Ako sa dna dá liečiť?
  7. Kedy vyhľadať lekára?

Čo je to ochorenie dna?

Dna je ochorenie spôsobené metabolickou poruchou nášho organizmu, do ktorého sa zapájajú zápalové procesy. Známa je aj pod názvom podagra alebo lámka. Jej hlavným znakom je zvýšená hladina kyseliny močovej, ktorá sa v tele hromadí najmä v kĺboch. Príčinou je nadmerná produkcia purínových báz alebo ich nedostatočné vylučovanie obličkami von z organizmu. Príznaky a ťažkosti sú spôsobené dvoma faktormi:

  • zvýšením produkcie kyseliny močovej, ktorá sa vyzráža v tele vo forme minikryštálikov nátrium urátu,
  • vznikom zápalovej reakcie na dané kryštáliky.

Čo je kyselina močová?

Na začiatok treba podotknúť, že kyselina močová sa v organizme produkuje neustále. Je produktom metabolizmu, presnejšie rozkladu purínov, ktoré prijímame v potrave z mäsa, rýb či piva. Preukázalo sa, že kyselina močová má zaujímavú funkciu v imunitnom systéme. Poškodené bunky ju produkujú ako „signál nebezpečenstva“. Na základe neho sa oznámi imunitnému systému potreba vytvorenia imunitnej reakcie voči danej bunke. (Matzinger 2002). Jednoducho, bunka si sama nasadí putá v podobe kyseliny močovej a zavolá na seba policajtov, teda imunitné bunky, ako makrofágy, ktoré ju potom zlikvidujú.

Ako vzniká kyselina močová v našom tele? 

Môže za to tvorba a rozklad purínových báz – adenínu a guanínu. Tie sa nachádzajú v tele naozaj často, najmä v našej DNA či molekulách ATP (adenozíntrifosfát). DNA obsahuje genetickú informáciu, ktorá slúži ako návod pre život našich buniek. ATP sa dá prirovnať k plechovke energetického nápoja, vďaka ktorému majú bunky dostatok energie na správne fungovanie. Puríny slúžia aj ako neurotransmitery, teda látky prenášajúce informácie, ako napr. adenozín je schopný riadiť funkciu srdcovo-cievneho aj nervového systému. Jednou z úloh metabolizmu je rozkladať zložité látky na jednoduchšie. Obe purínové bázy, adenín aj guanín, sú takto rozkladané enzýmom xantín dehydrogenáza na jednoduchšiu kyselinu močovú.

Prečo dochádza k hromadeniu kyseliny močovej v tele?

Hromadenie kyseliny močovej, tzv. hyperurikémiu, môže spôsobiť:

  • genetická porucha metabolizmu napr. určitého enzýmu (Lesch-Nyhanov syndróm)...,
  • genetická porucha urátových transportérov (a zvýšená spätná resorpcia kyseliny močovej do tela),
  • zvýšený bunkový obrat (produkcia kyseliny a smrť buniek) pri tvorbe krvných zložiek rakovinového aj nerakovinového pôvodu, napr. leukémia, hemolytická anémia,
  • otrava olovom,
  • nadmerný príjem purínov v strave,
  • znížené vylučovanie obličkami,
  • užívanie niektorých liečiv.

Strava obsahujúca nasledovné potraviny podmieňuje vznik hyperurikémie:

  • červené mäso, mäsové vývary, divina a mastné údeniny,
  • vnútornosti (pečeň, obličky, brzlík),
  • morské ryby, rybie konzervy (sardinky a šproty),
  • morské plody (mušle, krevety, ustrice...),
  • droždie, silné kakao a čaj,
  • plesňové syry a mastné údené syry,
  • alkohol (pivo a destiláty),
  • čokoláda, marcipán,
  • ostré koreniny, horčica, sójová omáčka a worchester,
  • špenát, kapusta, chren, cesnak, hrach, šošovica a huby.

Nedostatočné vylučovanie kyseliny močovej obličkami vie byť podmienené viacerými faktormi. Medzi ne patria:

  • obličková nedostatočnosť,
  • dehydratácia,
  • metabolické acidózy organizmu,
  • chronické zlyhávanie srdca a infarkt myokardu.

