Späť na Produkty

Ako si vybrať vhodné pastilky na hrdlo a kedy po nich siahnuť?

9 min.
Ako si vybrať vhodné pastilky na hrdlo a kedy po nich siahnuť?

Bolesť hrdla je častým sprievodným príznakom sezónnych ochorení, aj keď jej príčiny sú multifaktoriálne. Najobľúbenejšou liekovou formou pri bolestiach hrdla sú pastilky. Pastiliek však existuje na trhu množstvo druhov – ako sa medzi nimi zorientovať a kedy ktoré zvoliť, vám napovie tento článok.

  1. Pri akých problémoch je vhodné siahnuť po pastilkách na hrdlo?
  2. Aké liečivá obsahujú pastilky na hrdlo?
  3. Ako fungujú pastilky na hrdlo?
  4. Ako si vybrať vhodné pastilky na hrdlo podľa problému?
  5. Ako pastilky na hrdlo správne užívať?
  6. Sú pastilky na hrdlo vhodné pre deti a tehotné ženy?
  7. Existujú vedľajšie účinky pri užívaní pastiliek na hrdlo?
  8. Môžem kombinovať pastilky na hrdlo s inými liekmi?

Pri akých problémoch je vhodné siahnuť po pastilkách na hrdlo?

Pastilky predstavujú orálnu (pôsobiacu v ústnej dutine a hrdle) tuhú liekovú formu, ktorá môže obsahovať jedno alebo viacero liečiv spolu s pomocnými látkami vplývajúcimi na ich chuť a farbu. V súčasnosti existuje nespočetné množstvo druhov pastiliek s rôznym účinkom, chuťou, dokonca aj veľkosťou. Existujú aj varianty bez cukru vhodné pre diabetikov.

Dôvodom užívania pastiliek je najčastejšie bolesť hrdla. Bolesť hrdla sa prejavuje pálením, škriabaním, dráždením či opuchom hrdla spojeným s ťažkosťami pri prehĺtaní. Bolesť hrdla je niekedy natoľko intenzívna, že môže vystreľovať do uší, ktoré môžu aj zaľahnúť. Ide o infekčné ochorenia, ktoré spôsobujú najmä vírusy, menej často aj baktérie a kvasinky.

Hrdlo môže bolieť aj pri dlhom rozprávaní (najmä nahlas, napríklad pri prednášaní), zachrípnutí, kričaní alebo spievaní. Bolesť hrdla sa často vyskytuje aj u fajčiarov, u ktorých je spojená aj so suchým dráždivým kašľom a suchosťou hrdla aj ústnej dutiny. Ďalšími príčinami bolesti hrdla sú alergie, prípadne aj gastroezofageálny reflux. Použitie pastiliek sa odporúča aj pri poruche činnosti slinných žliaz, kvôli čomu dochádza k častému vysušovaniu slizníc.

Aké liečivá obsahujú pastilky na hrdlo?

Zastúpenie obsahových látok v pastilkách je závislé od ich použitia. Dôležité je však podotknúť, že nie všetky pastilky vyhovujú všetkým, u niekoho sú konkrétne druhy pastiliek s obsahom ich liečiv kontraindikované – hovoríme najmä o malých deťoch či tehotných a dojčiacich ženách. Najčastejšie skupiny liečiv v pastilkách sú tieto:

  • lokálne antiseptiká (benzalkónium-chlorid, benzoxónium-chlorid, cetylpyridínium-chlorid, dichlórbenzénmetanol, amylmetakrezol, chlórhexidín) – pôsobia lokálne dezinfekčne na sliznici hrdla a ústnej dutiny, účinné sú ale len pri miernejších bolestiach hrdla,
  • lokálne antiflogistiká (flurbiprofén) – antiflogistiká sú protizápalovo pôsobiace liečivá, ktoré tíšia silnejšiu bolesť a tlmia opuchy; využitie majú najmä pri silnejších a závažnejších bolestiach hrdla, pričom ich užívanie musí byť kontrolované a krátkodobé,
  • lokálne anestetiká (benzokaín, lidokaín) – tieto liečivá majú lokálne znecitlivujúci účinok, vďaka čomu pomáhajú tlmiť nepríjemné bolesti pri prehĺtaní,
  • lokálne antibiotiká (tyrotricín) – použitie lokálnych antibiotík sa odporúča, len pokiaľ ide o bakteriálnu infekciu, čo je pri bolestiach hrdla skôr zriedkavé; konkrétne uvedené lokálne antibiotikum (jediné dostupné bez lekárskeho predpisu) dokáže usmrtiť baktérie prichytené na slizniciach hrdla a ústnej dutiny,
  • niektoré liečivá majú viacnásobný účinok – benzydamín má protizápalový, antiseptický a lokálne anestetický účinok. 

