Späť na Produkty

Viete, aké probiotiká sú vhodné pre vaše deti, a kedy by ich mali užívať?

8 min.
Viete, aké probiotiká sú vhodné pre vaše deti, a kedy by ich mali užívať?

Počúvame o nich z každej strany, sú vhodné na úpravu črevnej mikroflóry, pri užívaní antibiotík, dokonca podporujú fungovanie imunitného systému. Probiotiká. Na trhu je ich obrovské množstvo a veľa z nich má odlišné zloženie. Ako sa v tejto spleti vyznať? A aký druh je pre naše deti najvhodnejší? Čítajte ďalej.

  1. Prečo by mali vaše deti užívať probiotiká?
  2. Aké probiotiká sú vhodné pre deti?
  3. Probiotiká pre deti od narodenia
  4. Probiotiká pre deti od 3 rokov
  5. Probiotiká pre deti na imunitu
  6. Probiotiká pre deti na trávenie
  7. Probiotiká pre deti pri hnačke
  8. Ako správne užívať probiotiká?
  9. Ako užívať probiotiká s antibiotikami?
  10. Ako dlho užívať probiotiká?

Prečo by mali vaše deti užívať probiotiká?

Keď nadíde tá dlho očakávaná chvíľa, kedy príde na svet potomok, každý rodič chce pre neho len to najlepšie. Okrem radosti z dieťaťa tak nastáva aj sledovanie a pozorovanie, či mu nič nechýba. V tomto období, keď nám ešte dieťa samo nevie povedať, čo ho trápi, veľa o jeho stave napovie plienka, resp. jej obsah.

Užívanie probiotík je pri novorodencoch významné v mnohých ohľadoch. Sú prospešné v prevencii rozvoja nekrotizujúcej enterokolitídy, ochorenia, ktoré patrí k najzávažnejším u predčasne narodených detí, a je častou príčinou chirurgického zásahu. Štúdie ukazujú, že probiotiká znižujú riziko jej rozvoja u detí narodených pred 33. týždňom tehotenstva.

Pri dojčatách a starších deťoch je ich užívanie užitočné na ochranu, ale tiež liečbu tráviaceho traktu pri infekciách vyvolávajúcich hnačkové ochorenia. Pri tomto type ochorení nastáva nerovnováha črevnej mikroflóry, kedy dochádza k množeniu buniek pôvodcu infekcie a prospešné probiotické kultúry sú potláčané.

Ďalšiu významnú funkciu zohrávajú probiotiká v prevencii rozvoja alergických ochorení u detí. Rovnako tak sú schopné stimulovať pohyb stolice v črevách, čo je vhodné pri zápche. U detí s laktózovou intoleranciou dochádza ich užívaním k zlepšovaniu tolerancie potravín s obsahom laktózy. V neposlednom rade sú schopné priaznivo stimulovať imunitný systém a sú vhodné aj pri dojčenských kolikách.

Aké probiotiká sú vhodné pre deti?

Medzi najviac preštudované probiotické kultúry na svete, vrátane rozsiahleho výskumu u detí, patrí Lactobacillus Rhamnosus GG (LGG). LGG znižuje trvanie akútnej hnačky a významne tiež znižuje trvanie hnačky vyvolanej rotavírusom, ktorá je podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb najčastejšou príčinou hnačky detí na celom svete.

Užívanie antibiotík dá zabrať nejednému dospelákovi, výnimkou nie sú ani naše ratolesti. Pri ich podávaní totiž dochádza aj k ničeniu prospešných baktérií v črevnom systéme, a to môže spôsobovať rad ťažkostí, ako sú hnačka, nevoľnosť, nadúvanie či bolesti brucha. LGG výrazne znižuje pravdepodobnosť vzniku týchto nežiaducich účinkov. Okrem priaznivých účinkov na tráviaci trakt má LGG prínos taktiež pre imunitný systém. Svojimi účinkami prispieva k celistvosti črevnej bariéry a stimuluje vrodenú aj získanú imunitnú odpoveď. Imunitný systém detí sa stále len vyvíja a v kolektívoch, ako je škôlka a škola, je vystavovaný stále novým a novým patogénom. Štúdie ukazujú, že LGG môže podporou imunitného systému prostredníctvom tráviaceho traktu pomôcť predchádzať a znižovať trvanie a závažnosť nielen črevných infekcií, ale aj infekcií dýchacích ciest u detí.

Ďalším veľmi dobre preštudovaným kmeňom je Bacillus subtilis DE111, ktorý sa, podobne ako LGG, prirodzene nachádza v črevách. Je to vysoko stabilný kmeň, schopný vytvárať spóry, aby sa chránil pred kyslým prostredím žalúdka, kým nevstúpi do prostredia zrelého na germináciu (klíčenie), ako je tenké črevo.