Keďže kyselina močová sa vylučuje hlavne močom, nedostatočná funkcia obličiek či dehydratácia spôsobí to, že kyselina sa nevylúči v takom množstve, ako by bolo potrebné. Namiesto toho ostáva vo väčších množstvách v organizme. Metabolické acidózy, teda metabolické prekyslenie organizmu, spôsobujú znížené vylučovanie kyseliny močovej obličkami. Laktátová acidóza nastáva pri hypoxii (nedostatku kyslíka), sepse, ochoreniach obličiek, pečene a pri infarkte myokardu. To isté platí pre pacientov trpiacich ketoacidózou. Ketoacidóza nastáva pri nízkom príjme cukrov, kedy telo na výrobu energie nepoužíva cukry, ale tuky. Pri rozklade tukov sa produkujú ketóny, z ktorých sa tvorí energia. Pri nebezpečnom nahromadení ketónov v tele v dôsledku chýbajúceho inzulínu (diabetická ketoacidóza) alebo v kombinácii s konzumáciou alkoholu (alkoholická ketoacidóza) sa môže vyskytnúť hyperurikémia. Nakoľko pri chronickom zlyhávaní srdca dochádza aj k zníženiu funkcie obličiek, pacienti najmä v pokročilom veku nedostatočne vylučujú kyselinu močovú a ich predispozícia na vznik ochorenia dna je vyššia. Obezita odkazuje hlavne na nedostatočný pohyb a konzumáciu vysokopurínovej stravy. Dna častejšie postihuje mužov v strednom a vyššom veku v porovnaní so ženami.

Medzi liečivá zvyšujúce hladinu kyseliny močovej patria

  • salicyláty (napr. kyselina acetylsalicylová ako liek proti bolesti a horúčke),
  • diuretiká (liečivá zvyšujúce vylučovanie vody z tela),
  • imunosupresíva cyklosporín a takrolimus (liečivá potláčajúce imunitnú odpoveď),
  • antituberkulotiká, ako pyrazinamid a etambutol.
Vedeli ste, že...?

Ostatné cicavce okrem človeka a vyšších primátov vedia kyselinu močovú ešte ďalej rozložiť pomocou enzýmu urikáza na allantoín, ktorý sa aj jednoduchšie vylučuje. Mutáciou génu tvoriaceho tento enzým vplyvom evolúcie zanikla schopnosť tvorby urikázy v našom organizme.

Ako sa prejavuje choroba dna?

Normálne hladiny kyseliny močovej sú v rozpätí 4 až 6,8 mg/dL v sére. Zvýšenie hladiny nad 7 mg/dL (420 μmol/l) u mužov a 6,0 mg/dL (360 μmol/l) u žien sa označuje ako hyperurikémia. Môžeme ju považovať za prvú bezpríznakovú fázu dny.

Druhú fázu predstavuje akútny dnavý záchvat. Záchvat môže byť vyvolaný dlhým státím, nedodržiavaním diéty, nadmernou konzumáciou alkoholu, úrazom alebo stresom. Jeho príčinou je obalenie kryštálikov nátrium urátu imunoglobulínom G, ktorý spustí zápalovú reakciu v organizme. Výsledkom je synovitída, teda zápal synoviálnej blany, ktorá sa nachádza okolo kĺbu, a jej funkciou je produkcia synoviálnej tekutiny. Tá je kľúčová pre správny pohyb kĺbu, pretože kĺb riadne premaže, a bráni nadmernému treniu kostí. Väčšinou sa tento akútny záchvat týka iba jedného kĺbu, najčastejšie kĺbu palca na nohe, členku, zápästia či kolena. Má veľmi rýchly spád s vrcholom od 6 do 12 hodín a zvyčajne začína v noci alebo ranných hodinách. Kĺb je veľmi bolestivý a opuchnutý, koža okolo neho je citlivá a môže byť aj teplá a začervenaná. Bolesť je natoľko silná, že pacient počas tohto stavu nedokáže vystáť ani prikrytie miesta prikrývkou. Okrem príznakov, týkajúcich sa postihnutého kĺbu, môže záchvat sprevádzať aj horúčka, zimnica a zvýšený počet leukocytov v krvi. Spontánny ústup príznakov možno očakávať do 10 - 14 dní, v kombinácii s liečbou príznaky ustúpia skôr.