Súčasťou pastiliek môžu byť aj iné obsahové látky, napr.:

  • bylinné zložky – upokojujú, obaľujú, chránia a dezinfikujú hrdlo, často však v oveľa menšej miere ako pastilky s liečivami; ich použitie sa odporúča pri miernych bolestiach hrdla, pri dlhodobej potrebe užívania pastiliek, pokiaľ sú pastilky s účinnou látkou kontraindikované, príp. ako doplnok k terapii liečivom (k najčastejším bylinným zložkám, ktoré pastilky obsahujú, patria islandský lišajník, šalvia, skorocel, materina dúška, baza, mentol, eukalyptus, citrón, zázvor a ďalšie),
  • vitamíny a minerályvitamín C (kyselina askorbová) podporuje obranyschopnosť ako súčasť prirodzených bariér medzi vnútorným a vonkajším prostredím (sliznice); vitamín B5 (kyselina pantoténová, pantotenát vápenatý) sa podieľa na regenerácii a hojení podráždenej sliznice ústnej dutiny a hrdla,
  • kyselina hyalurónová (resp. jej soľ hyaluronát sodný) – kyselina hyalurónová sa podieľa na hydratácii slizníc, vďaka jej schopnosti viazať vodu,
  • glukonát zinočnatý zinok má uplatnenie v zabránení prichytenia vírusov na sliznice, podporuje hojenie slizníc, stimuluje imunitný systém a pôsobí protizápalovo,
  • med – do pastiliek sa pridáva najmä ako chuťové korigens (pomocná látka upravujúca chuť liekovej formy), no má aj vlastný ochranný účinok na sliznicu, pôsobí dezinfekčne, protizápalovo a podieľa sa na hojení slizníc.

  • TOTO Hyalo pastilky obsahujú vitamín B5 vo forme pantotenátu vápenatého, vitamín C vo forme kyseliny askorbovej, kyselinu hyalurónovú vo forme hyaluronátu sodného a zinok vo forme glukónanu zinočnatého. Sú určené pre dospelých a deti od 6 rokov.

TOTO Hyalo pastilky

20 cmúľacích pastiliek
-6%
Na sklade >10ks
Môžete mať 16.10.2024
7,89 €
8,39 €

Častými pomocnými látkami, ktoré slúžia na úpravu chuti, sú sacharóza, sorbitol, škrobový sirup a rôzne arómy a príchute (med, citrón, pomaranč, mentol, atď.). TOTO Hyalo pastilky obsahujú iba umelé/náhradné sladidlá sorbitol a xylitol, vďaka čomu sú ako jedny z mála vhodné aj pre diabetikov. Pomocné látky podieľajúce sa na výslednej konzistencii pastiliek sú napr. arabská a xantánová guma, prípadne ich komplex. Výhodou pastiliek je, ak neobsahujú lepok a laktózu, vďaka čomu môžu byť užívané pri stále sa častejšie vyskytujúcich potravinových alergiách a intoleranciách – toto spĺňajú TOTO Hyalo pastilky.

Ako fungujú pastilky na hrdlo?

Prednosťou pastiliek je ich veľmi jednoduchý spôsob užívania, preto patria k najobľúbenejším liekovým formám takmer všetkých vekových kategórií. Výhodou pastiliek je aj to, že bývajú ochutené, čo spríjemňuje ich aplikáciu aj viackrát denne. Dokážu uľaviť od bolesti hrdla, zmierniť suchý dráždivý kašeľ, či znecitlivieť hrdlo a uľaviť tak od opuchu a škriabania v hrdle. Pomáhajú tiež pri suchosti sliznice hrdla a celej ústnej dutiny. Ich efekt závisí od obsahovej látky, ktorá je nositeľom ich účinku, no aj pastilky samy o sebe ako lieková forma majú svoj význam:

  • zvyšujú produkciu slín, čím znižujú suchosť slizníc,
  • vďaka vhodným pomocným látkam vytvárajú na slizniciach ochranný film, čo zabezpečuje ich dlhší účinok a lokálne pôsobenie,
  • pôsobia lokálne, presne v mieste zdravotného problému.

