B12 Activlab
(1)Vo vode rozpustný vitamín B12 (kobalamín) prispieva k správnej činnosti imunitného systému, nervovej sústavy a psychiky (vrátane pamäti a kognitívnych funkcií), je dôležitý v procese delenia buniek a syntézy nukleových kyselín, je nepostrádateľný pre krvotvorbu (tvorbu červených krviniek) – prevencia anémie (chudokrvnosti), pomáha udržiavať normálny energetický metabolizmus (premenu živín z potravy na využiteľnú energiu), prispieva k zmierneniu pocitu únavy a vyčerpania, zabraňuje poškodeniu nervov, prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu a spolu s vitamínmi B6 a B9 (kyselina listová) pomáha znižovať jeho hladinu v krvi (zvýšená hladina tejto aminokyseliny sa spája s rizikom výskytu aterosklerózy a ďalších srdcovo-cievnych ochorení). Najlepším zdrojom vitamínu B12 je najmä živočíšna potrava – vnútornosti (pečeň, srdce, obličky), mäso, mlieko, syry, vajíčka, niektoré ryby. V rastlinnej potrave sa vyskytuje len v zanedbateľnom množstve, aj keď niektoré produkty ním môžu byť obohatené (napríklad cereálie, rastlinné mlieka). Nedostatok vitamínu B12 sa prejaví chronickou únavou, výkyvmi nálad, poruchami koncentrácie, anémiou (bledosť pokožky, dýchavičnosť), bolesťami hlavy, nervovými poškodeniami (od tikov a zášklbov cez neuropatie až po vážne poškodenie mozgu), depresiami, demenciou, poruchami zraku.
Najpredávanejšie produkty
Vo vode rozpustný vitamín B12 (kobalamín)
- prispieva k správnej činnosti imunitného systému, nervovej sústavy a psychiky (vrátane pamäti a kognitívnych funkcií),
- je dôležitý v procese delenia buniek a syntézy nukleových kyselín, je nepostrádateľný pre krvotvorbu (tvorbu červených krviniek) – prevencia anémie (chudokrvnosti),
- pomáha udržiavať normálny energetický metabolizmus (premenu živín z potravy na využiteľnú energiu), prispieva k zmierneniu pocitu únavy a vyčerpania,
- zabraňuje poškodeniu nervov,
- prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu a spolu s vitamínmi B6 a B9 (kyselina listová) pomáha znižovať jeho hladinu v krvi (zvýšená hladina tejto aminokyseliny sa spája s rizikom výskytu aterosklerózy a ďalších srdcovo-cievnych ochorení).
Najlepším zdrojom vitamínu B12 je najmä živočíšna potrava – vnútornosti (pečeň, srdce, obličky), mäso, mlieko, syry, vajíčka, niektoré ryby. V rastlinnej potrave sa vyskytuje len v zanedbateľnom množstve, aj keď niektoré produkty ním môžu byť obohatené (napríklad cereálie, rastlinné mlieka). Nedostatok vitamínu B12 sa prejaví chronickou únavou, výkyvmi nálad, poruchami koncentrácie, anémiou (bledosť pokožky, dýchavičnosť), bolesťami hlavy, nervovými poškodeniami (od tikov a zášklbov cez neuropatie až po vážne poškodenie mozgu), depresiami, demenciou, poruchami zraku,...
Kedy je vhodné dopĺňať vitamín B12?
- pri jeho nedostatočnom príjme z potravy – vegetariáni, vegáni
- pri poruchách vstrebávania – starší ľudia (nad 50 rokov), alkoholici, pri ochoreniach tráviaceho traktu (chronická a atrofická gastritída – zápalové ochorenie žalúdka) a čriev (Crohnova choroba, celiakia), pri dlhodobom užívaní niektorých liekov (inhibítory protónovej pumpy, ktoré znižujú množstvo žalúdočnej kyseliny, metformín na liečbu cukrovky)
- u ťažko fyzicky a psychicky pracujúcich osôb, u ľudí trpiaci chronickou únavou a anémiou (konkrétne megaloblastickou, samozrejme, po lekárskom vyšetrení)
- pri miernejších príznakoch nedostatku vitamínu B12 niekedy postačuje úprava stravy, v ostatných prípadoch je potrebné dopĺňať vitamín B12 výživovými doplnkami alebo liekmi (vo forme injekcií)
Výživové doplnky s vitamínom B12
Vitamín B12 sa v nich vyskytuje v dvoch formách – kyanokobalamín (syntetický, po prijatí do organizmu sa musí metabolizovať na aktívnu formu metylkobalamín) a metylkobalmín (biologicky aktívna prirodzená forma vitamínu B12 s lepšou účinnosťou). Dostupné sú vo forme klasických alebo žuvacích tabliet, metylkobalamín aj ako rozpustné tablety pod jazyk s rýchlejším účinkom.
Výživové doplnky môžu obsahovať čistý vitamín B12 alebo jeho kombinácie s inými vitamínmi a minerálmi – najčastejšie so železom a kyselinou listovou (vhodné na prevenciu anémie), s inými B vitamínmi (B-komplex), s vitamínom B6 a kyselinou listovou (ako antihomocysteínový komplex).
Voľnopredajné lieky s obsahom kombinácie vitamínov B1, B6, B12 vo vysokých dávkach sa uplatňujú aj v liečbe neuropatií (ochorení nervov), pričom vitamín B1 sa v nich vyskytuje vo forme rozpustnej v tukoch (ako benfotiamín), čo zabezpečuje jeho lepšiu vstrebateľnosť a využiteľnosť organizmom.