Obdobie medzi dvoma akútnymi dnavými záchvatmi sa nazýva interkritické obdobie. Doba jeho trvania sa pohybuje od dní do mesiacov. Prichádza obdobie zmiernenia príznakov. Ak však sa záchvaty často opakujú a ich výskyt nie je obmedzený iba na jeden kĺb, ale prechádza na viac ako 5 kĺbov, ochorenie prechádza do posledného štádia – chronickej dnavej artritídy.

Pri chronickom štádiu dnavej artritídy sú kĺby neustále opuchnuté a kryštáliky sa ukladajú nielen v kĺboch dolných končatín, ale aj horných. Zápal kĺby deformuje a ich pohyb je bolestivý a obmedzený. Typickým znakom posledného štádia je tvorba tofov, zhlukov kryštálov kyseliny močovej. Tie sa ukladajú nielen v kĺboch, ale aj vo vnútorných orgánoch, v koži a pod ňou. Ich výskyt sa dá spozorovať v okolí chrupaviek na ušnici, na zápästiach, lakťoch a pri Achilllovej šľache na nohe.

Ako sa ochorenie diagnostikuje?

Na diagnostiku ochorenia je nutné potvrdiť prítomnosť mikrokryštálikov, nahromadených v synoviálnej tekutine kĺbu. Nutná je punkcia (vpich) dovnútra poškodeného kĺbu, vďaka čomu sa dna vie diagnostikovať aj v interkritickom pokojovom štádiu. Taktiež sa na vyšetrenie môže použiť materiál z tofu, ktorý sa chirurgicky odstráni, a skúma. Ak pacient trpí viac ako šiestimi príznakmi z nasledovných dvanásť, lekár môže skonštatovať, že sa jedná o pacienta s ochorením dna:

  1. viac ako jeden akútny dnavý záchvat,
  2. zápal dosiahne vrchol v priebehu jedného dňa,
  3. monoartritída (zápal jedného kĺbu),
  4. začervenanie kože nad kĺbom,
  5. citlivosť alebo opuch kĺbu palca na nohe,
  6. jednostranné postihnutie kĺbu palca na nohe,
  7. jednostranné postihnutie tarzálneho (priehlavkového) kĺbu,
  8. podozrenie na tofus,
  9. hyperurikémia,
  10. asymetrický opuch kĺbu (na röntgenovej snímke),
  11. subkortikálna cysta – nezhubná cysta na kosti (na röntgenovej snímke),
  12. negatívna kultivácia baktérií v synoviálnej tekutine pri ataku.

Ako sa dna dá liečiť?

Liečba dny patrí do rúk lekára. Hlavným cieľom liečby je zníženie hladiny kyseliny močovej na 6 mg/dL (360 μmol/l), rozpustenie kryštálikov a prevencia vzniku nových zhlukov.

Dôraz sa kladie na vyradenie rizikových potravín – mäsa, rýb, vnútorností, morských plodov... Odporúča sa vyhýbať aj konzumácii nadmerného množstvu alkoholu (hlavne piva) a dodržiavať pravidelný pitný režim aj počas akútnych záchvatov. Zvýšené hladiny kyseliny močovej možno znížiť pitím kávy, užívaním vitamínu C v primeraných dávkach či konzumovaním mlieka a mliečnych výrobkov a pitím alkalizujúcich minerálok. Dobrý vplyv na hodnoty urátov má aj primeraná fyzická aktivita a redukcia hmotnosti. Alternatívou rizikových potravín sú napríklad vajíčka, sladkovodné ryby a rastlinné tuky. 

Akútne záchvaty sa liečia kolchicínom a nesteroidnými antiflogistikami, najmä tých s vplyvom na vylučovanie kyseliny močovej, ako napríklad diklofenak, ibuprofén. V niektorých prípadoch je možným riešením aj vpichnutie glukokortikoidov priamo do kĺbu, ktoré pôsobia protizápalovo. Kolchicín nielen lieči dnavé záchvaty, ale zároveň predchádza ich ďalšiemu vzniku vďaka svojmu protizápalovému účinku. Úľavu poskytne aj oddych v posteli, vyloženie končatiny do vyššej polohy a aj prikladanie studených obkladov a lokálna kryoterapia, ktorá chladom poskytne úľavu od bolesti.

