Draslík
(2)Najpredávanejšie produkty
Draslík (kálium, potassium) je stopový prvok, minerál a tiež najdôležitejší vnútrobunkový katión, ktorý sa v organizme zúčastňuje mnohých fyziologických procesov (prenos nervových impulzov, kontrakcie svalov – vrátane srdcového, elektrolytová rovnováha, udržiavanie stabilného prostredia vnútri buniek a ďalšie). Draslík je teda nevyhnutný pre normálnu činnosť nervového systému, svalov, srdca a obličiek. Prispieva k udržaniu normálneho krvného tlaku. Jeho hladinu regulujú obličky.
Za bežných okolností je postačujúci príjem draslíka stravou. Obsahujú ho napríklad banány, sušené marhule, zemiaky, biela fazuľa, cvikla, avokádo, losos, ale aj nápoje, ako sú pomarančový džús, kokosová voda či čierny čaj. Pri nevyváženej strave, hladovaní či diétach vzniká nedostatok draslíka, ktorý sa prejaví celkovou slabosťou, únavou, bolesťou hlavy, svalovými kŕčmi, poruchami srdcového rytmu.
K zvýšeným stratám draslíka môže dôjsť:
- v akútnych stavoch, ako je silné vracanie a ťažká hnačka, nadmerné potenie (pri zvýšenej fyzickej aktivite alebo športe),
- užívaním niektorých liekov (dlhodobé užívanie kortikosteroidov, preháňadiel alebo diuretík – liekov podporujúcich tvorbu a vylučovanie moču),
- pri niektorých ochoreniach obličiek.
Hladina draslíka sa dá zvýšiť buď príjmom potravín bohatých na draslík, alebo užívaním výživových doplnkov. V nich sa draslík často kombinuje s horčíkom – táto kombinácia je vhodná napríklad vtedy, ak vás trápia svalové kŕče. Výhodné je užívať draslík s postupným uvoľňovaním. Draslík tiež obsahujú rehydratačné roztoky, ktoré sú vhodné na doplnenie minerálov po hnačkách alebo vracaní, a aj iontové nápoje pre športovcov.
S draslíkom to však nepreháňajte a o jeho užívaní sa vždy poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Nadmerný alebo nekontrolovaný príjem môže viesť k poruchám srdcového rytmu, až k náhlemu zastaveniu srdca.