Späť na Produkty

Účinky Koenzýmu Q10 – prečo je dôležitý?

6 min.
Účinky Koenzýmu Q10 – prečo je dôležitý?


Koenzým Q10 je látka, ktorú nájdeme prakticky v každej bunke nášho tela, kde sa podieľa na mnohých funkciách. Často sa označuje ako prirodzený životabudič, ktorý organizmu dodáva energiu, no okrem toho má na naše telo mnoho iných priaznivých účinkov. Ktoré sú to? Dočítate sa v nasledujúcich riadkoch.

  1. Čo je to koenzým Q10?
  2. Koenzým Q10 a vysoký tlak
  3. Koenzým Q10 a jeho účinky na pleť
  4. Ďalšie účinky koenzýmu Q10
  5. Pre koho je koenzým Q10 dôležitý?
  6. Kde získať koenzým Q10?
  7. Ako správne dávkovať koenzým Q10?

Čo je to koenzým Q10?

Koenzým Q10, označovaný aj CoQ10, ubichinón alebo vitamín Q10, je vitamínom podobná látka, ktorá sa nachádza vo všetkých bunkách ľudského tela a je životne dôležitá pre vznik energie. CoQ10 sa v organizme tvorí za využitia vitamínov, ako riboflavín (B2), niacín (B3), pyridoxín (B6), kyselina listová (B9). Vo vyšších koncentráciách sa nachádza v bunkách s vysokými požiadavkami na energiu, a teda v srdci, pečeni, vo svaloch, v pankrease, v pľúcach a obličkách.

Okrem vlastnej tvorby, ktorá je hlavným zdrojom CoQ10, je tiež prijímaný stravou. Nachádza sa hlavne v 

  • mäse – a to najmä v pre nás netypickom sobom mäse, ďalej tiež hovädzom, bravčovom a kuracom mäse,
  • rybách – najvyšší obsah majú makrely, slede a sardinky,
  • vo vajciach,
  • mliečnych výrobkoch,
  • rastlinných olejoch,
  • orechoch, bôboch a semenách.

Koenzým Q10 a vysoký tlak

CoQ10 má priaznivý vplyv na srdcovo-cievny systém a celkovo priaznivo ovplyvňuje aj priebeh srdcovo-cievnych ochorení. Navyše priaznivo ovplyvňuje zvýšené hodnoty tlaku krvi u ľudí trpiacich hypertenziou, významne znižuje systolický (vrchný) aj diastolický (spodný) tlak krvi. Pôsobí tiež proti vývoju aterosklerózy (kôrnateniu tepien) tak, že bráni oxidácii LDL cholesterolu (tzv. „zlého cholesterolu“), a tým vzniku oxidovaných častíc LDL, ktoré sú aterogénne (usádzajú sa v stene ciev). Okrem toho má slabý antiagregačný účinok na trombocyty (zabraňuje ich zhlukovaniu), čo môže mať význam v prevencii vzniku trombóz. Jeho deficit bol potvrdený aj pri srdcovom zlyhávaní.

Koenzým Q10 a jeho účinky na pleť

Množstvo vlastného CoQ10 v pokožke starnutím klesá. Pri perorálnom príjme koenzýmu (stravou, výživovými doplnkami) je preukázateľný jeho pozitívny vplyv na pleť. V klinických štúdiách takto prijímaný CoQ10 zmiernil zhoršovanie elasticity pokožky a niektoré viditeľné známky starnutia, zlepšila sa hladkosť pokožky a zjemnili sa vrásky.

Vďaka svojim energizujúcim a antioxidačným účinkom je tiež bežnou zložkou kozmetických prípravkov.

Ďalšie účinky koenzýmu Q10

  • Koenzým Q10 sa vďaka svojim účinkom využíva ako doplnková liečba v terapii kardiovaskulárnych (srdcovo–cievnych) ochorení, ako napríklad vysoký krvný tlak, srdcové zlyhávanie, ateroskleróza a iné.
  • Má tiež pozitívny vplyv na imunitu. Pri pravidelnom užívaní stimuluje imunitný systém, prispieva k vyššej odolnosti voči infekciám a zvyšuje hladiny protilátok.
  • Užívanie koenzýmu Q10 zlepšuje klinické príznaky ochorenia ďasien zvaného parodontitída. Zmierňuje zápal a pohyblivosť zubov.
  • Významný efekt bol zaznamenaný v liečbe pacientov s chronickým zlyhávaním obličiek.
  • Vo vysokých dávkach pomáha spomaľovať aj progresiu neurodegeneratívnych ochorení, ako je Parkinsonova či Huntingtonova choroba.
  • Preukázateľne pomáha v liečbe niektorých foriem mužskej neplodnosti, migrény, nadváhy.
  • Pomáha predchádzať niektorým komplikáciám v súvislosti s ochorením diabetes mellitus (cukrovka).
  • Okrem toho sa CoQ10 zaraďuje medzi základné, prirodzene sa vyskytujúce antioxidanty (teda látky, ktoré zabraňujú oxidačnému stresu, a tým poškodeniu buniek).

Pre koho je koenzým Q10 dôležitý?