Ako si vybrať vhodné pastilky na hrdlo podľa problému?

Väčšina pastiliek má podobné pôsobenie – vplývajú na bolesť hrdla, opuch, zápal a škriabanie v hrdle. Vo všeobecnosti ich však vieme rozdeliť do niekoľkých základných skupín:

  • dezinfekcia hrdla a ústnej dutiny – pastilky s obsahom lokálnych antiseptík,
  • opuch hrdla a bolesť pri prehĺtaní – pastilky s obsahom nesteroidných antiflogistík (protizápalových liečiv),
  • pálenie v hrdle, začínajúca slabá bolesť a suchý kašeľ – pastilky s obsahom bylinných výťažkov,
  • strata hlasu – pastilky s obsahom kyseliny hyalurónovej a vitamínu B5 (TOTO Hyalo pastilky),
  • silný zápal hrdla, bolesť, problémy s prehĺtaním a strata hlasu v jednom – pravdepodobne ide o bakteriálnu infekciu, nie je to však pravidlo (na potvrdenie sa robí výter z hrdla); po potvrdení možno užívať pastilky s obsahom lokálnych antibiotík,
  • dlhodobá bolesť hrdla – pastilky s obsahom kyseliny hyalurónovej a vitamínu B5 (TOTO Hyalo pastilky) alebo islandského lišajníka.

Väčšina pastiliek nie je vhodná pre deti do 3 (4) rokov a pre tehotné a dojčiace ženy – pokiaľ hľadáte pastilky pre jednu zo spomínaných skupín obyvateľstva, poraďte sa v lekárni. Nie všetky pastilky sú vhodné pre všetkých. Pokiaľ trpíte cukrovkou, voľte pastilky s označením „bez cukru“, prípadne vyberajte tie, ktoré používajú namiesto cukru náhradné sladidlá. Opatrný treba byť, aj pokiaľ trpíte alergiami – mnoho pastiliek obsahuje med alebo mätu, ktoré sú známymi alergénmi. Ak ste alergik, upovedomte o tom lekárnika, s ktorým konzultujete výber pastiliek.

Ako pastilky na hrdlo správne užívať?

  • Pastilky nechajte vždy pomaly rozpustiť v ústach – nezapíjajte ani nezajedajte ich, ich pôsobenie je lokálne a týmto sa ich účinok a význam ich podávania stráca.
  • Pastilky sa nesmú hrýzť, drviť ani žuť – správne pôsobia len vtedy, keď sa nechajú prirodzene rozpustiť v ústach.
  • Po vycmúľaní pastilky sa odporúča 20 – 30 minút nejesť, nepiť a nefajčiť – podporuje to dlhšie pretrvanie terapeutického, resp. preventívneho účinku.
  • Pastilky na hrdlo sa neužívajú tesne pred spaním a ani počas noci – vždy treba počkať, kým sa pastilky rozpustia, čo zaberie niekoľko minút. Okrem toho, hrozí riziko udusenia, pokiaľ by ste počas cmúľania pastilky náhodou zaspali.
  • Dodržiavajte dávkovanie aj dobu užívania pastiliek odporúčané výrobcom – pastilky je obvykle možné cmúľať viackrát denne v pravidelných intervaloch.
  • Nezabudnite – pastilky uchovávajte pri izbovej teplote (do 25 °C), v suchu a mimo priameho slnečného žiarenia. Správnym uchovávaním docielite ich bezpečný a očakávaný efekt na vaše zdravie.

Sú pastilky na hrdlo vhodné pre deti a tehotné ženy?

Pre deti a tehotné ženy nie sú vhodné všetky druhy pastiliek. Pri výbere pastiliek v lekárni nezabudnite povedať, pre koho pastilky potrebujete, prípadne si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa (príbalový leták). Bezpečnou voľbou pre budúce mamičky sú skôr bylinné pastilky – pozor však, prírodné neznamená automaticky vhodné, mnoho bylín je v tehotenstve kontraindikovaných, preto vyberajte pozorne. Okrem bylinných pastiliek sú pre tehotné a dojčiace ženy vhodné aj pastilky s obsahom vitamínov a minerálov, prípadne s obsahom kyseliny hyalurónovej.

