Vitamín C Cemio Imunoherbal
(1)Vitamín C (kyselina askorbová) je pre život človeka nepostrádateľný:
- je nevyhnutný pre normálne fungovanie imunitného systému – siahame po ňom najmä v čase zvýšeného výskytu respiračných ochorení (jeseň, zima, jar) – skracuje trvanie prechladnutia a zmierňuje jeho príznaky,
- znižuje pocit vyčerpania a únavy,
- je silným antioxidantom,
- zlepšuje vstrebávania železa,
- prispieva k tvorbe kolagénu – podporuje hojenie rán, je dôležitý pre zdravé ďasná, cievy, kosti, zuby, kĺbovú chrupavku a pokožku.
- Menej známe o ňom je, že prispieva aj k správnemu fungovaniu nervovej sústavy, psychiky, kardiovaskulárneho a dýchacieho systému.
Keďže si organizmus vitamín C nevie vyrobiť, je nevyhnutné ho prijímať – ideálne stravou (čerstvé ovocie a zelenina – kivi, ríbezle, jahody, paprika, petržlenová vňať, brokolica, kapusta, v súčasnosti veľmi obľúbený rakytník rešetliakový či šípky).
Denný príjem vitamínu C by mal byť:
- u dospelých približne 100 mg – záleží to od veku, pohlavia, aktívnosti, typu práce – vyššia potreba je u tehotných a dojčiacich žien (pozor, céčko obsahujú aj výživové doplnky určené špeciálne pre tehotné a dojčiace ženy), ťažko fyzicky pracujúcich, aktívnych športovcov, fajčiarov,
- u detí takisto v závislosti od veku – napríklad 70 mg u škôlkarov od 4 do 6 rokov, 80 mg u mladších školákov do 10 rokov, 90-100 mg u starších školákov (od 11 rokov).
V čase zvýšených nárokov na organizmus (počas infekčných chorôb, po úrazoch, popáleninách či rozsiahlych operáciách, ak trpíte stresom, u detí je to obdobie dospievanie a intenzívneho rastu, nechutenstvo) je možné príjem vitamínu C krátkodobo zvýšiť vo forme výživových doplnkov.
Príliš vysoký príjem vitamínu C môže vyvolať tráviace problémy a pozor naň by si mali dávať ľudia náchylní na tvorbu obličkových kameňov. Vysoké dávky vitamínu C takisto nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy.
Ako si vybrať výživový doplnok s vitamínom C?
Vitamín C je rozpustný vo vode, neukladá sa v organizme do zásoby, nadbytočné množstvo sa vylúči močom. Preto je lepšie celkovú dennú dávku vitamínu C prijímať v menších množstvách, niekoľkokrát do dňa. Alebo pre lepšie využitie vitamínu C organizmom zvoľte formy s postupným uvoľňovaním alebo lipozomálny vitamín C.
Vitamín C je dostupný buď samostatne alebo v kombinácii s inými vitamínmi, minerálmi, rastlinnými výťažkami a ďalšími látkami. Najčastejšie kombinácie:
- plus vitamín D, zinok, selén, betaglukán, rakytník, echinacea, šípky, acerola, flavonoidy – na podporu imunity,
- plus kolagén – v prípravkoch kĺbovej výživy,
- plus železo – kvôli jeho lepšiemu vstrebávaniu,
- plus ďalšie antioxidanty – na ochranu buniek pred oxidačným stresom,
- v prípravkoch používaných pri prechladnutí a chrípke (pastilky na cmúľanie proti bolesti hrdla, sirupy na kašeľ,...) – na imunitu dýchacieho systému.
Céčko pre deti: pre menšie sú vhodné kvapky alebo sirupy, ktoré umožňujú presné dávkovanie, pre staršie deti napríklad tablety či pastilky na cmúľanie, ktoré často bývajú ochutené. Pre dospelých sú určené všetky formy.