Späť na Rady lekárnika

Vysoký očný tlak. Zistite príčinu a spôsoby jeho zníženia.

6 min.
Vysoký očný tlak. Zistite príčinu a spôsoby jeho zníženia.

Vysoké hodnoty očného tlaku môžu viesť ku komplikáciám, ako je napríklad glaukóm a s ním súvisiace trvalé poškodenie zraku. K jeho zvýšeniu dochádza v dôsledku nerovnováhy medzi tvorbou vnútroočnej tekutiny a jej odtokom. Jej hromadenie vedie k vzostupu tlaku. Príčiny, ktoré môžu viesť k jeho zvýšeniu, a možnosti, ako ho znížiť, si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch.

  1. Čo je vnútroočný tlak?
  2. Ako sa meria očný tlak?
  3. Aké sú normálne hodnoty očného tlaku?
  4. Príznaky vysokého očného tlaku
  5. Komplikácie vysokého očného tlaku
  6. Ako znížiť vysoký očný tlak?
  7. Čo má vplyv na vysoký očný tlak?
  8. Vysoký očný tlak u detí
  9. Kedy k lekárovi?

Čo je vnútroočný tlak?

Očný alebo vnútroočný tlak je dôležitým ukazovateľom zdravia očí. Jeho udržiavanie v normálnych hodnotách je nevyhnutné pre správne fungovanie oka a očných štruktúr. Je zodpovedný za zachovávanie správneho tvaru oka a zabraňuje jeho deformácii. Okrem toho vypudzuje tekutinu s odpadovými látkami, a tak bráni aj vzniku opuchov.

Ako sa meria očný tlak?

Meranie očného tlaku (tonometria) je vyšetrenie, ktoré je možné uskutočniť viacerými metódami. Najpoužívanejšie je bezkontaktné meranie, ktoré je aj najmenej nepríjemné. Takéto meranie môže využívať rôzne princípy, ale najčastejšie je založené na princípe prúdiaceho vzduchu. V prípade kontaktných metód dochádza k priamemu kontaktu prístroja s očnou rohovkou, čo nie je pre pacienta príjemné. Okrem toho pri ňom stúpa riziko chybného merania. Chyba môže nastať v dôsledku neúmyselného pohybu pacienta alebo v dôsledku abnormálneho zakrivenia rohovky. Stúpa tu aj riziko zanesenia infekcie do oka.

Aké sú normálne hodnoty očného tlaku?

Za normálne (fyziologické) hodnoty očného tlaku sa považuje rozptyl od 10 do 21 mmHg (milimetrov ortuťového stĺpca). Ak sa očný tlak nachádza v tomto rozmedzí, symbolizuje rovnováhu medzi tvorbou a odtokom vnútroočnej tekutiny. Ráno, resp. po prebudení je jeho hodnota najvyššia, ale počas dňa kolíše, a to až o 5 mmHg. Je to však individuálne a existujú aj výnimky. Niektorí ľudia (udáva sa približne 20 %) môžu mať najvyššiu hodnotu očného tlaku večer alebo môžu dosiahnuť jeho maximum aj dvakrát do dňa. 

V prípade, že hodnota očného tlaku je vyššia ako 21 mmHg, môže ísť o glaukóm, známy aj ako zelený zákal. Glaukóm predstavuje ochorenie očného nervu a je potrebné ho liečiť. Príčinou vysokého očného tlaku môže byť aj tzv. okulárna (očná) hypertenzia. Tá na rozdiel od glaukómu nesúvisí s poškodením nervu a nie vždy je v tomto prípade potrebná liečba. Okulárna hypertenzia nie je nikdy braná ako definitívna diagnóza. Aj napriek tomu, že nie vždy je potrebné ju liečiť, pacienti s vysokým očným tlakom musia byť pravidelne sledovaní.

Príznaky vysokého očného tlaku

Medzi typické prejavy zvýšeného očného tlaku patria občasné začervenanie a bolesti očí. Pri vysokých hodnotách môže dochádzať k bolestiam hlavy, nevoľnosti a vracaniu. Okrem toho môžu byť v prípade glaukómu prítomné:

  • zhoršené videnie a taktiež zhoršené vnímane svetelných podnetov,
  • zhoršenie zorného poľa,
  • pálenie/rezanie v oku,
  • pocit piesku v oku,
  • slzenie očí,
  • menej typickými sú tinitus (hučanie v ušiach) a tlak v uchu.

Dôležité je poznamenať, že v prípade očnej hypertenzie nejde o poškodenie zrakového nervu a nedochádza ani k zmenám v zornom poli.

V prípade, kedy pri glaukóme dôjde k vzostupu tlaku na hodnoty 40 – 60 mmHg v dôsledku uzavretia komorovo-dúhovkového uhla, hovoríme o glaukómovom šoku alebo záchvate. Vtedy sa prejavy vystupňujú a typické sú:

  • hmlisté videnie,
  • farebné dúhy okolo svetelného zdroja,
  • červené oči,
  • náhla a silná bolesť v oku alebo v jeho okolí,
  • silné bolesti hlavy,
  • nevoľnosť a vracanie.

V prípade tohto záchvatu je nutné bezodkladne vyhľadať lekára.

Komplikácie vysokého očného tlaku

Najbežnejšou komplikáciou zvýšeného očného tlaku je práve glaukóm. Ten sa najprv nemusí nijako prejavovať, postupom času pri jeho neliečení dochádza k poškodeniu zrakového nervu a následne k trvalej strate zraku.

Na okrajoch zorného poľa môže v dôsledku vysokého očného tlaku dochádzať k strate viditeľnosti. Okrem toho môže spôsobiť aj poškodenie šošovky, pričom sa zmení jej tvar, čo vedie k poškodeniu zraku.