U detí je použitie pastiliek o niečo zložitejšie. Pastilky sú obvykle vhodné pre deti od 3 (zvyčajne 4) až 6 rokov. Dôvodom je najmä bezpečnosť liekovej formy – u menších detí hrozí vďaka ich forme riziko prehltnutia a udusenia. Od 3 (4) rokov sú dostupné pastilky s označením „junior“ určené primárne pre deti, prípadne sú dostupné viaceré varianty lízaniek (na bolesť hrdla, kašeľ či imunitu). Mnohé pastilky pre dospelých je možné podávať už od 6 rokov, je však potrebné upraviť dávkovanie – na to sa viete opýtať v lekárni, prípadne si prečítať v príbalovom letáku.

Existujú vedľajšie účinky pri užívaní pastiliek na hrdlo?

Ako každé liečivo a liek, aj pastilky môžu mať nežiaduce účinky. Obvykle sú však menej závažné a vyskytujú sa len veľmi zriedkavo. Patria medzi ne:

  • alergická reakcia, ktorá sa môže prejaviť pálením v ústach, horúčkou, hnačkou,
  • vyrážka a svrbenie,
  • tráviace ťažkosti – bolesť brucha, pocit na vracanie (nauzea),
  • kašeľ, dýchavičnosť.

Môžem kombinovať pastilky na hrdlo s inými liekmi?

Pastilky na hrdlo obsahujú malé množstvo účinných a obsahových látok, preto sa vznik liekových interakcií nepredpokladá. Potenciálna interakcia môže nastať medzi lidokaínom (lokálne anestetikum) a antiarytmikami (liečivá používané pri terapii porúch srdcového rytmu), ale opäť sa pokladá za veľmi nepravdepodobnú. Užívanie s inými liekmi je teda v poriadku. Odstup by mal byť zachovaný len v prípade, že užívate lieky, ktoré sa vstrebávajú v ústnej dutine (tzv. sublinguálne alebo bukálne liekové formy), či iné lieky rozpustné v ústach. V takom prípade dodržte odstup od pastiliek aspoň 20 – 30 minút. Rovnaký odstup si držte aj od jedla, pitia a fajčenia – zabezpečíte tak dosiahnutie optimálny, výrobcom stanovený terapeutický efekt.

Výnimkou v oblasti pastiliek a liekových interakcií je flurbiprofén. Ide o nesteroidné protizápalové liečivo používané pri veľmi silnej bolesti a opuchu hrdla. Táto skupina liečiv má prirodzene veľa liekových interakcií a opatrnosť by ste mali zachovať pri užívaní s liečivami znižujúcimi zrážanlivosť krvi, liečivami proti vysokému krvnému tlaku, liečivami na srdce (pri srdcovej nedostatočnosti), kortikosteroidmi, perorálnymi antidiabetikami, niektorými antibiotikami a s ďalšími liečivami (napr. fenytoín, cyklosporín, lítium, takrolimus, zidovudin či metotrexát). Kontraindikované je jeho užívanie s kyselinou acetylsalicylovou (aspirín; ak sa užíva vo vyššej dávke) a inými nesteroidnými protizápalovými liečivami (napr. ibuprofén, diklofenak a iné). 

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Ako a prečo užívať vitamín D?
Mohlo by vás zaujímať
Ako a prečo užívať vitamín D?
Prečo sa oslavuje Svetový deň proti bolesti a čo sa o nej oplatí vedieť?
Prečo sa oslavuje Svetový deň proti bolesti a čo sa o nej oplatí vedieť?
Svetový deň proti bolesti, ktorý sa každoročne pripomína v októbri, upriamuje pozornosť na tému, ktorá ovplyvňuje milióny ľudí po celom svete. Tento deň slúži na zvýšenie povedomia o možnostiach liečby bolesti a podporuje lepšiu starostlivosť o pacientov, ktorí s ňou bojujú. Ak vás zaujíma, ako bolesť vzniká, ako ju efektívne liečiť, čítajte ďalej.
11 min.
Čítať viac
Ako schudnúť zdravo a bezpečne, ale pritom efektívne? Čo je pri chudnutí najdôležitejšie?
Ako schudnúť zdravo a bezpečne, ale pritom efektívne? Čo je pri chudnutí najdôležitejšie?
Chudnutie je horúcou témou nielen povianočného obdobia a novoročných predsavzatí, ale aj leta. Každý z nás chce na dovolenke vyzerať čo najlepšie, a preto sa často púšťame do rôznych diét. Aby však chudnutie bolo efektívne a zdravé, musí byť kontrolované a postupné. Ako na to a na čo si dať pozor?
15 min.
Čítať viac