Horčík (Magnézium) Dojčiace ženy
(1)Najpredávanejšie produkty
Magnézium (horčík) patrí k najvýznamnejším minerálom a elektrolytom v organizme:
- je nevyhnutný pre správne fungovanie nervovej sústavy a psychiky,
- znižuje pocit vyčerpania a únavy,
- prispieva k udržaniu zdravých zubov, kostí a k správnemu fungovaniu svalov (vrátane srdcového svalu).
- Okrem toho je dôležitý pre delenie buniek, prispieva k normálnej syntéze bielkovín, k elektrolytovej rovnováhe a k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie.
Nedostatok horčíka v organizme sa prejaví po dlhšej dobe, a to najmä
- poruchami srdcovej činnosti (extrasystoly, búšenie srdca, poruchy srdcového rytmu),
- poruchami svalovej činnosti (najčastejšie ako kŕče v lýtkach, tiky, tŕpnutie končatín, tetánia – svalové zášklby),
- bolesťami hlavy a migrénami,
- zmenou psychiky:
- nervozita, podráždenosť,
- únava, vyčerpanie,
- stres,
- problémami so spánkom,
- nechutenstvom,...
Odporúčaná denná dávka horčíka u dospelých sa pohybuje od 300 mg do 420 mg – v závislosti od viacerých faktorov (vek, pohlavie, fyzická a psychická záťaž, stav – tehotenstvo/dojčenie,...). Ideálne je prijímať ho stravou (napríklad banány, kakao – čokoláda, celozrnné potraviny, strukoviny, orechy, ďatle,...). Pri prejavoch nedostatku alebo v čase zvýšených nárokov na organizmus aj vo forme výživových doplnkov či voľnopredajných liekov.
Horčík je potrebné dopĺňať najmä počas zvýšenej fyzickej (intenzívne športovanie) a psychickej záťaže, ak trpíte dlhodobým stresom, únavou či vyčerpaním, ak vás trápia svalové kŕče. Zvýšená potreba je taktiež v tehotenstve a počas dojčenia, počas dlhodobého užívania niektorých liekov (hormonálna antikoncepcia, diuretiká, preháňadlá), ak máte nevyváženú stravu, u alkoholikov. Používa sa aj na podpornú liečbu srdcovo-cievnych ochorení, pri cukrovke, u žien na zmiernenie predmenštruačného syndrómu (PMS), atď.
Pre optimálne využitie horčíka organizmom sa odporúča prijímať ho dlhšiu dobu (aspoň tri až šesť mesiacov) a dennú dávku rozdeliť na viac menších (podávaných cca 2 až 3-krát denne). Z hľadiska vstrebateľnosti sú vhodnejšie organické formy (orotát, laktát, citrát, chelátové formy – bisglycinát,...).
Ponúkame vám horčík dostupný buď ako samostatný prvok v rôzne veľkých baleniach alebo v kombinácii najčastejšie s vitamínom B6 (pyridoxínom), ktorý podporuje jeho vstrebávanie.
Prečítajte si viac v článku Magnézium – trápi vás nedostatok horčíka?