Alopurinol je vhodnou voľbou na dlhodobú liečbu dny. Je to liečivo, ktoré inhibuje xantín dehydrogenázu – enzým, ktorý z purínových báz tvorí kyselinu močovú. Z dlhodobého hľadiska sú vhodné aj liečivá zo skupiny urikozurík, teda lieky zvyšujúce vylučovanie kyseliny močovej z organizmu.

Poznáme aj rôzne výživové doplnky a čaje, obsahujúce výťažky z čerešne, vitamín C či iné bylinky pomáhajúce pri dne. O ich vhodnosti je potrebné sa poradiť s lekárom.

Enzycol DNA

140 kapsúl (100+40 zadarmo)
Na sklade >10ks
Môžete mať 13.5.2024
(0)
24,49 €

Agrokarpaty Bylinný čaj DNA

20x2 g nálevových vrecúšok
Na sklade >10ks
Môžete mať 13.5.2024
(0)
2,29 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 13.5.2024
(0)
16,99 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 13.5.2024
(0)
2,09 €
Na sklade 7 kusov
Môžete mať 13.5.2024
(1)
1,59 €

Dna nie je ochorenie, ktoré sa dá úplne vyliečiť. Dodržiavaním pravidiel a liečby sa vie pacient vyhýbať záchvatom a rýchlej progresii ochorenia. V prípade, že je dna liečená, je prognóza ochorenia dobrá.

Kedy vyhľadať lekára?

Pacient v rôznych štádiách choroby môže trpieť aj inými pridruženými ochoreniami, ako obezita, zvýšený krvný tlak, inzulínová rezistencia a zvýšený cholesterol. Ak pociťujete príznaky podobné akútnemu záchvatu dny alebo trpíte hyperurikémiou, navštívte lekára za účelom diagnostiky a sledovania parametrov daných ochorení.

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje:

  1. MATZINGER, Polly, 2002. The Danger Model: A Renewed Sense of Self. Science. Vol. 296, číslo 5566, s. 301–305. DOI 10.1126/science.1071059. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11951032/
  2. https://www.solen.sk/storage/file/article/f547facc275bda96bbe065dfd5be41ee.pdf
  3. https://www.solen.sk/storage/file/article/26f9cf40333156291b4d2a6a68723c8e.pdf
  4. https://www.sav.sk/journals/rheum/full/rh198b.pdf
  5. https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/dna-aktualny-pohlad
  6. https://www.sav.sk/journals/rheum/full/rh198b.pdf
  7. https://mudr-liptakova.sk/blog/dieta-pri-dne
Predmenštruačný syndróm – ako zmierniť jeho príznaky
Mohlo by vás zaujímať
Predmenštruačný syndróm – ako zmierniť jeho príznaky
Účinky Koenzýmu Q10 – prečo je dôležitý?
Účinky Koenzýmu Q10 – prečo je dôležitý?
Koenzým Q10 je látka, ktorú nájdeme prakticky v každej bunke nášho tela, kde sa podieľa na mnohých funkciách. Často sa označuje ako prirodzený životabudič, ktorý organizmu dodáva energiu, no okrem toho má na naše telo mnoho iných priaznivých účinkov. Ktoré sú to? Dočítate sa v nasledujúcich riadkoch.
6 min.
Čítať viac
Všetko o ovulácii - príznaky, dĺžka, výpočet
Všetko o ovulácii - príznaky, dĺžka, výpočet
U žien počas každého mesiaca prebiehajú určité cyklické zmeny v pohlavných orgánoch. Tieto zmeny sú spôsobené kolísaním hladiny pohlavných hormónov. Často omieľaným je práve menštruačný cyklus, kedy sa zmeny týkajú sliznice maternice. Avšak, počuli ste už o ovulačnom cykle? Nastáva približne na 14. deň 28-dňového cyklu a má kľúčovú úlohu v otehotnení. Ako zistím, kedy mám ovuláciu, a prečo je pre…
8 min.
Čítať viac