Vitamín K Bábätká
(0)Najpredávanejšie produkty
Obráťte sa prosím na našu infolinku , prípadne nám napíšte na eshop@vasalek.sk, kde vám náš tím poradí a skúsi nájsť vhodné riešenie.
Vitamín K patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Prispieva k správnej zrážanlivosti krvi a k udržaniu zdravých kostí. Poznáme jeho tri formy (K1, K2, K3).
Vitamín K1 (fylochinón) pôsobí v pečeni, kde sa podieľa na syntéze niektorých faktoroch zrážania krvi – je dôležitý pre správne zrážanie krvi, zabraňuje nadmernému krvácaniu (preto sa vitamínu K hovorí aj "protikrvácavý vitamín").
- Jeho zdrojom je zelená listová zelenina a niektoré rastlinné oleje.
- Používa sa ako prevencia krvácavých stavov – napríklad u novorodencov, ktorí majú prirodzene nízku hladinu vitamínu K, pri dlhodobom užívaní niektorých liekov (antibiotík alebo analgetík s obsahom salicylátov). Nie je dostupný vo forme výživových doplnkov.
Vitamín K2 (menachinón) – v menšom množstve ho produkujú baktérie hrubého čreva. Okrem toho sa nachádza v živočíšnej strave (mäso, jogurty, syry, vajcia) a vo fermentovaných potravinách.
- Má viac podtypov, pričom najúčinnejším je podtyp alebo izomér MK-7 – v porovnaní s inými formami vitamínu K2 sa vyznačuje najlepšou biologickou dostupnosťou a tým aj účinnosťou. Dostupný aj v niektorých výživových doplnkoch.
- Vitamín K2 prispieva k udržaniu zdravých kostí a zubov, a to tým, že do nich cielene smeruje vápnik (potrebný pre ich mineralizáciu) a, naopak, bráni ukladaniu vápnika do mäkkých tkanív (tepien a žíl).
- Dostatočný príjem vitamínu K2 je teda dôležitý
- ako prevencia rednutia kostí (osteoporózy), a to predovšetkým u žien počas a po menopauze a u seniorov, ktorým hrozí zvýšené riziko zlomenín
- a tiež pre zdravie srdcovo-cievneho systému.
- Pre zdravé kosti je však dôležitá kombinácia vitamín K2 + vitamín D3 + vápnik (takto sa nachádza aj v mnohých výživových doplnkoch).
Vitamín K3 (menadión) – syntetický vitamín, nie je určený ľuďom.
Nedostatok vitamínu K je zriedkavý. Prejaviť sa môže poruchami zrážania krvi (modriny, časté krvácanie z nosa či z ďasien, silné menštruačné krvácanie), nedostatočným vstrebávaním vápnika do kostí a zubov (rednutie kostí a následné zlomeniny, náchylnosť k zubným kazom), nadmerným ukladaním vápnika do ciev (vápenatením ciev).
O užívaní a vhodnom dávkovaní vitamínu K je však potrebné poradiť sa s lekárom, pretože môže vyvolávať interakcie s niektorými liekmi (napríklad často užívaným warfarínom, liekom s protichodným účinkom – pôsobí proti zrážaniu krvi).