Má množstvo benefitov, ktoré boli potvrdené aj viacerými štúdiami:

  • udržiava zdravú črevnú mikroflóru a obmedzuje rast patogénnych baktérií,
  • v čreve vytvára priaznivé podmienky pre rast prospešných baktérií,
  • podporuje prirodzenú imunitnú reakciu črevných buniek,
  • komunikuje s črevnými bunkami za účelom zachovania funkcie črevnej bariéry.

Probiotiká pre deti od narodenia

Črevo novorodencov je v podstate sterilné, k jeho prvému osídľovaniu dochádza zhruba 12 až 24 hodín po pôrode. Toto osídľovanie je potom ovplyvňované typom výživy, pričom pomer baktérií je odlišný u dojčených detí a u detí kŕmených umelou výživou. Mikroflóra detí sa mení na dospelú v priebehu 24 mesiacov, pričom táto dĺžka je ovplyvnená aj zložením stravy.

Materské mlieko poskytne novorodencovi, okrem iných prospešných látok, aj potrebné probiotiká. Pokiaľ dieťa dojčené nie je, je vhodné ich dopĺňať. Okrem toho je podávanie probiotických kmeňov vhodné aj pri deťoch, ktoré prišli na svet cisárskym rezom, u predčasne narodených detí, prípadne u detí, ktoré trápia črevné problémy, ako hnačka, zápcha či dojčenská kolika. Deťom, ktorých rodičia sú alergici, je dôležité podávanie probiotík s obsahom LGG. Tým sa u nich zníži riziko vývinu alergie alebo ekzému. Pre deti od narodenia je vhodné zvoliť probiotikum vo forme kvapiek, vzhľadom na pohodlné dávkovanie a ľahkú aplikáciu.

Probiotiká pre deti od 3 rokov

Pre staršie deti je na výber širšie spektrum liekových foriem. Pre tie, ktoré majú problémy s prehĺtaním, možno zvoliť kvapky, pre iné zas cmúľacie tablety či kapsuly na prehĺtanie. Obľúbené sú tiež probiotiká vo forme chutných ovocných bonbónov s vysokým podielom ovocnej zložky a príchuťou lesného ovocia. Tieto bonbóny sú navyše bez alergénov, bez laktózy, bez lepku a sú vyrobené z prírodných zdrojov. 

Probiotiká pre deti na imunitu

Detská imunita sa vyvíja už počas tehotenstva, postupom času sa tvoria zložky nešpecifickej a špecifickej imunity, ktorých vývoj pokračuje aj po narodení. Imunitný systém malých detí je ešte nezrelý, preto sú náchylnejšie na infekcie, obzvlášť ak sa pohybujú v kolektíve, prípadne inom prostredí s vyšším výskytom mikroorganizmov. Najčastejšími ochoreniami detí v skorom veku sú infekcie dýchacích ciest.

Na detskú obranyschopnosť vplýva viacero aspektov:

  • genetika,
  • nezrelosť imunitného systému do určitého veku,
  • rôzne ochorenia a iné zdravotné problémy,
  • strava (vitamíny, minerály a iné látky dôležité pre organizmus),
  • prostredie, v ktorom dieťa vyrastá, a v ktorom sa nachádza (napr. smog v meste),
  • celkový životný štýl (pobyt na čerstvom vzduchu, pohyb, oddych, relax, spánok a otužovanie).

Viac ako 70 % imunitných buniek sa nachádza v čreve. Počas života však vplyvom rôznych situácií môže nastať nerovnováha mikroorganizmov v čreve, ktorú je potrebné obnoviť. Probiotiká majú schopnosť stimulovať a modulovať imunitný systém a niektoré kmene vykazujú aj účinnú antivírusovú aktivitu. Hlavným mechanizmom ich účinku je interakcia s črevnými bunkami a stimulácia špecifických látok, ktoré sú schopné pomáhať zneškodňovať vírusy. Okrem toho môžu probiotiká posilniť vrodenú imunitnú odpoveď v pľúcach a podporiť produkciu protilátok v dýchacom trakte.

Probiotiká pre deti na trávenie

Probiotiká majú schopnosť na seba viazať škodlivé baktérie v tráviacom trakte, niektoré kmene produkujú látky, ktoré sú pre črevné patogény toxické. Týmto svojim účinkom zlepšujú trávenie, obnovujú črevnú mikroflóru, napr. po užívaní antibiotík, a okrem toho zmierňujú ďalšie príznaky črevných ochorení, ako sú plynatosť alebo nadúvanie.

Probiotiká pre deti pri hnačke

Probiotiká majú na tráviaci trakt detí preukázateľne pozitívny vplyv, pričom najviac štúdií bolo publikovaných pri infekčných hnačkách a hnačkách spojených s užívaním antibiotík. Kmeň LGG je navyše účinný v liečbe akútnej rotavírusovej hnačky. 