Na tvorbe koenzýmu Q10 v tele sa podieľa enzým zvaný HMG-CoA reduktáza, ktorý sa podieľa tiež na tvorbe cholesterolu. Látky, ktoré tlmia aktivitu tohto enzýmu, nazývané statíny, ktoré sa používajú na liečbu zvýšených hladín cholesterolu, teda znižujú aj koncentráciu CoQ10 v tele. Preto je pre ľudí, ktorí užívajú tieto liečivá, dôležité dopĺňať ho do tela vo zvýšenej miere. Jeho hladina klesá aj u starších ľudí, ľudí s neurodegeneratívnymi, kardiovaskulárnymi a nádorovými ochoreniami, diabetikov a ľudí trpiacich Parkinsonovou chorobou. Okrem toho je vhodný aj pre mladších ľudí, keďže jeho produkcia v tele sa po 30. roku života začína postupne znižovať.

Kde získať koenzým Q10?

V ľudskom tele sa tvorí z tuku v potrave. Pokiaľ však nemáme stravu bohatú na CoQ10, je vhodné ho do tela dostať v podobe výživových doplnkov, ktoré sú na našom trhu dostupné v rôznych silách – od 15 mg až po 120 mg. Dostupné sú aj produkty s obsahom CoQ10, ktorý je získavaný prirodzeným biologickým procesom – fermentáciou z kvasníc, vďaka čomu je totožný s prirodzeným, telu vlastným CoQ10, ktorý je okamžite využiteľný. Vhodné sú tiež produkty obsahujúce okrem CoQ10 aj iné látky, ako napr. vitamín E a selén, ktoré tiež pôsobia antioxidačne, prípadne vitamín B1, ktorý prispieva k správnej funkcii nervového systému, psychiky a srdca.

Na sklade >10ks
Môžete mať 30.4.2024
(0)
12,49 €

Treba povedať, že suplementačná liečba koenzýmom Q10 je všeobecne považovaná za bezpečnú, avšak, často je z hľadiska použitej dávky nepostačujúca. Preto je dobré voliť produkty s vyšším obsahom CoQ10 v jednej kapsule. Opatrní by však mali byť ľudia užívajúci liek warfarín na riedenie krvi, keďže CoQ10 znižuje jeho účinok. Preto by sa u tejto skupiny pacientov nemal užívať bez lekárskeho dozoru. Poradiť s lekárom ohľadom užívania CoQ10 by sa mali tiež diabetici, osoby užívajúce lieky na vysoký krvný tlak, osoby trpiace nízkym tlakom krvi a tehotné a dojčiace ženy.

Ako správne dávkovať koenzým Q10?

Dávkovanie CoQ10 je individuálne, v závislosti od potreby a účelu užívania jednotlivca. Aj keď zatiaľ nebola stanovená jeho štandardná denná dávka, obvyklá dávka pre dospelého človeka je 30 - 60 mg na deň, pri zvýšenom tlaku, prípadne pri iných srdcovo-cievnych ochoreniach, môže jeho dávka byť aj 2x 60 – 100 mg na deň. Vyššie dávky boli tiež použité v rámci štúdií u pacientov s migrénami, prípadne cukrovkou.

Ako bezpečná dávka sa udáva do 1200 mg na deň, vysoké dávky, (3500 mg/deň), sa vo všeobecnosti tolerujú dobre, je tu však riziko nežiaducich účinkov zo strany tráviaceho traktu. Treba však povedať, že takého vysoké dávky sa neodporúčajú pri samoliečbe, ale patria do rúk lekára. Z hľadiska samoliečby treba dodržiavať odporúčané dávkovanie podľa výrobcu daného produktu.

Koenzým Q10 je v tuku rozpustná látka, a preto je vhodné užívať ho spolu s jedlom obsahujúcim tuk, čo môže výrazne zlepšiť jeho absorpciu v tele.

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje:

  1. https://www.researchgate.net/publication/280781575_Coenzyme_q10_koenzim_q10
  2. https://is.muni.cz/th/nct8a/Pobockova_Paulina__Bakalarska_praca_CoQ10.pdf
  3. https://www.researchgate.net/publication/306385727_The_effect_of_dietary_intake_of_coenzyme_Q10_on_skin_parameters_and_condition_Results_of_a_randomised_placebo-controlled_double-blind_study_The_Effect_of_Dietary_Intake_of_Coenzyme_Q10_on_Skin_Paramet
Hemoroidy sa dajú vyliečiť. Tak prečo nimi trpieť?
Mohlo by vás zaujímať
Hemoroidy sa dajú vyliečiť. Tak prečo nimi trpieť?
Aký význam majú pre nás sacharidy?
Aký význam majú pre nás sacharidy?
Sú strašiakom najmä pre ľudí, ktorí bojujú so svojou postavou. Ide o sacharidy, teda cukry, ktoré sú spolu s bielkovinami a tukmi základnými živinami, ktoré naše telo potrebuje. Sú súčasťou mnohých potravín, nielen sladkostí. Prírodným zdrojom energie je glukóza, ktorá sa taktiež nazýva ako hroznový cukor. Dlhodobo zvýšená hladina glukózy v krvi vedie k cukrovke. Prečo sú pre nás sacharidy…
7 min.
Čítať viac
Stojí za ňou dedičnosť, ale aj strava. Ako sa ochorenie dna prejavuje?
Stojí za ňou dedičnosť, ale aj strava. Ako sa ochorenie dna prejavuje?
Dna je ochorenie, ktoré možno nie je veľmi časté a známe, no jeho existenciu opísal už sám Hippokrates. V tej dobe postihovala najmä ľudí z vyšších sociálnych vrstiev, ktorí žili v hojnosti, a konzumovali mnoho jedla. Dnes sa toto ochorenie týka všetkých. Nadmerná konzumácia alkoholu a údenín či iné ochorenia, ako cukrovka a obezita, patria k rizikovým faktorom vzniku dny. Chcete sa dozvedieť…
9 min.
Čítať viac