Ako znížiť vysoký očný tlak?

Vnútroočný tlak je možné znížiť tromi spôsobmi:

  1. Konzervatívna liečba založená na podávaní očných kvapiek a liekov sa využíva hlavne v prípadoch, keď je vysoký očný tlak diagnostikovaný včas. V prípade neúspešnej liečby jedným liečivom sa volí kombinácia liečiv s rozdielnym mechanizmom účinku. V liečbe sa uplatňujú:
    • látky znižujúce očný tlak zvýšením odtoku vnútroočnej tekutiny (napríklad latanoprost a pilokarpín),
    • látky znižujúce očný tlak znížením tvorby vnútroočnej tekutiny (napríklad klonidín a acetazlomaid).
  2. Laserovou operáciou sa môže znížiť vnútroočný tlak tak, že po zásahu buniek určitého očného tkaniva laserom dochádza k ich zániku, čím sa zlepší odtok vnútroočnej tekutiny. To vedie k zníženiu očného tlaku. Operácia je takmer bezbolestná a prebieha len v lokálnej (miestnej) anestézii.
  3. Vo výnimočných prípadoch, keď podávanie liekov a laserová operácia neboli úspešné, sa volí chirurgický zákrok. Ten spočíva vo vytvorení umelého otvoru medzi bielkom a prednou komorou oka, čím sa zabezpečí odtok tekutiny.

Čo má vplyv na vysoký očný tlak?

Hlavnou a najčastejšou príčinou vysokého očného tlaku je vek nad 60 rokov. Dôležitú úlohu zohráva taktiež funkcia srdcovo-cievneho systému, životný štýl, životospráva (alkohol, fajčenie), stres a vysoká fyzická námaha, ako napríklad cvičenie. Cvičenie môže mať aj pozitívny vplyv na očný tlak, treba sa pri ňom však vyhnúť vyvíjaniu nadmerného tlaku na oči. K vyvíjaniu nadmerného tlaku na očí môže dôjsť pri ťahaní ťažkých závaží a pri polohách s hlavou nadol. Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu prispievať k zvýšeniu očného tlaku a vzniku glaukómu, patria:

  • úrazy a zápaly očí,
  • očné a systémové (celkové) ochorenia,
  • lieky – kortikoidy,
  • syndróm studených nôh.

Vysoký očný tlak u detí

Vysoký očný tlak u detí je pomerne zriedkavý, ale môže mať vážne následky na zrakový nerv a zrak. Môže ísť o kongenitálny detský glaukóm, ktorý sa prejavuje u novorodencov alebo dojčiat v súvislosti s vrodenými chybami očného drenážneho systému. Môže ísť aj o spojenie s inými detskými ochoreniami očí, ako sú zápaly či rôzne poranenia. Aj v prípade detí môže k vysokému očnému tlaku prispievať užívanie niektorých liekov.

Keďže vysoký očný tlak u detí nemusí mať žiadne príznaky, v prípade výskytu glaukómu v rodine je potrebné, aby bolo dieťa pravidelne sledované lekárom. Môže sa však prejaviť nápadným zväčšením očí, častejším žmurkaním, hlavne pri jasnom svetle v dôsledku zvýšenej citlivosti na svetlo alebo začervenaním či nadmerným slzením očí.

Kedy k lekárovi?

Medzi prípady, kedy treba vyhľadať lekára čo najskôr, patria:

  • zvýšená citlivosť na svetlo,
  • zhoršenie zraku v tme, v šere,
  • začervenanie očí,
  • rozmazané videnie,
  • zúženie zorného poľa,
  • zhoršenie periférneho videnia,
  • častejšie bolesti očí, hlavy,
  • nevoľnosť a vracanie, iné prejavy glaukómového záchvatu – vtedy je nutné bezodkladne vyhľadať lekára.

V prípade prejavov, ako je zhoršenie zorného poľa či zníženie ostrosti zraku, už ide zväčša o pokročilé štádium ochorenia. Z toho dôvodu by ľudia starší ako 40 rokov mali aspoň raz ročne absolvovať preventívnu prehliadku u očného lekára, ktorý môže odhaliť vysoký očný tlak včas. V prípade prítomnosti rizikových faktorov glaukómu alebo glaukómu v rodinnej anamnéze treba vyhľadať lekára čo najskôr, bez ohľadu na vek. Ak vám už bol vysoký očný tlak diagnostikovaný, nezanedbávajte pravidelné kontroly u očného lekára. 

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Keď sa tehotenstvo ozýva – rozpoznajte prvý signál
Mohlo by vás zaujímať
Keď sa tehotenstvo ozýva – rozpoznajte prvý signál
Čo môže byť príčinou častého močenia u žien, mužov a detí?
Čo môže byť príčinou častého močenia u žien, mužov a detí?
Problémy s močením sú príznakom rôznych akútnych aj chronických ochorení a ich výskyt je podmienený viacerými príčinami nezávisle od ročného obdobia. Ako rozoznať akútny problém od chronického a čo v takom prípade robiť?
12 min.
Čítať viac
Zákulisie mastných vlasov: Fakty, mýty a odporúčania
Zákulisie mastných vlasov: Fakty, mýty a odporúčania
Pokožka vytvára na svojom povrchu lipofilný film na ochranu pred vonkajšími činiteľmi, ako sú napríklad UV žiarenie, chlad, vietor, hmyz a rôzne nečistoty. Okrem toho zabezpečuje hydratáciu pokožky a pôsobí antibakteriálne. Ide o maz a v prípade jeho nadprodukcie mazovými žľazami na pokožke hlavy dochádza k nadmernému masteniu vlasov. Ako si s nimi poradiť?
6 min.
Čítať viac