Pri hnačke je priaznivá bakteriálna flóra v čreve narušená a probiotiká sa podieľajú na jej úprave. Okrem toho produkujú látky s antimikróbnou aktivitou a prostredníctvom nich ovplyvňujú hnačku aktiváciou alebo deaktiváciou metabolitov, ktoré ju vyvolávajú.

Ako správne užívať probiotiká?

Správne užívanie je závislé na liekovej forme. Probiotiká v kvapkovej forme je potrebné pred použitím dobre pretrepať a nepridávať do horúceho nápoja alebo jedla, keďže by mohlo dôjsť k poškodeniu živých kultúr. Cmúľacie formy sa nechajú voľne rozpustiť v ústach. Kapsuly sa zapijú dostatočným množstvom vody, pričom sa neodporúča zapíjať ich horúcimi nápojmi. Niektoré kapsuly sa môžu aj otvoriť a ich obsah vysypať do jedla, prípadne nápoja.

Užívanie v závislosti na jedle je individuálne podľa zloženia konkrétneho produktu. Niektoré sa musia užívať po jedle, iné dovoľujú užívanie aj nalačno. Dôležité je tiež ich správne skladovanie. V závislosti od druhu je niektoré prípravky vhodné skladovať po otvorení v chladničke. Všetky tieto informácie sú uvedené na vonkajšom obale konkrétneho prípravku.

Ako užívať probiotiká s antibiotikami?

Antibiotiká sú látky, ktoré sú predpisované kvôli ich schopnosti bojovať proti baktériám, a sú teda určené na liečbu bakteriálnych infekcií. V závislosti od typu pôsobia buď na viac druhov baktérií zároveň (širokospektrálne) alebo sa zameriavajú na jednu skupinu baktérií (úzkospektrálne). Okrem toho, že bojujú proti škodlivým baktériám, žiaľ, ničia aj baktérie v čreve, ktoré sú pre naše zdravie prospešné. Aby tieto škody na tráviacom trakte boli čo najmenšie, je vhodné popri antibiotikách užívať aj probiotiká. Ak by sme ich ale podali súčasne, ich efekt by sa pôsobením antibiotík mohol oslabiť. Preto je nutné probiotiká podávať s časovým odstupom 2 – 4 hodiny od antibiotík.

Ako dlho užívať probiotiká?

Keďže sa probiotické mikroorganizmy z tela pomerne rýchlo vylučujú, na dosiahnutie ich účinku je potrebné ich pravidelné podávanie. Probiotiká majú výbornú toleranciu, preto sa netreba báť ani ich dlhodobého užívania.

Aktuálne nedostupný
(0)
13,29 €

TOTO Detské ovocné Probio

60 žuvacích pastiliek lesné ovocie
Na sklade >10ks
Môžete mať 6.5.2024
(5)
11,29 €

Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie.

Zdroje:

https://www.solen.sk/storage/file/article/785e2defa6e11c8924b954161b6d68c1.pdf

https://www.solen.sk/storage/file/article/Mego.pdf

https://www.solen.sk/storage/file/article/1f081057cd430ac3cac498fbd4329cc1.pdf

Trápi aj vás alergická pleť? Viete, ako sa o ňu starať a aké prípravky používať?
Mohlo by vás zaujímať
Trápi aj vás alergická pleť? Viete, ako sa o ňu starať a aké prípravky používať?
Ako sa zbaviť svrbenia konečníka a kedy je potrebné vyšetrenie?
Ako sa zbaviť svrbenia konečníka a kedy je potrebné vyšetrenie?
Svrbenie konečníka je veľmi nepríjemným zdravotným problémom, s ktorým sa ľudia často hanbia zdôveriť svojmu lekárovi alebo lekárnikovi. Ide o patologický stav, pri ktorom dochádza k podráždeniu sliznice análneho otvoru spojené so silným nutkaním na škriabanie. Obyčajne ide o krátkodobý nezávažný zdravotný problém, no v špecifických prípadoch môže signalizovať aj závažnejšiu príčinu. Ako tento…
9 min.
Čítať viac
Ako sa zbaviť vyrážok u detí 3. časť (Piata, šiesta a siedma detská choroba)
Ako sa zbaviť vyrážok u detí 3. časť (Piata, šiesta a siedma detská choroba)
Poznáte sedem detských chorôb? Väčšina z nich je vírusového pôvodu a medzi ich hlavné prejavy patrí aj výsev na koži. Pre každú z nich je však typický iný priebeh. V tomto článku si bližšie priblížime piatu, šiestu a siedmu detskú chorobu. Ide o infekčné ochorenia, ktoré sa ľahko šíria v detských kolektívoch. 
6 min.
Čítať viac